- National Geographic
- 15. 9. 10:06
Vědci klasifikovali kosatky jako „nedostatečně prozkoumané“ na seznamech ochrany přírody. Toto jsou otázky, které jim nedají spát.
Vědci klasifikovali kosatky jako „nedostatečně prozkoumané“ na seznamech ochrany přírody. Toto jsou otázky, které jim nedají spát.
Ušguli je skupina čtyř vesnic na úpatí nejvyšší hory Gruzie Šchary. Turisty zde láká lyžování i místní pohostinnost a kultura. Některé z tamních staveb jsou zapsány na světovém seznamu památek UNESCO.
Zatímco východní část Spojených států zaplavují miliony cikád, jejich protějšky na západě jsou relativně neznámé. Zájem o ně nyní znovu probudilo další pozorování vzácné červené cikády. Poprvé za několik lidských generací.
Sobota 14. září 2024
Psi obřích plemen, jako jsou německé dogy, se jen zřídka dožívají druhé dekády života. Vědci teprve začínají chápat, proč tato obrovská plemena umírají tak mladá.
Od krvežíznivé Čedipy až po tajemnou Babu Jagu – prozkoumejte, jak staré čarodějnické legendy odhalují hluboce zakořeněné obavy a společenská přesvědčení.
Je tomu už drahně let, co se z Darwinova stěžejního díla O původu druhů…rozšířila myšlenka přírodního výběru mezi lid. Je to pochopitelně metafora.
Když se změní počasí, mnoho lidí trpí – bolestmi kloubů, migrénou či problémy se srdcem. Studie však nepotvrdily, jestli za to opravdu může počasí. Lékaři nám poradili pár triků, jak si od bolestí alespoň trochu ulehčit.
Zajímavou kapitolou dějin jsou osudy obyvatel Pompejí.. Zahynuli všichni? Nebo někdo přežil a pokračoval svoji životní pouť jinde? Pátrání historiků nám podává hned několik důkazů o tom, že hodně obyvatel města se zachránilo.
Otec atomové bomby toužil vstoupit do historie – a pak z ní zase vystoupit. Zde se dozvíte o důležitých místech fyzikova života – od pouštních laboratoři po vědcovo klidné ústraní na Amerických Panenských ostrovech.
Pátek 13. září 2024
Se stále jasnějšími nocemi se prodlužuje seznam zdravotních problémů spojených s umělým osvětlením, od nespavosti až po rakovinu.
Holuby navigující rakety, savci dýchající řitním otvorem a kočky sedící na kravách – to není scénář bizarní komedie, ale svět Ig Nobelových cen. Tyto netradiční vědecké ocenění každoročně vzdávají hold výzkumům, které na první pohled vyvolávají úsměv.
Představte si, že by lékaři mohli nahlédnout do vašeho těla na úrovni jednotlivých molekul a odhalit tak začínající nemoc dříve, než se projeví. Díky převratnému výzkumu mezinárodního týmu vědců se tato vize stává skutečností. Nová metoda slibuje revoluci v diagnostice a léčbě nemocí.
Tato podivně vypadající ryba může vypadat, jako by ji někdo uháčkoval. Je však jedním ze stovky druhů objevených v podmořských horách u chilského pobřeží.
Legendární fyzik během druhé světové války vyvíjel osobní nátlak na amerického prezidenta Roosevelta, aby zahájil vývoj ničivé zbraně. Výčitky pak vědce pronásledovaly až do smrti.
Většina návštěvníků si tuto zemi prohlédne jen letmo. Pokud však cestovatelé mají více času, mohou zažít putování kolem modravých fjordů, zelených pastvin i pozůstatků vikingských staveb.
Čtvrtek 12. září 2024
Obří kamenné sochy moai, které zdobí tajemný Velikonoční ostrov, fascinují lidstvo už po staletí. Nyní vědci díky analýze DNA dávných obyvatel ostrova odhalili překvapivá tajemství o původu, kontaktech a odolnosti této izolované civilizace.
Plíseň se může skrývat na místech, která nejsou na první pohled viditelná – od myčky nádobí až po těsnění ledničky. Objevte praktické tipy, jak udržet kuchyň čistou a bez plísní.
Představte si město jako obří houbičku na mytí nádobí. Nasáklou vodou a schopnou vyždímat déšť i tam, kde by jinak nepršelo. Ačkoli tento příměr zní trochu bláznivě, nejnovější globální studie ukazuje, že realita může být ještě překvapivější.
Existuje rozšířený názor, že pokud býváte silně unavení, mohou za to vaše nadledviny, protože jsou vyčerpané přílišným stresem a posílají do těla kolísavé množství hormonů. Podle lékařky je to však nemožné, i vzhledem k tomu, že nadledviny jsou vysoce odolné.
Jeruzalémský a pařížský syndrom. Dva extrémní projevy psychických potíží, s nimiž se může potýkat cestovatel při návštěvě vysněného místa, zejména pokud se nůžky mezi jeho očekáváním a realitou v cílové destinaci rozevřou až příliš moc.
Růžové víno, coby „šťávička z ryzího štěstí“ – jak jednu ze značek chválí autorka tohoto článku, se v žebříčku oblíbenosti pomalu posouvá do čelních pozic, a to jak u milovníků vína, tak u výrobců.
