Elektrokolo BMW i Vision AMBY: v jedné stopě do měst budoucnosti, dojezd 300 km!

BMW i Vision AMBY, první městské „rychlé elektrokolo“, představuje vizionářské jednostopé řešení pro městskou mobilitu budoucnosti. Zvenku vypadá BMW i Vision AMBY podobně jako elektrokolo, ale nabízí podstatně více možností.

Elektrokolo BMW i Vision AMBY je jedním z pěti různých konceptů, kterými BMW Group na veletrhu IAA Mobility představila svou vizi individuální mobility ve městech a jejich okolí.

Pohon umožňuje jet na cyklostezkách rychlostí do 25 km/h, na silnicích ve městě do 45 km/h a na víceproudých silnicích a mimo město maximální rychlostí do 60 km/h. Pro jízdu vyšší rychlostí je však nutná přilba, pojištění a příslušný řidičský průkaz.

elektrokolo bmw amby
Cenu elektrokola BMW i Vision AMBY si automobilka nechává zatím pro sebe, stejně jako to zda a případně kdy bude uvedeno na trh. foto: BMW

Nastavení rychlostních omezení jsou uložena v aplikaci v chytrém telefonu, který je s konceptem „AMBY“ spárován. Manuální volba režimů je mimořádně jednoduchá, ale k dispozici je také její automatické nastavení, které se zvolí na základě technologie geofencingu, tedy podle aktuální lokace. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný právní rámec pro vozidla tohoto druhu s modulární koncepcí rychlosti, mají jednostopá vozidla „AMBY“ za cíl podnítit zavedení takové legislativy.

Elektrické kolo BMW i Vision AMBY je také praktické a nabízí úložný prostor pro batoh nebo brašnu na notebook. Těsně před řídítky se nachází podložka pro umístění chytrého telefonu, který bezpečně drží pomocí magnetů. Hmotnost elektrokola je 30 kg.

Baterie je umístěna uprostřed rámu a její kapacita 2000 Wh umožňuje v závislosti na jízdním režimu dojezd údajně až 300 km. Díky technologii rychlého nabíjení se nabije za pouhé tři hodiny. Přenos energie probíhá pomocí ozubeného řemene a převodovka je zabudována do hnacího systému.

Zadní kolo s jednostranným uchycením je možné pro usnadnění přepravy snadno povolit a demontovat. Přední kolo lze z vidlice rovněž vyjmout, a to klasickým způsobem pomocí šroubu. Výsledkem je kompaktní konstrukce.

Uživatelé mohou BMW i Vision AMBY zapnout, načíst svůj řidičský průkaz a zvolit požadovanou úroveň pojištění pomocí speciálně vyvinuté aplikace. Aplikace tak přebírá roli, kterou tradičně plní klíč od vozidla. Využívá známé identifikační funkce chytrého telefonu (např. rozpoznávání obličeje) stejným způsobem jako digitální klíč.

zdroj: tisková zpráva

The post Elektrokolo BMW i Vision AMBY: v jedné stopě do měst budoucnosti, dojezd 300 km! first appeared on Hybrid.cz.