Známe tři nejprodávanější elektromobily v Česku

Škoda Enyaq iV, Hyundai Kona Electric a Tesla Model 3 jsou za letošní tři čtvrtletí nejregistrovanější elektromobily v Česku. Alternativní pohony mají za tu dobu u nás podíl už 4,5 %.

Od ledna 2021 do září 2021 bylo v Česku registrováno celkem 7182 aut na alternativní pohon:

  • 3 096 PHEV vozidel (plug-in hybrid), 1,91% podíl,
  • 1 825 BEV vozidel (bateriové elektrické), 1,13% podíl,
  • 1 647 LPG vozidel (zkapalněný ropný plyn), 1,02% podíl,
  • 609 CNG vozidel (stlačený zemní plyn), 0,38% podíl,
  • 5 FCEV vozidla (elektrické s palivovými články).

V průběhu ledna až září 2021 bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 161 824 nových osobních vozidel, což představovalo meziročně o 13 504 registrací více, tj. +9,1 %. Alternativní pohony (bez klasických hybridů) tak dosáhly podílu 4,44 %.

„Elektrická a plynová vozidla si v součtu připsala 7 182 registrací, meziročně o 2 616 více (tj. +57 %). I přes letošní nárůst registrací LPG vozidel došlo k poklesu u CNG vozidel, podíl plynových tak na všech registracích činil 1,4 %. Elektrická vozidla (pozn. BEV+PHEV+FCEV) se pak na všech registracích podílela přibližně 3 %. Nejvíce elektrických vozidel registrovala Škoda, Mercedes-Benz a BMW, těch plynových pak Dacia, Škoda a Renault. V registru se začínají objevovat již také elektrická vozidla s palivovými články, v letošním roce bylo evidováno 5 vozidel, z toho 3 tato vozidla byla registrovaná v posledním měsíci, tedy září,“ uvádí Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i. (CDV).

Nejoblíbenější elektromobily

V letošním roce bylo v ČR evidováno 1 825 nových osobních BEV, meziročně o 93 více, tj. +5,4 %. Škoda, Volkswagen, Hyundai, Teslaa a Mercedes-Benz – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních bateriových elektrických vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda ENYAQ, Hyundai KONA, Tesla Model 3, Volkswagen ID.4 a Škoda CITIGOE iV. Detaily jsou k dispozici v uvedeném grafu, interaktivní sestava je pak k dispozici zde.

Počet registrací nových osobních BEV v období leden-září 2021. foto: CDV

Plug-in hybridy

V letošním roce bylo v ČR evidováno 3 096 nových osobních PHEV, meziročně o 1 920 více, tj. +163 %. Škoda, Mercedes-Benz, BMW, Seat a Volvo – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních plug-in hybridních vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda OCTAVIA, Škoda SUPERB, Seat LEON, Mercedes-Benz GLE a BMW X5. Detaily jsou k dispozici v uvedeném grafu, interaktivní sestava je pak k dispozici zde.

Počet registrací nových osobních PHEV v období leden-září 2021. foto: CDV

Auta na vodík

V letošním roce bylo v ČR evidováno 5 nových osobních FCEV, jednalo se o 4 Toyoty MIRAI a 1 Hyundai NEXO. Detaily jsou k dispozici v interaktivní sestavě zde.

Počet registrací nových osobních FCEV v období leden-září 2021. foto: CDV

LPG

V letošním roce bylo v ČR evidováno 1 647 nových osobních LPG vozidel, meziročně o 959 více, tj. +139 %. Dacia, Renault a Fiat – pouze tyto 3 značky registrovaly v uvedeném období v České republice nová osobní LPG vozidla. Nejvíce registrací si připsaly modely Dacia DUSTER, Dacia SANDERO, Renault CLIO, Renault CAPTUR a Dacia LOGAN. Detaily jsou k dispozici v uvedeném grafu, interaktivní sestava je pak k dispozici zde.

Počet registrací nových osobních LPG vozidel v období leden-září 2021. foto: CDV

CNG

V letošním roce bylo v ČR evidováno 609 nových osobních CNG vozidel, meziročně o 360 méně, tj. -37 %. Škoda, Volkswagen, Seat a Fiat – pouze tyto 4 značky registrovaly v uvedeném období v České republice nová osobní CNG vozidla. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda OCTAVIA, Škoda SCALA, Škoda KAMIQ, Seat IBIZA a Volkswagen CADDY. Detaily jsou k dispozici v uvedeném grafu, interaktivní sestava je pak k dispozici zde.

Počet registrací nových osobních CNG vozidel v období leden-září 2021. foto: CDV

zdroj: tisková zpráva – Centrum dopravního výzkumu

The post Známe tři nejprodávanější elektromobily v Česku first appeared on Hybrid.cz.