feed info

13,524 článků z ČRO - Leonardo


Čtvrtek 12. dubna 2018



Středa 11. dubna 2018


Hluboká stimulace mozku pomůže, ale musí nastoupit včas, tvrdí neurolog

Hluboká stimulace neuronů v mozku dnes pomáhá stále širšímu spektru pacientů. Umí potlačit esenciální třes, mimovolné svalové křeče nebo Tourettův syndrom. Do budoucna by se mohla uplatnit i při léčbě depresí. O této metodě, která pomáhá také nemocným Parkinsonovou chorobou, hovořil v Magazínu Leonardo neurolog Robert Jech z Neurologické kliniky 1. lékařské...


Úterý 10. dubna 2018



Pondělí 9. dubna 2018



Pátek 6. dubna 2018


Laťka v kvalitě péče je u nás vysoko, tvrdí odbornice na nemoc motýlích křídel

Brno opět hostí konferenci pacientské organizace DEBRA Česká republika. Ta dlouhodobě pomáhá rodinám pacientů s nemocí motýlích křídel neboli epidermolýzou (Epidermolysis bullosa). Na léčbu tohoto vzácného genetického onemocnění kůže se zaměřuje Hana Bučková, zakladatelka jediného specializovaného EB Centra v České republice a primářka Kožního oddělení...


Čtvrtek 5. dubna 2018



Středa 4. dubna 2018


Opakujeme Kingovo „Mám sen“, ale rasová segregace v USA dál trvá, tvrdí expert

Před 50 lety zahynul při atentátu reverend a aktivista Martin Luther King bojující za lidská práva Afroameričanů v USA. „I have a dream," začínal jeho legendární projev ze srpna roku 1963, který patří mezi nejslavnější v americké historii. King ho pronesl na schodech Lincolnova památníku ve Washingtonu před 200 tisíci lidmi. Mluvil v něm o rasové segregaci, ale také...


Úterý 3. dubna 2018



Pondělí 2. dubna 2018



Pátek 30. března 2018



Čtvrtek 29. března 2018


Sport handicapovaných stále nevnímáme rovnocenně, tvrdí lékař českých paralympioniků

Rok 2018 se zapsal mezi další olympijské roky. Do korejského Pchjongčchangu neodletěli ale jen klasičtí sportovci, ale i paralympionici. Česko reprezentovali sledge hokejisté a lyžaři. V obou disciplínách jsme skončili na 6. místě. Takový úspěch je nejen věcí tréninku, ale i psychiky a lékařské péče. Více o ní hovořil v Magazínu Leonardo neurolog a primář...


Středa 28. března 2018



Úterý 27. března 2018



Pondělí 26. března 2018



Pátek 23. března 2018


U nosorožců teď už jde o každé mládě, vysvětluje ředitel pražské ZOO Bobek

Tým berlínských expertů brzy odletí do keňské rezervace kvůli záchraně nosorožce severního bílého. Tam nedávno uhynul poslední samec Súdán, stále ale v oblasti žijí samice tohoto druhu, které jsou původem ze ZOO ve Dvoře Králové. Vědci plánují odebrat samicím vajíčka, a pomocí metod umělé reprodukce a zmraženého spermatu vytvořit embrya, která by potom...


Čtvrtek 22. března 2018



Středa 21. března 2018


Pralesy jsou perlami mezi lesy, vysvětluje expert

Nejen že je rok 2018 Rokem českých pralesů, ale 21. březen je i Mezinárodním dnem lesů. Jak jsme na tom v České republice s pralesy? Hostem Magazín Leonardo byl Tomáš Vrška z Výzkumného ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví v Brně.


Úterý 20. března 2018



Pátek 16. března 2018


Elektronový mikroskop, nepostradatelný pomocník v boji proti zločinu

Mikroskopy dělíme na optické a elektronové. V klasickém mikroskopu se používá viditelné světlo fokusované pomocí čoček, v elektronovém svazek elektronů fokusovaný pomocí magnetů. Jak pomáhá tato vysoce pokročilá technologie při objasňování trestných činů, vysvětlil v Magazínu Leonardo expert Kriminalistického ústavu Marek Kotrlý.


