Volvo Cars vyzývá k větším investicím do čisté energie

Společnost Volvo Cars dnes vyzývá světové lídry a poskytovatele elektrické energie k výraznému zvýšení investic do čisté energie, aby její i další elektrická vozidla mohla uplatnit svůj skutečný potenciál.

Uvedená výzva koresponduje s nově zveřejněnou zprávou automobilky vztahující se k emisím uhlíku za celou dobu životnosti jednoho elektrického vozu (konkrétně se jedná o nejnovější model společnosti Volvo Cars). Tato zpráva vypovídá o značném potenciálu snížení emisí CO2 v případě, že je vůz vyroben a dobíjen prostřednictvím čisté energie.

Společnost Volvo Cars si klade za cíl stát se do roku 2030 výrobcem plně elektrických automobilů, přičemž má v plánu v následujících letech uvést na trh zbrusu novou rodinu čistě elektrických vozů, což představuje jeden z nejambicióznějších elektrifikačních plánů v daném odvětví. Jedná se o součást ambice švédské automobilky stát se do roku 2040 klimaticky neutrální. Proto se společnost snaží velmi důsledně snižovat emise uhlíku v rámci celé sféry své působnosti.

Nicméně pokud mají elektrické vozy značky plně využít svůj potenciál, společnost bude potřebovat pomoc vládního a energetického sektoru. Jak ostatně ukazuje nová Analýza životního cyklu (LCA) pro Volvo C40 Recharge, dostupnost čisté energie pro výrobu a nabíjení elektrických vozů Volvo představuje s ohledem na množství vyprodukovaných emisí CO2 značný rozdíl.

Pokud je elektromobil Volvo C40 Recharge dobíjen prostřednictvím čisté energie, která pochází například z větrných elektráren, množství emisí CO2 připadajících na životní cyklus jednoho vozu je o více než polovinu nižší, než je tomu u modelu Volvo XC40 poháněného konvenčním spalovacím motorem. Pokud je pro nabíjení využívána elektřina z fosilních zdrojů, tento rozdíl se podstatně sníží.

„Udělali jsme vědomé strategické rozhodnutí stát se výrobcem plně elektrických automobilů a lídrem svého odvětví. Přechod ke klimatické neutralitě nicméně nemůžeme zvládnout jen vlastními silami,“ uvedl Håkan Samuelsson, generální ředitel automobilky. „Potřebujeme, aby vlády a energetické firmy z celého světa navýšily své investice do rozšíření kapacit pro výrobu čisté energie a také do související infrastruktury nabíjecích stanic, aby mohla plně elektrická vozidla skutečně naplnit svůj příslib čistější mobility.“

Názory společnosti se shodují se zprávou Investice do světové energetiky 2021 (World Energy Investment report) vydanou Mezinárodní agenturou pro energii (IEA), která poukazuje na to, že ačkoli jsou investice do čisté energie na „mírném vzestupu“, plánované investice „velmi zaostávají za tím, co je nutné udělat, aby se zabránilo vážným dopadům změny klimatu“.

Podle zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) bude nutné globální investice do čisté energie „ve 20. letech tohoto století zdvojnásobit, aby bylo možné udržet vzestup teploty pod 2 °C, a více než ztrojnásobit, aby nám zůstaly otevřené dveře pro stabilizaci globálního nárůstu teploty na 1,5 °C“.

Počínaje modelem Volvo XC40 Recharge, prvním elektrickým vozem značky, uvedeným na trh v roce 2019, vydává společnost Volvo Cars zprávu o analýze životního cyklu (LCA) pro každý svůj plně elektrický model. Prostřednictvím těchto zpráv automobilka zcela transparentně informuje své zákazníky o množství vyprodukovaných emisí CO2 v různých scénářích, přičemž svým zákazníkům poskytuje cenné informace o celkové klimatické stopě vozu.

Zpráva LCA pro Volvo C40 Recharge vypovídá o tom, že při nabíjení vozu elektřinou pocházející z čistých zdrojů připadá na celý životní cyklus jednoho vozu přibližně 27 tun emisí CO2, zatímco na kompaktní SUV XC40 poháněné spalovacím motorem připadá pro srovnání 59 tun emisí CO2.

Nicméně pokud bude vůz C40 Recharge nabíjen prostřednictvím elektřiny ze zdrojů představujících globální průměr (tato energie pochází přibližně ze 60 % z fosilních paliv), množství emisí CO2 na životní cyklus jednoho vozu se může zvýšit až na 50 tun, čímž dojde k výraznému omezení ekologického přínosu oproti vozům s tradičním pohonem.

Čistá energie mimoto představuje důležitý faktor při snižování uhlíkové stopy v rámci výroby elektrického vozu. Analýza LCA ukazuje, že při výrobě modelu C40 Recharge vzniká o 70 % více emisí než při výrobě běžného SUV XC40 s benzínovým motorem. To je dáno především vysokou intenzitou produkce uhlíku při výrobě akumulátoru a oceli a také zvýšeným podílem hliníkových dílů, kterými je vůz vybaven.

V současné době podniká automobilka Volvo Cars kroky, prostřednictvím nichž chce tyto emise aktivně řešit. Mezi ně patří mimo jiné plánovaná spolupráce se společností SSAB na vývoji nefosilní oceli nebo spolupráce s dodavateli akumulátorů, kteří vyrábějí akumulátory se 100% využitím energie z obnovitelných zdrojů.

Pokud jde o vlastní provoz, Volvo Cars usiluje o dosažení klimaticky neutrální výroby do roku 2025. Již nyní využívají všechny evropské továrny automobilky Volvo Cars 100% čistou elektrickou energii a závody Torslanda a ve Skövde jsou navíc již zcela klimaticky neutrální. Pokud jde o ostatní části světa, čínské továrny v Čcheng-tu a Luqiao též využívají klimaticky neutrální elektřinu.

zdroj: tisková zpráva

The post Volvo Cars vyzývá k větším investicím do čisté energie first appeared on Hybrid.cz.