feed info

40 článků z OSEL.cz

Mykény a zrození první řecké civilizace (achájské)

„Zlaté Mykény“ představují mohutnou předehru dějin řecké kultury, k níž se pak „normální“ řecká antika vztahuje jako k době héroů. Mykény byly nejdůležitějším centrem této civilizace, která ovšem byl doma i jinde v jižním Řecku, odkud postupně expandovala.


Pátek 26. února 2021


Nový kvantový senzor detekuje celé spektrum rádiových frekvencí

Američtí vojenští vývojáři postavili kvantový senzor rádiových vln, který je založený na podivuhodných Rydbergových atomech. Je prvním svého druhu, který zvládne detekovat rádiové signály ve velké šíří spektra rádiových frekvencí. Poradí si s AM a FM rádiovým vysíláním, Bluetoothem, Wi-Fi a dalšími typy rádiové komunikace. Pro vojáky by to mohla být...


Čtvrtek 25. února 2021


Neutronové hvězdy mohou být zevnitř vyžírány malými černými dírami

Je až k neuvěření, že se astrofyzici věnují parazitologii. Ale proč ne, ve vesmíru je možné úplně všechno. Podle nové studie amerických astrofyziků by temnou hmotu mohla přinejmenším z části tvořit populace malých endoparazitických černých děr, které pozvolna vyžírají zevnitř neutronové hvězdy.

US Army vyvíjí nejvýkonnější laserovou zbraň: Bojový femtosekundový laser

Nový laser americké armády obětuje délku trvání laserového pulzu ve prospěch jeho nesmírně velké energie. Pálí ultrakrátké a extrémně energetické laserové pulzy, které trvají jen 200 femtosekund. Zároveň ale nesou energii 1 terawattu. Takový brutální pulz může cíl tavit, oslepit nebo rovněž poškodit jeho elektroniku.


Úterý 23. února 2021


Cygnus X-1 překvapila. Je hmotnější a vzdálenější než jsme mysleli

Černou díru Cygnus X-1 zná každý. Jak se ale ukazuje, rozhodně to neznamená, že by tahle soustava rentgenové dvojhvězdy byla nudná. Podle nového výzkumu je tahle černá díra dvakrát těžší než jsme si mysleli a také je podstatně dál, asi o 1000 světelných let. Také rotuje rychlostí blízkou rychlosti světla, což je rekord mezi známými černými dírami.

Vědci lapili neutrino odpálené supermasivní černou dírou po sežrání hvězdy

Observatoř IceCube na jižním pólu detekovala vysokoenergetické neutrino, jehož původ badatelé vystopovali do oblasti, kde ve stejnou dobu došlo k roztrhání a pozření hvězdy supermasivní černou dírou v centru cizí galaxie. Konkrétní mechanismus zatím není známý. Podobné události by ale mohly být významným zdrojem vysokoenergetických neutrin ve vesmíru.


Pondělí 22. února 2021



Neděle 21. února 2021


Může být klíště pro naše zdraví něčím užitečné?

Co je to za hloupou otázku, přece dobře víme, že přenáší lymeskou borreliózu, skvrnitou horečku Skalistých hor, babeziózu, africkou klíšťovou horečku, Krymsko-konžskou hemoragickou horečku, tularemii a nejméně dalších pět prevítů, které nám dokáží pořádně kazit radost ze života. Zkusme ale udělat myšlenkový veletoč, jaký udělali vědci z Lékařské fakulty...