58 článků z PONDĚLÍ 29.4.2019

Komunita jezídů v Iráku nepřijme děti žen a dívek, které znásilnili bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS). Duchovní vůdci komunity to oznámili nedlouho poté, co se na veřejnost dostalo jejich dřívější prohlášení, ve kterém se naopak hovořilo o přijetí "všech přeživších". Informovala o tom agentura televizní stanice Al-Džazíra.

Stát dá na letošní ročník motocyklové Grand Prix České republiky v Brně 39 milionů korun místo požadovaných 65 milionů. ČTK to dnes řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS), na tiskové konferenci po jednání kabinetu to potvrdil ministr školství Robert Plaga (ANO). Součástí materiálu bylo i poskytnutí dotace filmovému festivalu v Karlových Varech. Ten by měl stejně jako v předchozím roce dostat od státu 30 milionů korun.

Překvapivé podobnosti, paralely i paradoxy převratných událostí Portugalska a Československa. Hranice svobodného kontinentu i hranice epochy – karafiátová a sametová revoluce jako první a poslední z „třetí vlny“ demokratických revolucí a jejich odraz ve výtvarném umění ukazuje výstava Galerie Hlavního města Prahy v Městské knihovně, která potrvá do 29. září.

Festival Brněnský lunapark představí v brněnských kavárnách nezávislé divadelní soubory, tentokrát naposledy. Desátý ročník festivalu totiž bude zároveň i tím posledním, jelikož kulturní program je běžně součástí kaváren, a není proto potřeba nadále festival organizovat, uvedli na stiskové konferenci pořadatelé akce ze spolku Kulturárium.