feed info
3,227 článků z iROZHLAS - Věda a technologie
Vícenásobný zelený záblesk západu Slunce. Snímek fotografů z Česka a Slovenska se stal fotkou dne NASA
NASA zveřejnila nový Astronomický snímek dne. Na úterý se jím stala fotografie s názvem A Multiple Green Flash Sunset (Vícenásobný zelený záblesk západu Slunce). Autory jsou slovenský fotograf Tomáš Slovinský a český fotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 9. dubna 2022 na vysokohorské observatoři Cerro Tololo v Chile.
Obrázek papeže v bílém kabátě je jen začátek. Umělá inteligence nás učí nevěřit všemu, co vidíme
Na internetu se objevil obrázek papeže Františka ve velkém bílém kabátě. Na sociálních sítích, jako jsou Twitter a Reddit, se stal virálním. Zmátl mnoho lidí, kteří si mysleli, že jde o reálnou fotografii. Ve skutečnosti se jedná pouze o velmi věrohodný výtvor umělé inteligence. „Budeme si muset zvyknout na to, že už neplatí žádné ‚viděl jsem to na vlastní...
Pondělí 27. března 2023
Polsko navrhuje zakázat TikTok pro zaměstnance státní správy, obává se zneužití dat uživatelů
Rada pro digitalizaci, poradní orgán polské vlády, doporučila zakázat používání aplikace TikTok pro sdílení videí na služebních telefonech členů vlády, zákonodárců, zaměstnanců vládních institucí a veřejné správy. V pondělí o tom informovala polská média.
Archeologové v Egyptě našli 2000 mumifikovaných hlav beranů, patrně šlo o oběti pro faraona
Nejméně 2000 mumifikovaných hlav beranů našli archeologové v chrámu faraona Ramsese II. ve starobylém městě Abydos na jihu Egypta. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž byly v chrámu objeveny rovněž mumie ovcí, psů, divokých koz, krav či gazel.
Neděle 26. března 2023
Bílovecké gymnázium postaví holubník řízený počítačem. Díky tomu by ve městě mohlo ubýt holubů
Na půdě bíloveckého gymnázia vznikne holubník řízený počítačem. Pod střechou školy budou mít divocí holubi krmení i takzvané hnízdní misky. Právě v těch chce vedení gymnázia pravidelně vyměňovat snesená holubí vejce za umělá, aby se snížil jejich počet ve městě.
V Turecku našli hřebíky rozmístěné kolem hrobky. Měly magické účely, myslí si archeologové
Ve starověku sloužily hřebíky nejen jako praktická součástka při výrobě předmětů nebo stavbách, ale také k zahánění zlých duchů. Zjistili to belgičtí vědci, kteří svůj objev publikovali v časopisu o světové archeologii Antiquity vydávaným univerzitou v Cambridge.
Za pravdivé svědectví o komunistické šikaně šel tatínek a jeho dcera do kriminálu
Jarmila Kovářová prožila za komunismu pět let ve slovenských věznicích v Leopoldově a Želiezovcích. Čím se provinila? Její tatínek nechtěl po roce 1948 odevzdat rodinný statek do JZD a sepsal o komunistické šikaně písemné svědectví. Tento dopis jeho dcera předala rodinnému příteli. A tím se stala podle soudruhů imperialistickou špionkou.
Sobota 25. března 2023
Sucho, vlny veder i mrazy, když už rostliny kvetou. To jsou změny klimatu v Česku, popisuje vědec Trnka
Loňské léto v Česku nebylo tak suché jako v okolních státech. Letos to může být horší. „Vstupujeme do jara s nižší než obvyklou zásobou vody,“ upozorňuje Miroslav Trnka, koordinátor projektu Intersucho. V krajině totiž chyběl sníh. A pokud dost nenaprší, bude země dál vysychat. „Je tady potenciál k tomu, abychom se na jihu Moravy a na Hané potýkali se suchem už...
Jedno procento přesného světového času pochází z Česka. Hlídá ho soustava atomových hodin
V noci na neděli u nás začíná platit letní čas. Zatímco hodiny po celé zemi budou posouvat ručičky a číslice, vzor přesného času zůstane beze změny. Takzvaný koordinovaný světový čas je pro všechny stejný a hlídá ho soustava atomových hodin rozmístěných po celém světě. Česko má podle odborníků asi jednoprocentní podíl na přesnosti světového času.
