V Praze odstartovaly dva obří projekty energetických úspor

Thomayerova nemocnice a Psychiatrická nemocnice Bohnice rozjíždějí velké projekty energetických úspor za stovky milionů korun.

Psychiatrická nemocnice Bohnice podepsala smlouvu na projekt EPC za 490 milionů korun, stávající spotřeba klesne o více než 30 %. V případě Thomayerový neocnice proběhne projekt formou EPC ve 20 objektech; je součástí celkové modernizace nemocnice a jde o největší projekt EPC realizovaný ve fakultních nemocnicích v Česku . za plného provozu. Nemocnice sníží náklady na plyn a elektřinu taktéž minimálně o 30 %

Psychiatrická nemocnice Bohnice. foto: Veolia

Psychiatrická nemocnice Bohnice podepsala smlouvu na poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem s konsorciem společností Veolia Energie ČR a D-energy. Se smluvní cenou téměř půl miliardy korun se jedná o jeden z největších projektů v celé historii EPC v České republice. Naprostou většinu nákladů pokryje dotace a odložené splácení z garantovaných úspor.

Památkově chráněné budovy psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích projdou energeticky významnou proměnou. V rámci projektu EPC dojde k repasi či výměně téměř všech oken a dveří a k zateplení půdních prostor. Současně dojde k vyregulování otopných soustav, kompletní rekonstrukci objektových výměníkových stanic, centrální výměníkové stanice i teplovodů. Modernizováno bude také osvětlení díky novým LED svítidlům a úpravám se nevyhnou ani vodovodní kohoutky. Výsledkem projektu bude úspora v minimální garantované výši 146 milionů korun během následujících 10 let

Psychiatrická nemocnice Bohnice. foto: Veolia

Zakázka je realizována v režimu EPC (Energy Performance Contracting = energetické služby se zárukou úspor), kdy poskytovatel energetických služeb zajišťuje realizaci celého projektu „na klíč“, a to včetně smluvní garance za správné fungování energeticky úsporných opatření a splácení z garantovaných úspor. Vše musí být dokončeno v roce 2023 a od roku 2024 poběží 10 leté období garantovaných úspor a výkonu energetického managementu. „Pro projekci a výstavbu investičních opatření v tak šibeničním termínu máme připraven systém ověřených dodavatelů. Kromě stavební části bude naprostá většina opatření realizována společnostmi ze skupin Veolia a SSI Group,“ popisuje Eduard Paulík, jednatel D-energy.

Podpisem smlouvy začalo tříměsíční období ověřování výchozího stavu pro návrh nejvhodnějších energeticky úsporných opatření. Samotná výstavba obvykle začíná až po ukončení tohoto období, ale v případě projektu v bohnickém areálu nelze se zahájením prací takto dlouho otálet. „V rámci projektu musíme zrekonstruovat výměníkovou stanici o výkonu 8 MW, 10 km potrubí a 62 menších výměníkových stanic. To vše bez přerušení provozu areálu nemocnice. S pracemi musíme začít už od června a využít tak alespoň část letošního roku mimo topné období,“ shrnuje rozsah a potvrzuje potřebu okamžitého zahájení prací Jakub Tobola, obchodní ředitel Veolia. 

Fakultní Thomayerová nemocnice Praha – Krč. foto: ČEZ ESCO

Fakultní Thomayerova nemocnice taktéž odstartovala více než roční modernizační maratón, jehož součástí je i velký projekt energetických úspor. V jeho cíli čeká pacienty i personál výrazné zlepšení vnitřního komfortu, areál zároveň podstatně sníží energetickou náročnost provozu: během 5 let dosáhne úspora 18 GWh zemního plynu a 10 GWh elektřiny. Projekt je taktéž realizován metodou energetických úspor se zárukou (EPC), a tak má tuto úsporu nemocnice garantovánu přímo ve smlouvě. Projekt realizují ve sdružení společnosti METROSTAV DIZ, ENESA z holdingu ČEZ ESCO a METROSTAV.

