feed info

56 článků z Vesmír

Co způsobilo poslední vzepětí doby ledové?

Úplný závěr posledního glaciálu je spojen s globálním klimatickým výkyvem zvaným mladší dryas. Toto zhruba 1200 roků dlouhé období dramatických environmentálních změn vedlo k poslednímu zamíchání karet biodiverzity před nástupem současné doby meziledové, tedy holocénu. Co však nástup mladšího dryasu vyvolalo?

Jak narušit krevní hostinu klíšťat a čmelíků

Krevsající parazitičtí roztoči představují významnou hrozbu pro lidské zdraví. Najdeme-li unikátní proteiny esenciálních metabolických drah u klíšťat a čmelíků, můžeme testovat nové inhibitory a sledovat jejich akaricidní účinek. Pokud látky pro ně toxické způsobí roztočům velmi rychlou smrt, mohou zabránit i přenosu jejich patogenů.

Jak získáváme data

Pozorování a měření charakteristik počasí patří mezi základní činnosti, které zajišťuje obor klimatologie. Naměřená a napozorovaná data jsou vstupem pro meteorologické předpovědní modely, tvoří vstupy pro hodnocení klimatu a modelování jeho změn, využívají se v technické praxi.

K mokřadu kohoutek nepřišroubujete

Které z pestré palety možných opatření nás zachrání před suchem? „Žádné z nich nebude fungovat samostatně. Potřebujeme provést celý soubor změn, z nichž každou někdo prosazuje a jinému se nelíbí,“ říká Martin Pivokonský, ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR.

Konec chudoby v Číně

Případ východotibetských pastevců ukazuje, jak problematicky autoritářská čínská vláda uskutečňuje rozvojovou politiku, modernizaci a boj s chudobou ve venkovských oblastech západní Číny. Stále převažuje důraz na rychlost a kvantitu na úkor kvality.

Koňo-kamzík, či kamzíko-kůň

Jak vznikla analytická dvojfotografie koňského žebra s pravěkými rytinami a co nám tyto sdělují o bohatosti a tvořivosti paleolitického umění.

Kult kachina

Domorodí obyvatelé puebel v Novém Mexiku a v Arizoně na jihozápadě Spojených států mají unikátní náboženský systém. Je založen na obřadech, které vedou prostředníci mezi bohy a lidmi, jimž se říká kachinas. Je možné, že vznikl jako odpověď na velkou migraci, která se odehrála v 13. století a kterou vyprovokovala změna klimatu.

Madagaskar a klimatická změna

Madagaskar je znám jako jeden z největších ostrovů světa a především jako jedna z hlavních světových oblastí biodiverzity. V současné době se potýká s ničením přírodního prostředí. Například odlesňování vede k zmenšování životního prostoru unikátní fauny a k zvýšené půdní erozi.