Středa 11. září 2024
Většina lidí asi zná hypnotizující rytmus mořského příboje. Ale věděli jste, že tyto vlny způsobují neustálé, jemné chvění zemské kůry, které lze zaznamenat po celém světě? Fenomén, známý jako seismický šum, je pro geology něco jako neustálé šeptání Země. A nyní se vědci naučili v tomto šepotu číst.
Od středověkých klášterů po rozsáhlé rybniční soustavy, formoval kapr nejen naše hospodářství, ale i technologický pokrok. Jedna domestikovaná ryba ovlivnila podobu celé naší země.
Umělá inteligence je velkým hitem posledních dvou let a její využívání prostupuje stále více oborů. Ale ukazuje se, že tyto jazykové modely nejsou úplně nestranné. Do kolébky dostaly vlastní politické názory – a ty mohou výrazně ovlivnit miliony uživatelů po celém světě.
Tyto bylinky si u nás sice (legálně) nenatrháte, ale přípravky z nich určitě najdete v některé z lékárenských sítí, jakmile nabudete dojmu, že je třeba se začít preventivně starat o svou mužskou vitalitu. A pozor, některé z těchto rostlin mohou pomoci i vaší drahé polovičce!
V souvislosti s onemocněním dříve známým jako „opičí neštovice“ neboli „mpox“ – vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) mezinárodní stav nouze. Zde jsou fakta, která by cestovatelé měli znát.
Obavy, že by geneticky modifikovaná kukuřice mohla kontaminovat staré mexické odrůdy, vedly k tomu, že Mexiko dovoz některých druhů této plodiny z USA zakázalo.
Úterý 10. září 2024
Nejstarší zmínka pochází z textu z 2. století n. l., kde se tento termín používá jako lék na horečku.
Kuriózní případ ženy, která cítí Parkinsonovu chorobu, nám připomíná, že nos je naší první obranou před nemocí.
Stubaiský ledovec výrazně ustupuje a ztenčuje se, stejně jako většina ledovců v Alpách. Proto v létě pokrývají zdejší sjezdovky velké bílé vrstvy geotextílie, která v době horkých měsíců zpomaluje tání sněhu na lyžařských svazích.
Společnost SpaceX zahájila přípravy startu rakety Falcon 9 Polaris Dawn na nízkou oběžnou dráhu Země ze startovacího komplexu 39A Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě dnes, v úterý 10. září.
Nedávný výzkum dává do souvislosti bolest a zánět krku s migrénou a tenzními bolestmi hlavy. Léčba bolesti krku může být klíčem ke zmírnění obou stavů.
Modrá barviva, která se používají pro charakteristickou barvu džínů, jsou spojena s nemalými ekologickými náklady, ale nový objev eliminuje potřebu používání drsných chemikálií.
Nedávná studie, která propojuje tradiční znalosti domorodců se západní vědou, vytváří jasnější obraz o těchto psech a jejich historii.
Pondělí 9. září 2024
Anand Varma – fotograf a badatel National Geographic – nabízí několik tipů, jak si poradit s focením nejmenších detailů, které vám otevřou okno do jiného světa.
Vědci zjišťují, že i mírné pití alkoholu může být škodlivější, než jsme si mysleli – a některé skupiny jsou ohroženy více.
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámilo alarmující zprávu: V Missouri byl potvrzen první případ nákazy člověka ptačí chřipkou bez známého kontaktu se zvířaty.
Špičkové technologie, jako je magnetická rezonance celého těla, jsou nejnovějšími nástroji pro odhalování nemocí, jako je rakovina. Příliš hluboké zkoumání však nemusí být vhodné pro každého.
Antická socha Venuše z tohoto ostrova je už notoricky známá, ale sám ostrov na svoji slávu teprve čeká – vydejte se za katakombami, nedotčenými plážemi, městečky na útesech a rybářskými vesničkami v příjemném ústraní Egejského moře.
Když Rusko napadlo Ukrajinu, stovky firem se rozhodly ukončit své podnikání v zemi agresora. Co ale stojí za těmito rozhodnutími? Nová studie odhaluje překvapivé faktory, které ovlivňují manažery při volbě mezi morálkou a ziskem.
Neděle 8. září 2024
Mezi lidmi se objevila zvláštní móda – zalepovat si ústa před spaním. Důvody jsou vlastně docela lidské: nechrápat, nemít sucho v ústech, lépe spát – to mají být hlavní přínosy tejpování. Obrátili jsme se proto na lékaře, abychom zjistili, jestli takovou činnost považují za dobrý nápad.
Mnoho pirátů v roce 1500 pocházelo z vyšší společnosti – a také slídili po španělské kořisti na širém moři, zatímco královna Alžběta přivírala oči.
Mravenci patří mezi nejúspěšnější skupiny živočichů na Zemi. Obývají téměř všechny suchozemské ekosystémy a vytvářejí ohromující kolonie čítající až 14 milionů jedinců. Klíčem k jejich úspěchu je schopnost efektivně si rozdělit práci. Ale ne všechny mravenčí druhy jsou v tomto ohledu stejné.
Zřícení zábradlí na přídi lodi, které se objevilo v ikonické scéně filmu Titanic, je jen posledním důkazem pokračujícího chátrání vraku.
Křupavé tostadas (opečená tortilla s náplní), štiplavé krevetové ceviche (tatarák), ohnivé nashvillské horké kuře: pojízdné kiosky s jídlem na pobřeží Los Angeles odrážejí bohaté kulturní dědictví svých majitelů.