Jak chránit nosorožce? Podle vědců to dokážou soukromí farmáři
Víc než polovina afrických nosorožců se aktuálně pohybuje na soukromých pozemcích, nikoli ve státem spravovaných národních parcích. Rostoucí náklady na ochranu zvířat před pytláky vedly vědce k doporučení, aby státy své farmáře v ochranářském úsilí podpořily.
Komunisté popravovali i příslušníky Sboru národní bezpečnosti. Připomínat by je mohla pamětní deska
Příslušníky Sboru národní bezpečnosti popravené komunisty by mohla v budově Policejního prezidia připomínat nová pamětní deska. Usiluje o to nezisková organizace Post Bellum. Už dřív tam podobná deska visela - v roce 1996 se o to zasloužil Karel Bažant, který sám u SNB působil. V roce 1948 byl ale zatčen a na několik měsíců uvězněn kvůli pokusu o útěk za hranice.
Obrovský chaluhový shluk ohrožuje americké pobřeží. V nebezpečí jsou živočichové i lidé
Pobřeží Floridy, Mexického zálivu a ostrovů v Karibském moři ohrožuje obrovský shluk chaluh. Může být nebezpečný jak pro mořské živočichy, tak pro lidi, a to kvůli jedovatým a páchnoucím výparům. Provozovatelé letovisek na pobřeží se obávají, že invaze chaluh zhatí jarní a letní turistickou sezónu.
Berounka a Vltava už bobrům nestačí. Osidlují i menší toky v Praze a nejspíš se rozšíří i podél potoků
Okousané větve nebo hráze. To jsou jen některé ze známek bobří aktivity, kterou se čím dál častěji objevují v Praze. Hlodavců se zploštělým ocasem totiž v hlavním městě každý rok přibývá a podle správce komořanských a modřanských tůní už bobři obsadili většinu možných lokalit na Berounce i na Vltavě. Bobři tak obsadili už celkem 20 pražských lokalit.
Pátek 24. března 2023
Právně definovat dezinformaci je nemožné. Platí ‚když ji vidím, tak ji poznám‘, říká redaktor Koubský
Nový zákon, který by měl v Česku stanovit tresty za šíření dezinformací, možná vůbec nevznikne. Na základě informací od poslanců vládní koalice to napsal server Aktuálně.cz. Je podle něj stále pravděpodobnější, že koalice zákon ani nepošle k projednání do Poslanecké sněmovny. Proti šíření dezinformací se totiž podle poslanců dá bojovat i jinými způsoby...
Budoucnost AI může být i taková, že vliv lidí na rozhodování postupně klesne k nule, varuje odborník
Chatovací robot ChatGPT společnosti OpenAI umí psát články, poezii i vymýšlet vtipy. Obavy ze schopností této podoby umělé inteligence připouští i šéf společnosti, která chatbota vyvinula, Sam Altman. O rizikách, ale i přínosech umělé inteligence se spolu bavili Martin Švík a Jan Kulveit.
Asteroid ‚zabiják měst‘ proletí blízko Země. Podle NASA se něco takového stává jednou za deset let
Kolem Země proletí o víkendu asteroid s označením 2023 DZ2. Od planety bude přitom vzdálený jen zhruba 170 tisíc kilometrů. To je méně než vzdálenost Země od Měsíce. Podle odborníků ale nehrozí, že by se s naší planetou střetl. Informuje o tom agentura AP.
Za diskriminaci a rasismus v umělé inteligenci můžou lidé a špatná vstupní data, vysvětluje expert
V umělé inteligenci se může objevovat rasismus nebo třeba diskriminace podle pohlaví. Upozorňuje na to Národní kontaktní centrum – gender a věda Akademie věd. Experti na umělou inteligenci ale vysvětlují, že na vině jsou sami lidé. Tvoří totiž algoritmy, do kterých vkládají vlastní předsudky a stereotypní názory.
Čtvrtek 23. března 2023
Kdo je největší slídil? Anticenu Velkého bratra dostal Microsoft, za výrok o dávkách ji má i Jurečka
Anticeny Velkého bratra pro největší slídily za loňský rok dostaly společnosti Microsoft a Seznam.cz spolu s Nejvyšším správním soudem. V kategorii Výrok Velkého bratra proměnil jednu z nominací ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Výsledky ve čtvrtek oznámila pořádající organizace Iuridicum Remedium. Pozitivní cenu obdržela společnost NoLog...
