Jak financovat koupi vozu? Toto jsou nejčastější způsoby

Chcete si pořídit automobil a řešíte otázku financování? Možností je mnohem více, než se na první pohled může zdát. Ke všem se samozřejmě pojí určité výhody a nevýhody.

Koupě vozu za hotové

Začněme variantou, která patří k nejjednodušším a zároveň i nejsložitějším. Mluvíme o koupi vozu hrazené z vlastních úspor. Proč je takové řešení jednoduché? Je nejméně náročné z hlediska administrativy. Kdo má vlastní peníze, nemusí absolvovat složitá jednání a podepisovat mnoho smluv v bankách či u úvěrových společností.

Největší nevýhoda nákupu za hotové je pravděpodobně zjevná. Ne každý má našetřeno dostatek finančních prostředků na to, aby si nový vůz mohl dovolit. Ojetá auta jsou proto segmentem, kde je nákup „za hotové“ využíván díky zpravidla nižší kupní ceně častěji.

I v případě, že máte dostatek peněz, ale může dávat alternativní řešení smysl, pokud jsou k tomu na trhu příhodné podmínky. Své vlastní prostředky například můžete výhodně investovat a zhodnocovat je, zatímco na svůj vůz můžete čerpat výhodnou půjčku.

Vůz financovaný pomocí finančního leasingu

Druhou velice často využívanou variantou je tzv. finanční leasing. Ten vám umožní využít jen část vlastních zdrojů pro tzv. akontaci, tedy první větší splátku za vůz. Zbylou sumu za vás uhradí výrobci, resp. prodejci vozu, vaše leasingová společnost.

Následně je tento zbytek kupní ceny rozložen na měsíční splátky, například do čtyř let. A vy vůz leasingové společnosti touto formou postupně splácíte. Jde o úvěr, takže cena je samozřejmě navýšena o úrok. Je tedy nutné počítat s tím, že prostým součtem jednotlivých částek dojdete k tomu, že zaplacená suma bude vyšší než skutečná kupní cena vozu. Po uhrazení poslední splátky se ale vůz stává trvale vaším majetkem bez jakýchkoli omezení.

Vůz na operativní leasing

I mezi koncovými spotřebiteli je stále populárnější variantou pořízení vozu na tzv. operák neboli operativní leasing. Ačkoli tato metoda financování vozu sdílí s předchozí variantou slovo „leasing“, v praxi se značně liší.

Operativní leasing je de facto pronájmem vozu – vůz nekupujete jako zboží, ale jako službu. Předem smluvenou částku hradíte každý měsíc leasingové společnosti, která vůz vlastní. Výměnou za to můžete vůz po smluvenou dobu používat. Může jít o tři roky, pět let nebo i více. Jakmile ale operativní leasing skončí, vůz nezůstává ve vašem vlastnictví, ale odevzdáváte jej zpět leasingové společnosti. A pokud budete chtít i nadále disponovat vozem, musíte si obstarat jiný.

Spotřebitelský úvěr na pořízení vozu

Další možnou variantou je získání neúčelového spotřebitelského úvěru, který následně využijete k financování koupě svého automobilu. Tato varianta umožňuje pořídit si nový či ojetý vůz, aniž byste disponovali potřebnými prostředky. Čerpaný úvěr poté splácíte bance, která úvěr poskytla. Tento typ úvěru může být kvůli mnohdy vyššímu úroku méně výhodný, současně ale může být řešením, pokud vám předchozí varianty z nějakého důvodu nevyhovují nebo na ně nedosáhnete.

zdroj: placená inzerce

The post Jak financovat koupi vozu? Toto jsou nejčastější způsoby first appeared on Hybrid.cz.