Nová Kia Sportage pro Evropu se poprvé představuje jako plug-in hybrid

Poprvé v 28leté historii modelu Kia Sportage se u páté generace objevuje první verze speciálně pro Evropu a poprvé také jako plug-in hybrid.

Veřejná premiéra nové generace SUV Kia Sportage se odehrála na veletrhu IAA Mobility v Mnichově. Uvedení na český trh se očekává na začátku roku 2022. Nová Sportage v závislosti na výbavové linii a provedení vyjíždí na 17, 18, nebo (na vrcholu řady) 19″ kolech s možností volit ze šesti různých designů litých kol, barev a povrchových úprav.

Nová Kia Sportage plug-in hybrid. foto: Kia
Nová Kia Sportage plug-in hybrid. foto: Kia

Nová Kia Sportage využívá online aktualizací softwaru a mapových podkladů. Software konektivity pro novou evropskou Sportage podporuje dálkovou komunikaci uživatele s vozidlem prostřednictvím mobilní aplikace Kia Connect.

Interiér Sportage v evropském provedení je postaven na kompaktním rozvoru 2680 mm, šířce 1865 mm, délce 4515 mm a výšce 1645 mm. Evropská Sportage poskytuje zadním pasažérům 996 mm místa pro nohy, zatímco výška stropu nad sedákem činí 998 mm. Zavazadelník nabízí objem 591 litrů (dle metodiky VDA). Kvůli co nejvyšší praktičnosti jsou zadní sedadla dělená a sklopná v poměru 40:20:40 s možností zvětšit nákladový prostor až na 1780 litrů.

Nová Kia Sportage plug-in hybrid. foto: Kia
Nová Kia Sportage plug-in hybrid. foto: Kia

Sportage v provedení PHEV používá motor 1,6 litru T-GDi z produkce Kia, 66,9kW trakční elektromotor s permanentními magnety a lithium-ion polymerový akumulátor o kapacitě 13,8 kWh. Celkový systémový výkon v tomto případě činí 198 kW, přičemž samotný spalovací motor dosahuje maxima výkonu 135 kW.

Součástí akumulátorového modulu pro Sportage PHEV je špičkový systém energetického managementu. Ten nepřetržitě sleduje stav akumulátorové jednotky vč. parametrů proudu, napětí a izolace nebo diagnostiky poruch. Součástí uvedeného řešení je i vyspělá jednotka pro monitoring článků, zajišťující měření a sledování napětí i teploty jednotlivých článků akumulátoru.

Motor 1,6l T-GDi 180 k s výhodou využívá i hybridní varianta nové Sportage. Hybridní verze je vybavena trakčním elektromotorem 44,2 kW s permanentními magnety a lithium-ion polymerovým akumulátorem o kapacitě 1,49 kWh. Modelová nabídka nové Sportage zahrnuje i nový spalovací motor 1,6 litru T-GDi s mild-hybridním systémem pohonu (MHEV), jenž napomáhá snižovat emise a optimalizovat spotřebu paliva.

The post Nová Kia Sportage pro Evropu se poprvé představuje jako plug-in hybrid first appeared on Hybrid.cz.