Vědci vysvětlili dráhu tajemného vesmírného objektu Oumuamua. Byl spojován s mimozemšťany
Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua, které jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua...
Památkáři navrátili podobu zlatému kočáru. Lidé ho uvidí v Českém Krumlově
Zlatý kočár na zámku v Českém Krumlově získal po staletích znovu původní podobu. Památkáři na voze obnovili textilní výzdobu. Vůz nechal pro svou diplomatickou misi u papeže vyrobit v roce 1638 kníže Jan Antonín I. z Eggenbergu. Návštěvníci ho uvidí od 1. dubna na první prohlídkové trase.
‚Podruhé během týdne musíme zastavit dopravu.‘ Nizozemské vlaky ohrožují jezevci
Listí na kolejích, poruchy signalizace a stávky mohou způsobit zpoždění vlaků. Cestující v Nizozemsku ale čelí železničnímu chaosu kvůli jezevcům, kteří se zavrtávají pod koleje. Úřady se proto snaží tyto chráněné lasicovité šelmy vylákat z jejich nor pod zvýšenými náspy, napsal list The Guardian.
Z 3D tiskárny mířila k oběžné dráze. Vesmírná raketa Terran odstartovala z Mysu Canaveral
První vesmírná raketa vyrobená převážně na 3D tiskárně odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech. Kvůli potížím s druhým stupněm se jí ale nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy. Uvedla to agentura AFP a televize CNN.
Středa 22. března 2023
Umělá inteligence zatkla Donalda Trumpa. ‚Bez digitální stopy nejde falešné fotky poznat,‘ říká expert
Donaldu Trumpovi hrozí možná obžaloba kvůli falšování finančních záznamů v souvislosti s platbou za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels. Exprezident Spojených států Trump už teď tvrdí, že v kauze bude zatčen. Na internetu tak začaly kolovat fotky, které to zachycují, ačkoliv k zatčení nedošlo. Vygenerovala je AI, umělá inteligence. Jenže bez vodoznaku nebo...
Nová aplikace nabídne detailní předpověď počasí. Má pomoci hlavně zemědělcům
Jaké bude počasí v následujících dvou dnech v jednotlivých katastrech. Takto detailní předpověď teď nabízí zemědělcům nový webový portál Agropočasí. Na jeho vzniku se podíleli odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu a České zemědělské univerzity v Praze ve spolupráci s ministerstvy zemědělství a životního prostředí. Detailní předpověď počasí...
Pasivní dům umí zmírnit dopady klimatických změn na město. Ten v centru Prahy šetrně využívá vodu
Víc zeleně, zachytávání srážkové vody nebo mokřady - taková opatření by podle klimatologů mohla zmírnit dopady klimatické změny na města. Další prostředek, jak toho docílit, představuje výstavba pasivních domů. Jeden přesně takový se nachází v centru Prahy.
Úterý 21. března 2023
V roce 1938 šlo na obranu až 21 procent HDP. Ne všichni politici s tím ale souhlasili, říká historik
Velká hospodářská krize propukla v říjnu 1929 – tehdy došlo ke krachu obchodu s akciemi a cennými listinami na newyorské burze, kterému dodnes říkáme černý čtvrtek. Celá 30. léta se tak nesla v ekonomických ale i dalších problémech, jakými byla třeba radikalizace některých skupin obyvatel Československa.
Družicové megakonstelace typu Starlink způsobují světelné znečištění, tvrdí vědci. Chtějí jejich zákaz
Svět by měl zvážit zákaz družicových megakonstelací na nízké oběžné dráze – jako je například Starlink podnikatele Elona Muska. Uvádí to vědci v sérii článků a komentářů publikovaných v odborném časopise Nature Astronomy. Jeden tým odborníků ostatní vědce vyzval, aby se postavili proti světelnému znečištění oblohy stejně, jako se postavili tabákovému...
Šéf firmy, která provozuje ChatGPT, se obává vlivu umělé inteligence na práci, volby i dezinformace
Šéf firmy OpenAI, z jejíž dílny vzešel chatovací robot ChatGPT, má podle médií trochu obavy z umělé inteligence a z toho, jak ovlivní pracovní sílu, volby a šíření dezinformací. Společnost Open AI koncem loňského listopadu ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti a systém si rychle získal popularitu. Na základě jednoduchých dotazů dokáže generovat články, eseje,...
