Nová Škoda Octavia v nabídce i jako mild-hybrid

Škoda Auto modernizuje svůj ikonický model Škoda Octavia, dosud nejprodávanější vůz značky. Jeho čtvrtá moderní generace nyní dostala hlavně osvěžený vzhled.

Škoda Auto modernizuje liftback a kombi svého ikonického modelu Octavia. S více než 7 miliony prodanými vozy se jedná s jasným odstupem o nejprodávanější model značky Škoda.

Jeho čtvrtá moderní generace nyní dostala osvěžený vzhled, který zahrnuje přepracovanou masku chladiče a Matrix‑LED přední světlomety druhé generace.

Zákazníci mají k dispozici ještě bohatší standardní výbavu, jako je 10″ virtuální kokpit mini nebo dvouzónová automatická klimatizace Climatronic. Kromě toho se zvýšil podíl udržitelných materiálů v interiéru. Další bezpečnostní a asistenční systémy zvyšují aktivní a pasivní bezpečnost.

Poprvé je u modelu Octavia na přání k dispozici infotainment s 13″ displejem. Do hlasové asistentky Laury bude standardně integrován chatbot ChatGPT založený na umělé inteligenci. Integrace ChatGPT do hlasové asistentky Laury přináší řadu nových možností, které dalece přesahují dosavadní úroveň hlasových povelů.

Premiéru ve voze Octavia mají také novinky v podobě uloženého parkovacího manévru a parkování na dálku. Nabídku motorů tvoří dva benzinové motory 1,5 TSI, na přání dostupné s mild‑hybridní technologií, dva benzinové motory 2,0 TSI se zvýšeným výkonem a dva naftové motory, celkově s výkony od 85 kW do 195 kW.

Nabídka pohonných jednotek modernizovaného modelu Octavia začíná benzinovým motorem 1,5 TSI s výkonem 85 kW a naftovým motorem 2,0 TDI s výkonem 85 kW. Oba motory se pojí s manuální šestistupňovou převodovkou.

Základní benzinový motor je stejně jako verze 1,5 TSI s výkonem 110 kW k dispozici s mild-hybridní technologií ve spojení s automatickou převodovkou DSG. Mild-hybridní technologie využívá k ukládání energie do 48V lithium-iontové baterie kapalinou chlazený 48V startér-generátor poháněný řemenem.

Tato energie získaná při rekuperaci může pomoci spalovacímu motoru elektrickým boostem nebo umožnit modelu Octavia plachtit se zcela vypnutým motorem. Oba motory 1,5 TSI jsou vybaveny systémem automatického odpojování válců ACT+, který při nízké zátěži automaticky odpojuje dva válce a tím dále snižuje spotřebu. Turbodmychadlo s variabilní geometrií lopatek má vynikající tepelnou účinnost.

Modernizovaná Octavia nabízí devět variant interiéru, které se vyznačují vyšším podílem využití udržitelných materiálů. Poprvé je Octavia k dispozici s 13″ centrálním displejem infotainmentu. USB-C konektory mají nově výkon 45 wattů a nabízí tak třikrát větší nabíjecí výkon než dříve. Vylepšený bezklíčový systém KESSY umožňuje ještě pohodlnější odemykání a zamykání vozu. Do hlasové asistentky Laury bude později standardně integrován chatbot ChatGPT založený na umělé inteligenci. foto: Škoda Auto

Kromě toho Škoda Auto dále rozšířila své rozsáhlé portfolio prvků aktivní a pasivní bezpečnosti. Nové rozpoznání únavy a pozornosti řidiče nyní využívá širokou škálu informací a parametrů k vyhodnocení chování řidiče. Modernizovaná Octavia také nabízí až 10 airbagů.

Mlhová světla byla nahrazena funkcí světla do špatného počasí, která optimálně přizpůsobuje světelný výkon aktuálním světelným podmínkám. LED zadní světla, která jsou součástí standardní výbavy, jsou k dispozici ve dvou verzích. Základní varianta se bude dodávat s výbavovými stupni Essence a Selection. Top LED zadní světla mají navíc animovanou funkci Coming/Leaving Home a animované ukazatele směru, které spolu s horním segmentem zadních světel ve tvaru písmene C zasahují do pátých dveří. foto: Škoda Auto

Novodobá Škoda Octavia je od zahájení výroby před 27 lety v roce 1996 základním modelem české automobilky a oblíbeným vozem širokého spektra zákazníků. Její čtyři dosavadní moderní generace si díky své prostornosti, nejmodernějším technologiím, vynikající úrovni bezpečnosti a skvělému poměru ceny a užitné hodnoty získaly na více než 60 trzích přes sedm milionů zákazníků.

Škoda Octavia je vysoce ceněna i mezinárodními automobilovými médii. Čtvrtá generace se například stala finalistou ankety Evropské auto roku 2021 a ve stejném roce vyhrála titul Auto roku ve Švýcarsku.

zdroj: tisková zpráva

The post Nová Škoda Octavia v nabídce i jako mild-hybrid first appeared on Hybrid.cz.