Elektromobilita jako příležitost pro střední Evropu

V pondělí 17. 10. 2022 odpoledne se v Praze poprvé společně sešly e-mobilitní asociace České republiky, Slovenska a Polska, spolu s dalšími partnery, ke společné diskusi a prezentaci příležitostí, které e-mobilita společnosti i podnikatelské sféře nabízí. Osmibodovou společnou deklarací vyzývají své vlády a další klíčové aktéry k odvaze a nezbytným krokům.

V Západní a Severní Evropě i v další částech světa se i díky velmi aktivním podporám vlád e-mobilita  dynamicky rozvíjí a pomáhá zlepšovat ovzduší i snižovat hluk ve městech,“ říká tajemník Elektromobilní  Platformy Lukáš Folbrecht. Otevírá se obrovské množství příležitostí ve zcela nových inovativních  odvětvích. Také v Česku se i díky podpoře vlády řada věcí podařila a množství firem se úspěšně  transformuje.  

Je třeba aktivně uchopit příležitosti, které e-mobilita nabízí,“ říká Folbrecht. „Jako houby po dešti  rostou nejen tzv. gigafactory na výrobu baterií pro elektromobily, ale také se transformuje celý  dodavatelský řetězec, vznikají nová odvětví a pracovní místa.“  

V Česku a dalších zemí Středovýchodní Evropy je však třeba přidat, neboť řada zemí, v Evropě i mimo  ni, postupuje výrazně rychlejším tempem. „Okno příležitosti se pomalu zavírá,“ upozornil v rámci  konference Maroš Šefčovič, vice-prezident Evropské komise. 

Kvalitní investiční prostředí a dobíjecí infrastruktura jsou základními předpoklady pro budování eko systému e-mobility. Dalším významným prvkem je podpora obnovy zastaralého vozového parku a  elektrifikace vozů, zejm. těch používaných firmami. Ta mj. posílí sekundární trh s elektromobily, které pak budou dostupnější i pro širokou veřejnost. 

Naléhavost přechodu na bezemisní silniční dopravu a potřebu zbavit se závislosti na fosilních palivech zvyšuje nejen zhoršující se klima, ale také válka na Ukrajině a související energetická krize. „A právě o  tom jsme jednali s kolegy ze Slovenska a Polska, Bruselu a dalšími partnery. Společnou deklarací  vyzýváme politickou sféru, vlády, vedení krajů, měst a obcí a dalších institucí, k větší odvaze a realizaci  kroků potřebných k transformaci průmyslu a dopravy,“ doplňuje Folbrecht.  

Za Elektromobilní Platformu na konferenci vystoupil a deklaraci podepsal předseda Řídícího výboru  Platformy Tomáš Dzurilla. Slovenskou asociaci Slovak Electric Vehicle Association (SEVA) reprezentoval  její ředitel Patrik Križanský a polskou Polish Alternative Fuels Associaton (PSPA) člen správní rady  Aleksander Rajch.  

Konferenci spoluorganizoval Institut pro evropskou politiku Europeum a podpořili ji EIT Urban Mobility  a Evropský dům. Na konferenci dále vystoupili zástupci Evropské komise, Ministerstva průmyslu a  obchodu, Škoda Auto, AVERE, Evropské investiční banky, Transport & Environment, GreenWay a  EurActiv.cz.

Elektromobilní Platforma aktivně působí v České republice od začátku roku 2022. Její členové patří  mezi hlavní aktéry v oblasti e-mobility: ČEZ, ŠKODA AUTO, PRE, E.ON, České vysoké učení technické  v Praze, Sdružení automobilového průmyslu. K Platformě se připojily také Teplárny Brno, Technická  univerzita v Liberci a Centrum dopravního výzkumu. Členská základna se bude dále rozšiřovat.

zdroj: tisková zpráva

The post Elektromobilita jako příležitost pro střední Evropu first appeared on Hybrid.cz.