34 článků ze SOBOTY 13.4.2019

Městské divadlo Zlín v sobotu premiéru komedie Pan Kaplan má stále třídu rád. Šlo o poslední premiéru 73. sezony divadla, následující sezona začne v září. Roli Kaplana ztvárnil Rostislav Marek, profesorem Parkhillem byl herec Luděk Randár. Režie se ujal Lukáš Kopecký, podle kterého je předloha, kniha Leo Rostena, kultovním dílem.

V Českých Budějovicích v sobotu památkáři připomněli obléhání města před 400 lety, kdy se ho snažila dobýt stavovská vojska. Program přibližující události z počátku třicetileté války, s ukázkami vojenského ležení i tehdejší zábavy, připravilo českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Připojilo se tak k dnešním oslavám Mezinárodního dne památek ve městě.

Nedávný masakr v mešitách v novozélandském městě Christchurch znovu poukázal na fenomén takzvaných osamělých teroristů. Ti v současnosti představují větší hrozbu než nové organizované skupiny, tvrdí odborník na boj proti terorismu OLDŘICH BUREŠ, vedoucí Centra pro bezpečnostní studia na Metropolitní univerzitě Praha.

Až v pátém domácím zápase v sezoně dokázali hokejisté Plzně porazit Třinec a odvrátili konec sezony. Západočeši po výhře 3:1 vyrovnali stav semifinálové série a vynutili si rozhodující sedmé utkání, které určí postupujícího do finále. Asistencí se na tom podílel i útočník Jan Kovář, který věří, že jeho tým teď zvládne i pondělní duel a utká se s Libercem o titul.

V létě 2016 objevili astronomové exoplanetu u nejbližší hvězdy od Slunce Proximy Centauri. Její hmotnost je nejméně 1,3 Země a oběžná doba 11 dní. Mario Damasso z Univerzity Turín a jeho kolegové oznámili na konferenci na Kalifornské univerzitě možný objev druhé planety. Je to zatím spíše předběžný objev, v lepším případě kandidát. Pokud planeta Proxima c […]

The post Proxima c? Okolo nejbližší hvězdy od Slunce možná obíhá druhá exoplaneta appeared first on Exoplanety.cz.

Medvědice, kterou tento týden odchytili ochránci přírody a vypustili ji pak s nasazeným monitorovacím obojkem, opustila Beskydy a pohybuje se v blízkosti Hukvald na Frýdecko-Místecku. Hukvaldy jsou díky zřícenině hradu a oboře vyhledávaným turistickým cílem, lidé by tam proto měli být obezřetní. Sdělila to v sobotu mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Sešlo se to nečekaně, i když se to dalo i předpokládat. Český klubový fotbal zažije historický unikát – tři nejslavnější derby Slavia-Sparta v krátkém rozmezí. A navíc všechna hraná ve slávistickém Edenu. Někteří fanoušci jsou z toho zděšeni, ne ovšem sázkaři. "Vždycky je to atraktivní zápas," říká Karel Brettschneider, bookmaker sázkové kanceláře Chance.

Barcelona bez několika opor remizovala v 32. kole španělské fotbalové ligy na půdě poslední Huescy 0:0. Trenér Ernesto Valverde nechal odpočívat před odvetou čtvrtfinále Ligy mistrů proti Manchesteru United i hvězdu týmu Lionela Messiho, jehož navíc trápí poranění v obličeji. Zaváhání obhájce titulu využilo Atlético Madrid a po výhře 2:0 nad Vigem stáhlo ztrátu na čelo na devět bodů.