Fatalismus nesdílím. Lidstvo má možnosti, co dělat s klimatickou změnou, říká k zprávě OSN klimatolog
Oteplení planety o 1,5 až 2 stupně Celsia lze zabránit odbouráním produkce skleníkových plynů. Jaká je pravděpodobnost, že se to lidstvu podaří? Nezbyde nám než se na zhoršující se životní podmínky adaptovat? V čem je v pořadí šestá souhrnná zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu při OSN jiná než ty předchozí? Český rozhlas se ptal vedoucího oddělení...
Pondělí 20. března 2023
Starají se o týraná a problémová ‚čéesvéčka‘. Zájem o převýchovu československých vlčáků je ale velký
Každý pes si zaslouží další šanci – tímhle heslem se téměř celý život řídí majitelé záchranné stanice ležící v Josefovském údolí v Moravském krasu. Jako jediní ve střední Evropě se věnují převýchově československých vlčáků, plemene vyšlechtěného původně pro pohraniční stráž. Do útulku přicházejí problémoví nebo týraní psi nebo ti, kteří...
Na jihu Čech a Moravy začalo jaro dřív než obvykle, sever se drží průměru, říká klimatolog Trnka
Šance na zajištění udržitelného života na zemi se uzavírá, varuje šestá hodnotící zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Vyplývá z ní, že naše planeta už v příštím desetiletí dosáhne úrovně kritického oteplení o 1,5 °C proti hodnotám před průmyslovou revolucí. „I v naší přírodě vidíme příznaky oteplování,“ říká profesor Miroslav...
Začala migrace žab. Ze zimovišť se potřebují dostat do vody, ochranáři jim pomáhají přes silnice
V Krkonoších staví ochránci přírody zábrany podél silnic. Oteplilo se a žáby se vydávají ze zimovišť do tůní a rybníků. Cestou ale musí překonat silnici a hrozí, že by je přejela auta. Správa Krkonošského národního parku proto na konci zábrany umístila nádobu, do které žáby chytá, a jednou denně je strážci přenesou na druhou stranu silnice. Na 20. března...
Máme za sebou šestou nejteplejší zimu za posledních 248 let. Musíme se na to adaptovat, říká ekoložka
„Sněhová pokrývka byla dříve větší a delší dobu. Výzkumy ukázaly, že dnes je o 36 dní méně sněhu, než je dlouhodobý průměr za posledních 600 let. K výraznému úbytku začalo docházet ve 20. století a k největšímu ve století 21., tedy posledních 20 let,“ uvádí polární ekoložka Marie Šabacká z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Neděle 19. března 2023
Puklý gotický zvon Svatá Barbora z Vojslavic na Pelhřimovsku dostal zpátky svůj jasný hlas
V bavorském Nördlingenu se v továrně na svařování zvonů podařilo zachránit prasklý zvon z roku 1510, který ulil pražský zvonařský mistr Bartoloměj.
Kybernetické útoky se přesouvají z východu do zemí NATO. Důvodem je podpora Ukrajiny, míní odborník
Zatímco na začátku ruské invaze počet kybernetických útoků na Ukrajině výrazně narostl, od října loňského roku se tam aktivita hackerů postupně snižovala. Vyplývá to z analýzy společnosti Check Point Software Technologies, která naopak zaznamenala nárůst kybernetických útoků ve státech Severoatlantické aliance včetně Česka. Na co nejvíc hackeři útočili?
Mně se oškliví každý dotek mužského. Příběh Jarmily Semotamové, vězněné za to, že neudala rodiče
Příběhy jsou tentokrát věnovány vzpomínkám 89leté Jarmily Semotamové ze Znojma. V roce 1952, kdy zapálení českoslovenští komunisté naplno budovali lepší svět, byla jako devatenáctiletá dívka z politických důvodů zatčena a týrána svými vyšetřovateli. Ve znojemské věznici se na ní i na její matce Anastazii dopustili bachaři sexuálního násilí.
