Škoda Auto a PRE vybudují v Praze 100 ultra-rychlých nabíječek

Škoda Auto, Praha a PRE podepsali memorandum o spolupráci při výstavbě nabíjecí  infrastruktury na území hlavního města. Chtějí vybudovat  100 vysokovýkonných nabíječek HPC do konce roku 2025. Za tímto účelem byla ustavena  pracovní skupina, která má najít ideální lokality pro jejich umístění. 

Na tuzemských silnicích jezdí v současnosti více než 15 000 elektrifikovaných vozů s možností  externího dobíjení (bateriové elektromobily a plug-in hybridy), které využívají více než 2000  dobíjecích bodů. Tento trend bude v nejbližší době pokračovat a vyšší počet elektromobilů si  vyžádá nové nabíjecí stanice. Dle centrální evidence vozidel je největší počet elektromobilů a plug in hybridů registrován v hlavním městě a jeho okolí, přičemž tento trend má pokračovat  i v následujících letech. To bude klást na pražskou dobíjecí infrastrukturu vysoké nároky.

„Elektromobilita se v poslední době vehementně rozvíjí. Aby se tento vývoj ubíral smysluplným  směrem, musí ale překonat některé výzvy. Proto vnímáme, že je v řadě věcí potřeba spojit síly a  společně vytvořit prostředí pro další růst,“ vysvětluje zapojení automobilky Škoda Auto Jiří Maláček, vedoucího jejího tuzemského zastoupení. 

Každá ze stran memoranda nominuje své zástupce do pracovní skupiny, která zanalyzuje situaci a vytipuje lokality, v nichž bude mít vybudování nabíjecích stanic největší efekt. Do konce roku 2025  by tak mělo na území hlavního města Prahy vyrůst 100 vysokovýkonných nabíječek HPC. Tímto  způsobem se vytvoří přibližně 200 dobíjecích bodů, každý s výkonem minimálně 150 kW. Všechny  budou kompatibilní s platformami Powerpass i Chargee a významnou měrou přispějí k naplnění cílů  pražského klimatického plánu, který předpokládá minimálně 10 000 veřejných dobíjecích stanic v  Praze do roku 2030.

Společný projekt má však i další ambici – a sice koordinovat rozvoj ostatních typů dobíjecí infrastruktury na území hlavního města Prahy. Škoda Auto přispěje k naplňování těchto cílů datovými podklady, na jejichž základě Pražská energetika začne plánovat investici do  HPC dobíjecí infrastruktury, kterou ve spolupráci s Prahou bude možné následně realizovat.  

„Elektromobilita, zvláště v hlavním městě Praze a obecně v městských aglomeracích, přispívá  k lepšímu životnímu prostředí. Pražská energetika již 10 let investuje do výstavby dobíjecí  infrastruktury. Patříme v této oblasti k lídrům na trhu. Zprovoznili jsme bezmála již 400 dobíjecích  stanic nejen v Praze, ale budujeme i páteřní síť po celé České republice. Do budoucna budeme  určitě ve výstavbě dobíjecích stanic pokračovat, protože význam elektromobility bude dále  narůstat,“ říká Pavel Elis, předseda představenstva a generální ředitel PRE.

„Chceme vytipovat bílá místa na mapě, kde nyní dobíjecí infrastruktura chybí. Cílem je, aby byla  Praha pokryta smysluplně a uživatelsky přívětivě. Právě proto jsme se domluvili, že budou nové  nabíjecí stanice zapojeny do jednotného informačního a komunikačního systému, tak aby si  uživatel s jednou kartou, například Lítačkou, mohl dobít kdekoli u jakékoli nabíječky. Tyto  vysokorychlostní nabíječky mají být v souladu se strategií generelu dobíjecí infrastruktury budovány  primárně u frekventovaných tahů,“ říká radní pro oblast majetku Jan Chabr a dodává:

„Obecně má  město strategii tří typů nabíjecí infrastruktury – pomalou dobíjecí infrastrukturu, kterou budujeme  primárně na lampách veřejného osvětleni, dále rychlou a v neposlední řadě pak vysokorychlostní  dobíjecí infrastrukturu, kterou máme zájem řešit právě i ve spolupráci s Pražskou energetikou a  automobilkou Škoda Auto.“ 

Automobilka Škoda Auto by se ve společném projektu měla zaměřit zejména na následující oblasti: poskytnutí mapy veřejných dobíjecích stanic v České republice, ze které budou vyplývat lokality vhodné pro vybudování vysokorychlostních dobíjecích stanic, koordinovaný přístup k vyhledání vhodných míst  pro rozvoj dobíjecí infrastruktury na území Prahy, poskytnutí platforem pro agregaci veřejných  dobíjecích stanic, komunikaci s vlastníky veřejné nabíjecí infrastruktury a vlastníky vhodných lokalit,  zajištění marketingu a propagace služeb vůči obchodní klientele i veřejnosti, využívání analytických  dat z dobíjecích procesů ve prospěch rozvojových a marketingových aktivit a nabídku nabíjecích aplikací koncovým zákazníkům, kde budou viditelné agregované dobíjecí stanice. 

Roli lídra v oblasti elektromobility plní domácí automobilka i v počtu registrací nových vozů. Celkem  umístila v roce 2021 na český trh 832 bateriových elektromobilů z celkového počtu 2393.  Jednoznačně nejprodávanějším elektromobilem roku 2021 se stal model Škoda Enyaq iV se  738 exempláři, přičemž počet objednávek dosáhl téměř 1100. Na poli elektrifikovaných vozů sklízí značka Škoda úspěchy i v segmentu plug-in hybridních vozidel.

Modely Superb iV (640 registrací) a Octavia iV (407 registrací) získaly dohromady přes 31 % tržního podílu a  udržely si citelný náskok před konkurencí v kategorii PHEV. České zastoupení mladoboleslavské  automobilky zaznamenalo rovněž výrazný úspěch v tendru Komerční banky, které dodá v  následujících měsících 131 kusů elektrického SUV. 

Škoda Auto zahájila cestu k elektromobilitě již v roce 2019, kdy uvedla na český trh svůj první  elektromobil CitigoeiV a plug-in hybridní verzi modelu Superb iV. Vlajkovou lodí nové éry se  však pro mladoboleslavskou automobilku stala rodina modelové řady Enyaq iV včetně varianty COUPÉ. Do roku 2030 představí minimálně další tři čistě elektrické vozy patřící v modelovém portfoliu velikostí pod modelem Enyaq iV, čímž se elektromobilita otevře pro další zákaznické skupiny. Předpokládá se, že  prodejní podíl čistě elektrických modelů Škoda na evropských prodejích automobilky dosáhne  50-70 %. Také z tohoto důvodu automobilka investuje v následujících 5 letech do oblasti eMobility  zhruba 1,4 miliardy eur.

zdroj: tisková zpráva

The post Škoda Auto a PRE vybudují v Praze 100 ultra-rychlých nabíječek first appeared on Hybrid.cz.