34 článků z NEDĚLE 14.4.2019

Hokejisté Pardubic vyhráli v 8. kole baráže o účast v Tipsport extralize na ledě Kladna 5:3 a mají na dosah jistotu udržení mezi elitou. Dynamo otočilo zápas čtyřmi góly ve třetí třetině a ukončilo sérii pěti výher Rytířů. Východočeši, kteří byli jasně nejhorším týmem základní části extraligové sezony, mají nyní na třetí Chomutov náskok 11 bodů, přičemž ve hře už jich je jen dvanáct.

Dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka v neděli v Etiopii zahájila čtyřdenní návštěvu Afriky, během níž propaguje program americké vlády, který má pomoci ženám prosadit se na pracovním trhu. Iniciativa s názvem Women's Global Development and Prosperity (W-GDP) by měla pro začátek získat 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) z americké agentury pro mezinárodní rozvojovou pomoc (USAID).

Milion nových členů chce venezuelský prezident Nicolás Maduro vidět do konce roku ve skupině civilní obrany, která je zamýšlena jako doplněk armády a zodpovídá se přímo hlavě státu. Prezident na sobotním shromáždění v Caracasu milicionáře chválil za připravenost bránit suverenitu vlasti "se zbraní v ruce", také je ale vyzval, aby se zapojovali do zemědělských prací.

Jablonečtí fotbalisté ve 28. kole první ligy dokázali otočit průběh utkání s Duklou a po výhře 2:1 si upevnili čtvrté místo pro finálovou nadstavbovou skupinu, navíc neprohráli už pátý zápas v řadě. Pražany poslal do vedení Lukáš Holík, ale po vyloučení hostujícího Mohameda Doumbii severočeskému celku zajistili vítězství Jan Chramosta s Tomášem Hübschmanem, který zaznamenal teprve druhý přesný zásah v domácí soutěži. Poslední Dukla si třetí porážkou za sebou zkomplikovala boj o záchranu.

Jak jsme již několikrát psali, jedním z největších a nejzajímavějších projektů, na kterých české firmy zapojené do kosmického průmyslu pracují, je vývoj dispenzeru pro lehké evropské rakety Vega a Vega-C. Tohle zařízení má umožnit širšímu okruhu zákazníků využívat služeb evropských raket. Na tomto trhu se v současné době prosazuje stále více malých nosičů a Evropa chce zůstat konkurenceschopná. Na zmíněném projektu dispenzeru malých družic pracují specialisté z brněnské firmy SAB Aerospace a dlouhé přípravy pomalu míří do velkého finále. V čisté místnosti se specifikací ISO 8 totiž vzniká první letový exemplář, který se má vydat na oběžnou dráhu již v září letošního roku. V tomto článku najdete fotografie z výroby tohoto zařízení, které nám poskytl ředitel SAB Aerospace, Petr Kapoun.