Vzniká největší ekologický vodíkový projekt v USA

Společnosti Air Products a AES Corporation oznámily plány investovat přibližně $4 mld. do výstavby závodu na výrobu ekologického vodíku v okrese Wilbarger v Texasu v USA. Tento megaprojekt výroby vodíku z obnovitelných zdrojů zahrnuje přibližně 1,4 gigawattu (GW) větrné a solární energie spolu s kapacitou elektrolyzéru schopnou vyrábět více než 200 metrických tun zeleného vodíku denně, což z něj činí největší zařízení na výrobu zeleného vodíku ve Spojených státech. 

Zařízení, jehož komerční provoz má být zahájen v roce 2027, bude sloužit rostoucí poptávce po palivech s nulovou uhlíkovou stopou pro čistou mobilitu i průmyslové trhy. Bude poskytovat zcela čistý zdroj energie v masovém měřítku, a pokud by se veškerý zelený vodík použil na provoz těžkých nákladních vozidel, eliminoval by ročně více než 1,6 milionu tun emisí oxidu uhličitého (CO2) ve srovnání s používáním nafty. Očekává se, že po dobu životnosti projektu se zabrání vzniku více než 50 milionům tun CO2, což odpovídá zamezení emisí z téměř devatenácti miliard litrů nafty.

SOUVISEJÍCÍ: Přimíchávání vodíku do zemního plynu už je v Česku připraveno

Společnosti Air Products a AES budou společně a rovným dílem vlastnit aktiva provozu, přičemž Air Products bude na základě 30leté smlouvy výhradním odběratelem a prodejcem vyrobeného zeleného vodíku. Projekt by měl vytvořit více než 1300 pracovních míst při výstavbě a 315 stálých pracovních míst v provozu, dopravě a distribuci. Očekává se také, že po dobu životnosti projektu přinese státu daňové příjmy ve výši přibližně 500 milionů dolarů a zároveň rozšíří vedoucí postavení Texasu v oblasti energetiky. 

Očekává se, že poptávka po ekologickém vodíku pro mobilitu a průmyslové aplikace v příštím desetiletí ve Spojených státech exponenciálně poroste. Růst poptávky je podpořen úlohou zeleného vodíku v ambicích nulových emisí skleníkových plynů, které vyhlásilo několik států a velkých společností. Projekt je podmíněn získáním místních povolení a místních, státních a federálních pobídek.

zdroj: tisková zpráva

The post Vzniká největší ekologický vodíkový projekt v USA first appeared on Hybrid.cz.