227 článků s nálepkou genetika

Skákající gen nám vylepšuje mozek

Každý jsme jiný a způsob, jakým uvažujeme, je v mnoha ohledech jedinečný. Dokonce i jednovaječná dvojčata s naprosto totožnou dědičnou informací se mohou lišit mnoha psychickými rysy. Na různorodosti práce mozku jednotlivých lidí se zřejmě významnou měrou podílí zcela zvláštní proces, který náhodně a jako na běžícím pásu mění dědičnou informaci buněk, z...


Středa 2. září 2009



Úterý 1. září 2009


Sedm genů dělá oko

Tým amerických vědců vypěstoval pulcům žáby drápatky náhradní oko. Stačilo k tomu zapnout v žabích buňkách pouhých sedm genů.


Pondělí 31. srpna 2009



Pátek 28. srpna 2009


Proč má Obamův pes kudrnatou srst

Varianty pouhých tří genů a jejich kombinace jsou tím, co zapřičiňuje širokou škálu srsti dnešních psích plemen - od kudrnatých pudlíků a fousatých kníračů až po hedvábné kokršpaněly či hladké bígly.


Neděle 5. července 2009



Středa 1. července 2009


Genetické testy určí dávku léku

Miliony lidí na celém světě užívají lék warfarin, protože jsou náchylní k tvorbě nebezpečných krevních sraženin čili trombů. Sražená krev by jim mohla ucpat životně důležitou cévu a vyvolat vážné zdravotní komplikace. Warfarin potlačuje srážení krve a chrání tak pacienty třeba před infarktem myokardu nebo mozkovými cévními příhodami.


Úterý 30. června 2009



Úterý 23. června 2009



Pondělí 22. června 2009


Gangsterský gen

Podle nové studie genetika neovlivňuje jen to, jak snadno mladý Američan podlehne lákání gangů, ale také to, jak ochotně bude používat zbraň.


Pátek 19. června 2009


Všichni Pygmejové mají společné předky

Původ afrických Pygmejů halí tajemství. Rekonstrukci jejich historie umožnil teprve výzkum dědičné informace. Vědci analyzovali DNA více než šesti stovek Afričanů náležejících k devíti pygmejským kmenům a k dvanácti populacím, v jejichž sousedství Pygmejové žijí. Výsledky prokázaly, že mezi jednotlivými pygmejskými kmeny jsou rozdíly jako mezi Evropany a Asiaty.


Středa 13. května 2009


Chytrí muži sú vraj zdravší

Výskum, ktorý spája väčšiu náchylnosť na choroby s nižším IQ, ukázal, že zdravie a inteligencia sú výsledkom spoločných genetických faktorov.


Neděle 10. května 2009


Genom krávy rozluštěn

Vědci přečetli genom krávy. Konkrétně krávy Dominette, příslušnice plemene herefordského skotu. Čtení její kompletní genetické informace zabralo třem stovkám vědců z 25 zemí celých šest let. DNA tura domácího je totiž značně rozsáhlý - obsahuje 22 tisíc genů a tři miliardy párů bází, podobně jako genom lidský.Krávy tak nyní vstoupily do elitního klubu...


Čtvrtek 7. května 2009



Středa 6. května 2009


Genetické analýzy mexické chřipky

Mexická chřipka se už rozšířila do celého světa, ale epidemiologové si stále nejsou jistí, jak moc je situace vážná. Záhady kolem mexického chřipkového viru A (H1N1) aspoň částečně objasnily první genetické analýzy. Ty naznačují, že virus obíhal světem už od ledna 2009 a možná již od září roku 2008. Mohl tedy vzniknout někde úplně jinde než v Mexiku.


Úterý 5. května 2009



Sobota 2. května 2009



Čtvrtek 30. dubna 2009


Geny, které nám umožňují předvídat

Genů, které jsou pravidelně zapínány a vypínány jen v určitém čase, je mnohem více, než se soudilo. S jejich pomocí organismy „předvídají“ cyklické změny v životním prostředí. Řízení aktivity na základě cyklů nám umožňuje připravit se na změny včas.


Pondělí 27. dubna 2009



Pátek 17. dubna 2009



Pondělí 23. března 2009


Geny evoluce

Čeští vědci už zase pronikli do prestižního vědeckého časopisu Science. A jaká práce vzbudila takový ohlas? Týmu profesora Jiřího Forejta z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR se podařilo najít gen, který brání křížení příbuzných druhů. Ptáte se, proč je to tak důležité? Tento gen je totiž zřejmě klíčem k mechanizmu, který umožnil evoluci...