Vynálezci modré LED získali Nobelovu cenu

Letošní Nobelova cena za fyziku byla udělena třem japonským vědcům za více jak 20 let starý vynález světelné diody vyzařující modré světlo.

Do doby sestrojení první modré LED byla známa pouze zelená a červená barva, která ovšem pro vznik bílého světla nestačí. Aby mohlo vzniknout kvalitní bílé světlo, je samozřejmě zapotřebí všech tří základních barev. V průlomovém roce 1990 tři japonští vědci Isamu Akasaki, Hiroshi Amano a Shuji Nakamura dokázali sestrojit  polovodič, který produkoval modré světlo. O tento vynález, který představoval převrat v osvětlovací technologii se marně pokoušeli stovky vědců po dobu více jak 30 let.

Modré světelné čipy s naneseným luminoforem nyní tvoří základ pro drtivou většinu bílých LED na trhu. Hlavní výhody LED technologií asi nemusíme našim pravidelným čtenářům představovat. Stačí se podívat kolem sebe a dnes nalezneme světelné diody všude kolem nás. Ať už se jedná o podsvícení televizních panelů, stacionární osvětlení v domácnostech či všelijaké indikační LED ve spotřební elektronice.

Dle některých studí mohou například LED svítidla zkvalitnit život více jak 1,5 miliardy lidí, kteří v současné době nemají přístup do elektrické sítě. Vzhledem k nízkým požadavkům na napájení světelných diod je možno využít dostupné lokální solární zdroje energie.

Vynález modré LED pozitivně ovlivnil téměř všechny obyvatele na celé zemi, přispěl k ochraně přírodních zdrojů a také k obrovskému technologickému rozvoji lidstva.

Zdroj: ledinside.com