„Ve Fakultní Thomayerově nemocnici jsme odstartovali největší stavební a energetickou modernizaci našich pavilonů za posledních čtyřicet let. Zateplení sedmi našich pavilonů je součástí velkého projektu energetických úspor. Celkově tento projekt zahrnuje 20 našich objektů. Jsme vůbec první fakultní nemocnicí v Česku, která se rozhodla využít formu EPC, kdy nám dodavatel přímo úspory garantuje ve smlouvě. Jsme rádi, že část nákladů se nám rychle vrátí z dosažených úspor za energie. Zároveň uspoříme významný objem plynu, a podpoříme tak energetickou soběstačnost České republiky,“ řekl ředitel nemocnice doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc. a dodal: Díky těmto energetickým úsporám zároveň výrazně pomůžeme i k ochraně našeho životního prostředí, což je pro nás velice důležité.“ 

Fakultní Thomayerová nemocnice Praha – Krč. foto: ČEZ ESCO

„V čase rostoucích cen energií a zvýšeného významu energetické bezpečnosti je sázka na úsporné projekty EPC tím nejlepším řešením. Nemocnici za prvních pět let garantujeme úsporu minimálně 35,5 milionů korun, ve skutečnosti ale podle našich zkušeností z dřívějších projektů zákazník ušetří skoro vždy ještě více. Součástí řešení je i energetický management, který dosažené úspory průběžně vyhodnocuje a navrhuje další vylepšení,“ zmínil hlavní pozitiva řešení předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Jednoznačným ekologickým přínosem je roční úspora emisí CO2 ve výši 2 517 tun, stejné množství vyprodukuje za 1 den provozu klasický elektrárenský blok o výkonu 100 MW. Fakultní Thomayerova nemocnice v pražské Krči byla slavnostně otevřena již v roce 1928 jako jedno z nejmodernějších zařízení tohoto typu v Evropě. Stalo se tak u příležitosti 10. výročí vzniku první Československé republiky. Řada objektů je tak památkově chráněna, dřevěná okna budou nově nahrazena jejími přesnými replikami. 

„Jsme rádi, že jsme při této velké zakázce mohli uplatnit naše bohaté zkušenosti se snižováním energetické náročnosti budov i v sektoru zdravotnických zařízení. Zdokonalující se izolační technologie přinášejí opravdu významné snížení spotřeby. Zároveň musíme postupovat co nejcitlivěji, abychom dodrželi vše, co je nutné při modernizaci památkově chráněných objektů,“ řekl Ing. Karel Volf, MBA, předseda sboru jednatelů ze sdružení společností Metrostav DIZ, ENESA a Metrostav.

Kromě zateplení střech i obvodových stěn a výměny oken a vchodových dveří se počítá i s modernizací osvětlení. Téměř 11 500 svítidel bude nahrazeno moderním LED osvětlením, které bude mít o 60 % nižší spotřebu energie ve srovnání se stávajícími typy, což představuje úsporu 4,6 mil. korun ročně.

V plánu je i instalace pokročilého systému regulace vytápění jednotlivých místností podle způsobu či času využití. Každá místnost si tak automaticky řídí dodávku tepla podle vlastní okamžité potřeby nezávisle na ostatních prostorách. V pokojích, sesternách či jídelnách tak bude možné udržovat vyšší teplotu než na chodbách, toaletách či schodištích – vždy s ohledem na vnitřní komfort a rozumnou spotřebu energie.„Podobné projekty energetických úspor s visačkou ČEZ ESCO a financované metodou EPC už úspěšně fungují v 18 nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Pomáháme v nich snižovat náklady na elektřinu, plyn, teplo či vodu, a přispíváme tak ke snižování emisí CO2. V řadě dalších nemocnic jsme instalovali kogenerační jednotky nebo jim pomáháme s provozem jejich energetických hospodářství. Zakázky ve zdravotnickém sektoru jsou o to náročnější, že samozřejmě probíhají za plného provozu, což bylo obtížné zejména v období pandemie COVID,“ připomněl Kamil Čermák, generální ředitel společnosti ČEZ ESCO.

zdroj: tisková zpráva

The post V Praze odstartovaly dva obří projekty energetických úspor first appeared on Hybrid.cz.