8 článků z NEDĚLE 4.3.2012

Geneticky modifikované hrozny z Los Alamos

Z bašty amerického atomového výzkumu hlásí vznik transgenních rostlin, jejichž hybridní geny si poradí s bakteriální infekcí, na kterou byli rostlinolékaři dosud krátcí. Vinohrady s geneticky upravenou révou by měly zachránit kalifornské vinaře před úpadkem a nejen je.

ESO objevila život na Zemi, pomohl Měsíc

Starý nápad v novém a lepším provedení. Nestává se příliš často, aby se nejdražšší astronomomická hračka v Evropě zaměřila na našeho kosmického souseda. Dalekohled VLT Evropské jižní observatoře si to nedávno vyzkoušel kvůli už relativně běžnému „astrobiologickému trenažeru“. Astronomové využívají kosmické sondy, potulující se kdesi v dalekém...

První žena ve vesmíru Těreškovová sní o cestě na Mars

V červnu 1963 se stala bývalá tkadlena Valentina Těreškovová první ženou, která spatřila Zemi z oběžné dráhy. Rázem se stala velmi populární. První dáma kosmonautiky oslaví 6. března 75. narozeniny a cíle má stále obdivuhodné. Ráda by se podívala na Mars, i kdyby to bylo bez "zpáteční jízdenky", jak s úsměvem říká.

Neurovědci identifikovali, jak mozek vybírá, co chceme vidět

Tým neurovědců z Carnegie Mellon University v americkém Pittsburghu zjistil, jak spolu různé neurální oblasti mozku komunikují, když je potřeba rozhodnout, čemu věnovat vizuální pozornost a co ignorovat. Jedná se o významný objev v oblasti vizuální kognice, který by měl vést k pokroku v léčbě poruch pozornosti a schopností vizuálního poznávání.

Z odtoku do řeky. Přes čistírnu

Je to tak jednoduché. Po použití toalety stiskneme splachovadlo a po vykoupaní vytáhneme špunt. Jenže špinavá voda je pryč jenom z našeho bytu. Odpadní voda odchází do kanálu a aby se mohla vrátit zpět do přírody, musí se vyčistit.

730 let smutku i nadějí

2. března uplynulo 730 let od úmrtí Anežky Přemyslovny, dcery krále Přemysla Otakara I. a královny Konstancie Uherské. Poslední chvíle svého života strávila v klášteře Na Františku, který s podporou své matky a bratra založila.

Dione, měsíc Saturnu, má řídkou kyslíkovou atmosféru

Vesmírné sondě Cassini, která se od roku 2004 proplétá mezi měsíci planety Saturn, se podařilo detekovat molekuly kyslíku na Dione, čtvrtém největším měsíci Saturnu. Atmosféra Dione je ale tak řídká, že odpovídá zhruba hustotě atmosféry Země ve výšce 480 kilometrů.