Edison Opto oznámil novou sérii plnospektráních LED s CRI 98

Taiwanská společnost Edison Opto Corporation uvedla na trh novou sérii plnospektrálních LED s nízkým podílem modré složky pod názvem PLCC CRI98 Full Spectrum Series.  Jak už označení série napovídá, nové LED také mají výjimečně vysoký index podání barev (CRI) o hodnotě 98. To znamená, že objekty osvětlené těmito LED budou vykazovat takřka reálné barvy srovnatelné se slunečním světlem, jež má maximální možnou hodnotu CRI 100.

Neméně významné je u nové série snížení modré složky spektra v oblasti 380 až 500 nm vlnové délky (viz graf od Edisonu). Tato oblast se někdy v angličtině označuje jako blue light hazard, což lze volně přeložit jako „zdravotně rizikové modré světlo“. Oním rizikem je zde myšleno především potenciální poškození buněk sítnice, což by mohlo přispívat k rozvoji šedého zákalu a rakovině očí. Opodstatněnost tohoto rizika je nicméně už mnoho let předmětem vědeckých debat a nelze jej prozatím brát jako zcela ověřený fakt.

Prokázanějším rizikem, na kterém už se shodne většina odborníků, je narušení přirozených denních a nočních cyklů u lidí i zvířat, neboť vysoká modrá složka v běžných bílých LED ovlivňuje produkci hormonu melatoninu. Mnoho studií ukázalo, že vyvážené plnospektrální spektrální světlo může ve srovnání s obyčejnými LED skutečně přinést lepší koncentraci, komfort, spánek a v součtu toho všeho i celkové zdraví.

Zdroje: led-professional.com, edison-opto.com