Dobrá zpráva. Pět stálých členů Rady bezpečnosti se sejde, aby řešili napjatou situaci ve světě

Když v lednu v Izraeli na pátém setkání k památce holokaustu prezident Putin navrhl setkání nejvyšších představitelů pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, aby se pokusili vyřešit složitou a napjatou situaci ve světě, zdálo se to jako ne úplně reálná myšlenka.

Kromě Ruska a Číny se ale poměrně rychle vyjádřila souhlasně i Francie. Z oslovené pětice tedy ještě zbývala Velká Británie a pochopitelně Spojené státy, bez kterých by taková schůzka neměla smysl.

Když dnes, 3. března, ruský ministr zahraničních věcí Lavrov podle agentury Novosti prohlásil v Helsinkách, že prezident Trump myšlenku takového setkání podporuje, je to zpráva první kategorie.

„Co se týče místa a času, jsou to otázky, které se teď domlouvají,“ řekl Lavrov, „doufám, že ve velmi krátké době dosáhneme dohody a pak to bude oznámeno.“ Lze očekávat, že Velká Británie, poté, co souhlas vyslovil Trump, nebude příliš váhat.

Je to dlouho očekávaný krok k uznání reality multipolárního světa? Asi by to bylo předčasné očekávání. Minimálně je to ale krok správným směrem.