Autobazary: nabídka i poptávka po nejžádanějších autech na zimu s podzimem opět roste

Na podzim roste zájem hlavně o větší vozy typu kombi, SUV nebo MPV, kterých se měsíčně v nabídce na českém trhu objevuje až 45 000. 35 % zákazníků vozy financuje přímo přes autobazary.

Pro prodejce automobilů je podzim již tradičně prodejně nejúspěšnějším obdobím roku. Zákazníci častěji mění automobil právě před zimními dovolenými, protože si mohou novější vůz otestovat v chladnějších podmínkách, kdy lze u ojetého vozu lépe pozorovat případné nedostatky. Navíc se tím připravují na zimu a dovolené na horách. Nabídka kombi, SUV a MPV naštěstí mírně roste a měsíčně lze vybírat z téměř 45 000 aut se střední hodnotou ceny 260 000 korun. Vyšší zájem hlásí i prodejci automobilů. Vyplývá to z analýzy trhu, kterou kontinuálně provádí skupina AURES Holdings, provozovatel mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna. 

„Předvánoční období patří v sektoru automotive mezi nejnáročnější, ale i prodejně nejúspěšnější období. Každým rokem viditelně přibývá zákazníků na našich pobočkách, které chtějí vyměnit vůz před zimní dovolenou nebo zvažují automobil jako dárek pod stromeček. Toto období sama doporučuji, protože v chladnějším počasí nejlépe prověříte vůz, který se chystáte koupit,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupin AURES Holdings. S rostoucí poptávkou především po větších automobilech naštěstí roste i nabídka. V listopadu se v nabídce na trhu objevilo již téměř 29 tisíc kombi, SUV a MPV, což je meziměsíčně v průměru o 200 aut více za každý den. Jde o 65 % listopadové celorepublikové nabídky.

Z kombíků najdete na trhu ojetin nejčastěji Škodu Octavia (22 %), Škodu Fabia (15 %) nebo Volkswagen Passat (8 %). V případě MPV Volkswagen Touran (18 %), Volkswagen Sharan (8 %) a Ford S-Max (7 %), u SUV pak Volkswagen Tiguan (5 %), Škoda Kodiaq (4 %) a Škoda Yeti (4 %). „Vozy v nabídce na celo-českém trhu jsou výrazně starší, než je reálná poptávka v našich autocentrech. Zákazníci v této nejisté době hledají mladší vozy s nižším nájezdem a tím pádem i delší výdrží. Jsou ochotni za automobil také více zaplatit. Nákup na splátky u nás aktuálně využívá 35 % lidí. Díky spolupráci s největšími finančními společnostmi máme širokou škálu možností a zákazníci vítají, že mohou řešit nákup vozu, jeho financování, ale i pojištění na jednom místě,“ doplnila Topolová.

Zimní vozy nejčastěji se objevující v nabídce českých inzertních serverů v listopadu 2022:

zdroj: tisková zpráva

The post Autobazary: nabídka i poptávka po nejžádanějších autech na zimu s podzimem opět roste first appeared on Hybrid.cz.