Čtvrtek 15. března 2018



Středa 14. března 2018


Stephen Hawking: Hleďme ke hvězdám, ne k vlastním nohám

Zemřel Stephen Hawking, jeden z nejpopulárnějších fyziků současnosti a zároveň nejdéle přeživší člověk s vážnou nervovou chorobou. Bylo mu 76 let. Svět ho zná nejen jako vyzáblou, schoulenou postavu upoutanou na invalidní vozík, ale především jako popularizátora vědy a autora mnoha teorií včetně těch o chování černých děr.


Úterý 13. března 2018



Pondělí 12. března 2018



Pátek 9. března 2018



Čtvrtek 8. března 2018



Středa 7. března 2018



Úterý 6. března 2018


Jídelníček dělníků za 1. světové války? Bez masa, brambor a mouky, popisuje historik

Dělník je stroj, který musí dostávat vědecky přesně stanovené množství paliva. Takový pohled na člověka panoval na začátku minulého století, v dobách potravinové nouze. Nedostatek potravin nakonec vedl ke hladovým bouřím a zvýšil poptávku po spravedlivějším společenském zřízení. O tom, jak se válka a nedostatek odrazily v životě dělníků, hovořil v Magazínu...


Čtvrtek 12. března 2015


Unikátní mikrotomograf

V úterý byla podepsána smlouva o vzniku Laboratoře experimentálního zobrazování, která bude špičkovým pracovištěm pro biomedicínský výzkum. Vývoj snímkování na novém rentgenovém mikrotomografu malých zvířat tam už probíhá. Je velmi perspektivní i pro snímkování člověka.


Středa 11. března 2015



Úterý 10. března 2015


První vytištěné proudové motory

Výzkumníci z australské Monash University vytiskli jako první na světě dva celé proudové motory z kovu. Předtím se něco podobného podařilo jen v rámci zmenšených modelů či jednotlivých dílů pro proudové motory firmě General Electric.


Pondělí 9. března 2015



Pátek 6. března 2015


Akumulátory pro domácnost

Firma Tesla Motors je známá výrobou progresivních elektromobilů. Nezbytnou podmínkou jejich vysoké rychlosti a velkého dojezdu jsou ovšem výkonné lithiové akumulátory s dostatečnou kapacitou. Není proto divu, že se firma snaží najít jejich další využití, a sice v běžném energetickém provozu domácností.

Ztracený oceán Marsu

Astronomové díky novým pozorováním z Evropské jižní observatoře v Chile a velkých amerických dalekohledů na Havaji v letech let 2008-14 prokázali, že před 4,5 miliardami let bylo na Marsu mnohem více vody než dnes. Dokonce až 19% jeho plochy mohl zaujímat oceán.


Čtvrtek 5. března 2015


Všesměrový magnetický výtah

Evropský koncern ThyssenKrupp vyvíjí nový typ výtahu bez lan a kabelů, který je schopen přemísťovat kabiny s pasažéry nejen vertikálně, ale také do všech horizontálních směrů.


Středa 4. března 2015


Prach z výbuchů supernov na dně moře

Australští vědci analyzovali vzorky starých nánosů na dně moře a v zemské kůře a zjistili, že obsah plutonia a uranu v nich je mnohem nižší, než by plynulo z dosavadních modelů výbuchů supernov.


Úterý 3. března 2015


Řiditelné kulky

Americká vojensko-výzkumná agentura Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) podporuje vývoj speciálních kulek, které jsou schopny měnit směr během letu. Mohou tak sledovat a zasahovat cíle, které se po výstřelu přemístí.

Další rozvoj ruské kosmonautiky

Přestože je ruská kosmonautika a raketová technika z velké části konzervativní a používá spíše osvědčené, postupně upravované a často několik desítek let staré systémy, i v Rusku se v poslední době v oblasti raketové techniky objevují různé zajímavé plány a novinky.