63 článků ze STŘEDY 10.4.2019

Teleskop o velikosti celé planety poprvé vyfotil detail černé díry

Černou díru už z definice není možné vyfotit, je tak masivní, že její gravitace pohltí nejen veškerou hmotu v její blízkosti, ale i světlo. Co však vyfotit lze, je její bezprostřední okolí, konkrétně hranice horizontu události. A právě to se podařilo unikátnímu projektu s názvem Event Horizon Telescope (Teleskop Horizontu Události), který propojil zařízení z...

Rychlý tým s tahem na branku. Slavia je nebezpečná, míní Sarri

Přestože fotbalisté Chelsea v dosavadních deseti zápasech této sezony Evropské ligy devětkrát vyhráli a jednou remizovali, trenér Maurizio Sarri je před čtvrtečním úvodním utkáním čtvrtfinále na stadionu pražské Slavie obezřetný. Zápas v Edenu považuje za velmi nebezpečný, protože lídr české ligy na něj udělal dojem v předchozím kole vyřazením Sevilly.

Rusko odmítlo polská tvrzení o výbuchu v Kaczyńského letadle

Rusko odmítlo tvrzení bývalého polského ministra obrany Antoniho Macierewicze, že prý experti z britské laboratoře našli stopy výbušnin na troskách letounu, ve kterém právě před devíti lety u Smolenska na západě Ruska zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 lidí.

Pence vyzývá OSN: Uznejte Guaidóa prezidentem Venezuely

Americký viceprezident Mike Pence vyzval OSN, aby uznala za prezidenta Venezuely opozičního vůdce Juana Guaidóa. Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea představuje vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura nebezpečí pro Spojené státy

Francouzi investují více v Česku než doma

Francouzské přímé investice v České republice v současné době činí 9,7 miliardy eur (zhruba 248 miliard korun) a jsou téměř dvacetinásobné ve srovnání s přímými investicemi českých firem ve Francii. Jejich výše je 500 milionů eur.

Překvapivá prohra, házenkáři nestačili na Bělorusko

Čeští házenkáři překvapivě prohráli ve třetím utkání kvalifikace o účast na mistrovství Evropy 2020 doma s Běloruskem 30:31 a poprvé ve skupině ztratili body. Reprezentanti prakticky celý zápas v Plzni dotahovali, za nerozhodného stavu mohl národní tým v poslední minutě poslat do vedení Pavel Horák, ale střelu neproměnil a z protiútoku rozhodl soupeř.

ČNB představila pamětní minci. Zdobí ji Rašínův portrét

Česká národní banka (ČNB) ve středu v Kutné Hoře představila pamětní minci Zavedení československé koruny s nominální hodnotou dvou tisíc korun, která připomíná vznik československé koruny coby peněžní jednotky nového státu před 100 lety. Její prodejní cena je vyšší, ČNB ji prodává smluvním partnerům za deset tisíc korun.

Nikam, jste uprchlík. Personál nedovolil muži odletět

Letecká nízkonákladová společnost Ryanair se omluvila palestinskému zákazníkovi za to, že mu nepovolila odletět z Německa do Irska. Letištní personál tak rozhodl na základě toho, že šlo o uprchlíka. Muž ale má platný cestovní doklad vydávaný uprchlíkům.

Můžeme hrát i s Chelsea, věří Trpišovský

Trenér Jindřich Trpišovský věří, že fotbalisté Slavie už mají takovou sílu, že se dokážou ve čtvrtfinále Evropské ligy postavit i Chelsea. Před čtvrtečním úvodním domácím utkáním kouč ukazoval svěřencům hlavně zápasy, ve kterých soupeři způsobili londýnskému klubu problémy. Neočekává, že by Chelsea vzhledem k nedělnímu prestižnímu ligovému duelu v...

Festival Praha pije víno vyhlašuje básnickou soutěž na téma 8000 let vína

„Na základě nedávných archeologických nálezů z Gruzie bylo uhlíkovou metodou určeno, že nejstarší dosud známé víno kvasilo v roce 5981 před Kristem. Máme za to, že víno významně přispěl k pěstování poezie. Symbolické výročí prvního vinobraní bychom tedy rádi oslavili verši,“ uvádějí organizátoři festivalu Praha pije víno.

V USA rostly rekordně spotřebitelské ceny

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v březnu meziměsíčně zvýšily o 0,4 procenta. Zrychlily tak růst z únorových 0,2 procenta. Oznámilo to americké ministerstvo práce. V meziročním srovnání spotřebitelské ceny stouply o 1,9 procenta.