Brýle pro virtuální realitu jsou nedostatkovým zbožím. Pomáhají i chirurgům nebo stavařům
Kvůli brýlím pro virtuální realitu se do českých obchodů vrátily pořadníky na nedostatkové zboží. Zájem o technologickou novinku je tak velký, že dodávky jsou prakticky hned vyprodané - jedny virtuální brýle přitom stojí 15 tisíc korun. Taková je základní cena za to, že se člověk, aniž by opustil domov, přenese do starobylých uliček historických měst a zkusí...
Umělá inteligence? Dotkne se základních lidských práv, od důstojnosti po soukromí, vysvětluje expertka
Umělá inteligence se rozšiřuje do mnoha odvětví. Od automobilů, bank, zdravotnictví, veřejné správy až po média. Vystává proto mnoho otázek: kdo bude zodpovídat za chyby robota nebo jak se pojistíme proti zneužití? Umělá inteligence těží i z dotazů ve vyhledávačích. „Lidé hledají odpovědi na intimní otázky přes Google a myslí si, že o tom nikdo neví,“...
Komunisté byli horší než Němci. Udávali jeden druhého, vzpomíná pamětnice vysídlení Neveklovska
Během druhé světové války byl úrodný kraj mezi Vltavou a Sázavou určený k vybudování jednoho z nejrozsáhlejších vojenských cvičišť nacistické třetí říše. Většina z téměř 30 tisíc obyvatel musela opustit domovy v rámci největší vysidlovací akce, která v protektorátu proběhla. Někteří však mohli zůstat a také zůstali. Ti, kteří byli vysídlení, jim to...
Sobota 18. března 2023
Vymýšlení si a fantazírování jazykovému modelu GPT-4 zůstalo, přesto je tam posun, říká Koubský
Firma OpenAI tento týden zpřístupnila vybraným uživatelům novou generaci jazykového modelu GPT-4, která má být přesnější, spolehlivější, ale stále ne bezchybná. Podle společnosti má výrazně posílené mechanismy, které zabraňují tomu, aby model poskytoval odpovědi na nevhodný či nepovolený obsah. Mělo by jej tedy být mnohem těžší různými triky k něčemu...
Některé nástroje z doby kamenné patrně vznikly bez lidského přičinění. Poukazuje na to německá studie
Když Karel Čapek psal v apokryfech o úpadku doby, jeho pražena Janečková v nich oškrabovala medvědí kůži pazourkem, evidentně opracovaným právě za tím účelem. Jiné artefakty z doby kamenné ale mohly vzniknout náhodou, bez lidského přičinění, tudíž to žádné artefakty nejsou. Upozorňují na to vědci z německého Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.
Na Šibeničním vrchu u Horního Slavkova najdete dochované městské popraviště i hezký výhled do okolí
Horní Slavkov leží uprostřed lázeňského trojúhelníku, mezi Karlovými Vary a Mariánskými a Františkovými Lázněmi. Město bylo založeno ve 14. století a zhruba o století později vzniklo na nedalekém Šibeničním vrchu městské popraviště, které se zachovalo do dnešních dnů.
Věda pro děti: Strašidelná ryba se smrtícím světlem opravdu existuje. Jak žije ďas mořský?
Skvěle maskovaná ryba s ostrými zuby a vlastní „lucerničkou“ vypadá tajemně, ale přitom je to oblíbená a drahá pochoutka. Zvláštní je i způsobem rozmnožování. Poznejte ďasa mořského.
Vědci nalezli důkaz o sopečné činnosti na Venuši. Zjištění může přispět k chápání budoucnosti Země
Už tak nehostinná Venuše, někdy přezdívaná zlé planetární dvojče planety Země, je ještě pekelnější, než se badatelé domnívali. Mezi obrovským počtem snímků pořízených v 90. letech vědci poprvé na druhé planetě od Slunce nalezli přímý důkaz o sopečné činnosti, napsal list The Times. Výzkumník Robert Herrick z univerzity v aljašském městě Fairbanks si...
Má být dvakrát větší než New York. Indonésie staví v džungli nové hlavní město, výstavba ale čelí kritice
V džungli na východě Bornea pokračuje indonéská vláda ve výstavbě nového hlavního města. Indonéští představitelé slibují, že město Nusantara bude do roku 2045 uhlíkově neutrální, ekologičtí aktivisté a původní obyvatelé ale projekt kritizují. Podle nich zmenšuje přirozené životní prostředí ohrožených živočichů, jako jsou orangutani, a nutí k odchodu z...