Skotsko, Finsko, Jižní Korea i New York chystají desítky GW větrných elektráren na moři

Jen v posledním týdnu byly podepsány kontrakty o výkonu desítek GW příbřežních větrných farem po celém světě.

Skotsko vybralo v nedávné aukci, do které se přihlásilo celkem 74 projektů, finálních 17. Ty mají celkovou potenciální výrobní kapacitu 25 GW a opční poplatek 699,2 mil. liber. V současné době vyrábějí příbřežní větrné elektrárny ve Skotsku asi 2 GW. Britská vláda chce do roku 2030 dosáhnout celkové výrobní kapacity svých off-shore větrných elektráren na hodnotě 40 GW.

Ve Finsku, poblíž jeho západní hranice, získala švédská společnost OX2 povolení k průzkumu možnosti vybudování dvou velkých větrných parků Halla a Laine. Celkově by mohly sestávat až z 310 větrných turbín a ročně vyrobit 23 TWh elektřiny. V roce 2020 vyrobilo Finsko celkem 67 TWh elektřiny, takže to rozhodně není málo. Průzkum ale bude trvat alespoň do roku 2025. Samotná stavba by mohla začít v roce 2029, první výroba elektřiny až v příštím desetiletí.

V Jižní Koreji se připravuje obří 8,2GW příbřežní větrná farma Shinan. Spolupracují na ní Kepco KPS, TÜV SÜD Korea a jihokorejský okres Shinan-gun. Větrná elektrárna by měla obnovitelnou elektřinou zásobovat obří jihokorejské metropole Soul a Incheon. Spuštěna má být v roce 2030. Investice bude mít hodnotu $43 mld.

Budoucí infrastruktura v přístavu Albany v New Yorku. foto: Equinor

A nakonec americký stát New York aktuálně uzavřel smlouvy se společnostmi BP a Equinor na vybudování svých prvních příbřežních větrných farem Empire Wind 2 (1,26 GW) a Beacon Wind 1 (1,23 GW). Dořešena má být ještě třetí farma Empire Wind 1 (0,86 GW).

zdroj: Electrek.co, Offshorewind.biz, Offshorewind.biz

The post Skotsko, Finsko, Jižní Korea i New York chystají desítky GW větrných elektráren na moři first appeared on Hybrid.cz.