74 článků s nálepkou farmacie


Pátek 28. srpna 2009


Vzniknou prášky proti zapomínání?

V oblasti duševních schopností nejsme všichni stejní. Lišíme se třeba tím, jak dlouho či jak snadno si pamatujeme vizuální vjemy. Vědci u myší objevili látku, která vizuální paměť dramaticky zlepšuje.


Středa 1. července 2009


Genetické testy určí dávku léku

Miliony lidí na celém světě užívají lék warfarin, protože jsou náchylní k tvorbě nebezpečných krevních sraženin čili trombů. Sražená krev by jim mohla ucpat životně důležitou cévu a vyvolat vážné zdravotní komplikace. Warfarin potlačuje srážení krve a chrání tak pacienty třeba před infarktem myokardu nebo mozkovými cévními příhodami.


Středa 24. června 2009


Čím opravit přerušený nerv?

Zlomenou kost fixujeme sádrovým krunýřem. Když dojde k rozsáhlému poškození nervového výběžku – axonu, taky je nutné sáhnout po vhodném materiálu, který mezeru přemostí a pomůže k správné regeneraci. Vědci, ve snaze najít pro tento účel nové a vhodnější materiály, kombinují vlastnosti přírodních a umělých látek.


Středa 13. května 2009



Úterý 12. května 2009


Proč thalidomid léčí i poškozuje?

Před více než půl stoletím nabízel těhotným ženám úlevu od ranních nevolností nový lék s názvem thalidomid. Jeho zavedení na trh však mělo katastrofální následky - lék v mnoha případech způsobil potrat a pokud se dítě narodilo, bylo těžce poškozené.


Čtvrtek 7. května 2009



Středa 6. května 2009


Bakterie jako nosič cílených léčiv

Cílená léčiva představují výzvu pro mnoho vědeckých týmů na celém světě. Možnost jejich dopravy krevním řečištěm pacienta na místo určení je zatím otevřenou otázkou. S novou možností přichází tým kanadských bioinženýrů pod vedením Sylvaina Martela, upozornil New Scientist.


Pondělí 4. května 2009



Úterý 28. dubna 2009


Bouře chřipky ve sklenici vody

Může se opakovat rok 1918, kdy španělská chřipka zabila víc lidí, než světová válka? Máme se bát nachlazených prasat? Nebo je horší sponzorský tlak na vědecké studie spolehlivosti chřipkových vakcín?


Pondělí 27. dubna 2009



Pátek 24. dubna 2009


Za syndróm môžu najmä tabletky

Rozprávame sa s RNDr. Mojmírom Machom, PhD., z Ústavu experimentálnej farmakológie SAV, ktorý získal za rok 2008 ocenenie ministra školstva Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov.


Pondělí 20. dubna 2009


Účinnější nisinová antibiotika

Metody bioinženýrství umožnily vědcům z University College Cork vytvořit novou generaci přírodních antibiotik odvozenou od nisinu. Tyto antimikrobní látky jsou vytvořené tak, aby cíleně zneškodňovaly nebezpečné mikroorganismy, jako je MRSA nebo Listeria monocytogenes. Nisin je...


Pátek 10. dubna 2009


Nová nerezistentní antibiotika

Bakteriální rezistence neboli odolnost bakteriálních kmenů vůči působení antibiotik patří mezi klíčové problémy dnešní medicíny. Jeví se na obzoru nové řešení? Změna původně citlivé bakterie na rezistentní je způsobena zejména nesprávným užíváním antibiotik,...


Pátek 3. dubna 2009


Droga a lék

Medicínské využití marihuany nepřekročilo základní výzkum. Odbornou debatu komplikuje symbolický význam této drogy...


Čtvrtek 2. dubna 2009


Doktor v pilulce

To, o čem snili zatím jen autoři scifi románů, už se stává skutečností. Lékaři už mají k dispozici miniaturního kolegu, doktora v pilulce. Vyvinuli jej vědci firmy Philips, která vynakládá na biomedicínský výzkum ročně na 800 milionů dolarů.


Středa 1. dubna 2009


Na AIDS s tabákem

Gen řas produkuje v tabáku proteinu, který s vysokou účinností zabraňuje šíření viru HIV.


Úterý 31. března 2009


Mořská houba – nová zbraň proti bakteriím

Mořské houby (Porifera) patří k nejednodušším mnohobuněčným organizmům. Většina z nich žije na dně mělkých moří při okrajích oceánů. Vědci našli způsob, jak houby použít v boji proti bakteriálním infekcím.

Éra antibiotik

Objev penicilinu znamenal pro léčbu bakteriálních nemocí velmi mnoho. Dnes se naopak volá po omezení jejich užívání.