feed info

2,147 článků z Vesmír

Prasečí ledviny pracují v lidském těle

Vědci a lékaři z Alabamské univerzity transplantovali ledviny geneticky modifikovaného prasete pacientovi, který byl pět dní ve stádiu mozkové smrti. Výsledky ukazují možnou cestu, jak řešit celosvětový nedostatek orgánů od lidských dárců, který v chudších částech světa k výkupu ledvin od zdravých mladých mužů a jejich transplantaci bohatým pacientům z...


Čtvrtek 13. ledna 2022Pondělí 3. ledna 2022


100 let s inzulinem

Je 11. ledna 1922 a čtrnáctiletý Leonard Thompson leží v těžkém stavu s diabetem v torontské nemocnici. Čekala by ho jistá smrt, kdyby… Kdyby mu lékaři jako prvnímu pacientovi na světě nepodali hormon získaný z pankreatického extraktu – inzulin. Determinující a hvězdná chvíle diabetologie slaví stoleté výročí.

Cesta za kosmickým snem

Václava Pavlíčka už od dětství zajímá vesmír, později se jeho vášní staly také počítačové vědy a elektronika. S podporou stipendia Scholarship od Nadace The Bakala Foundation nyní studuje druhým rokem elektronické a informační inženýrství na britské Imperial College London.

Chvála jinakosti

Časopis Vesmír loni oslavil stopadesáté narozeniny. Stejná doba uplynula od významných momentů, které stvořily antropologii. Vědu, která velice rychle přešla od spekulací o přirozenosti člověka k závěrům založeným na vědeckých metodách.

Ferrocen

Organokovové sloučeniny s vazbou kov-uhlík nejsou v přírodě běžné, ale v moderní chemii mají svoje nezastupitelné místo. Jednou z takových pozoruhodných sloučenin je ferrocen. Podívejme se na jeho možné využití v biomedicíně ve spojení s nanočásticemi termoresponsivních polymerů.

Klíště chyceno při činu

Vakcíny na bázi mRNA jsou přelomovým produktem vědy a výzkumu. Jejich výhodou oproti klasickým vakcínám je snazší výroba, možnost rychle reagovat na nové mikrobiální hrozby a kombinovat několik mRNA najednou do vakcinačního koktejlu.

Konec dějin a vize budoucnosti

Setkali jsme se nedlouho po listopadových oslavách. Výročí sametové revoluce je pro leckoho příležitostí k zamyšlení nad stavem dnešní společnosti. Na jedné straně se odehrála spousta oslavných akcí, na straně druhé byl znát jistý chlad. Není co slavit, říkají někteří. Byly změny, které pád komunismu přinesl, „k lepšímu“ jen pro část populace? Jak to...