Northvolt vyrobil ve Švédsku první bateriové články

Otevírá se nová kapitola evropského bateriového průmyslu. V gigatovárně Northvolt Ett v severním Švédsku byly vyrobeny první bateriové články.

První článek z gigatovárny Northvolt Ett představuje milník, na jehož dosažení společnost Northvolt pracovala od ohlášení gigafactory v roce 2017. Článek je prizmatického formátu a sjel z montážní linky 28. prosince. Uvádění do provozu a rozšiřování továrny bude pokračovat až do roku 2022, kdy budou realizovány první komerční dodávky zákazníkům.

SOUVISEJÍCÍ: Northvolt vybuduje v Evropě další baterkárnu, tentokrát v Polsku

Akumulátorový článek byl vyvinut v Northvolt Labs, industrializační továrně společnosti Northvolt ve švédském Västerås, kde se prototypy a malé série bateriových článků vyrábí už od začátku roku 2020. V příštích letech se výrobní kapacita v Northvolt Ett zvýší směrem k 60 GWh ročně, aby bylo možné plnit zakázky v hodnotě více než 30 miliard dolarů, které má společnost Northvolt zajištěny od klíčových zákazníků.

Gigatovárna Northvolt Ett na severu Švédska. foto: Northvolt

Mezi ně patří BMW (dodávky za 2 mld. euro), Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars a Polestar. Těmto zákazníkům z automobilového a průmyslového sektoru a z oblasti skladování energie bude společnost Northvolt Ett dodávat články různých formátů, přičemž komerční dodávky začnou v roce 2022. V současné době společnost Northvolt Ett ve Skellefteå zaměstnává více než 500 lidí, kteří zastupují 56 národností.

Volkswagen si u Northvoltu objednal baterie za $14 mld., uvažovalo se dokonce i o továrně v Česku. Místo toho ale podle sočasných plánů Northvolt vybuduje další baterkárnu v Polsku (mimo jiné). Zároveň úzce spolupracuje s automobilkami Volkswagen (který v Northvoltu vlastní podíl a založil s ním Evropskou bateriovou unii) a Volvo.

zdroj: tisková zpráva

The post Northvolt vyrobil ve Švédsku první bateriové články first appeared on Hybrid.cz.