33 článků s nálepkou geografie

Poutní kláštery Rumunska

Přes desetiletí ateistické propagandy Rumunsko zůstává pravoslavnou zemí. Po smrti diktátora Ceausesca, který křesťanství v této zemi potlačoval všemožnými způsoby, došlo na začátku 90.let k vzedmutí zájmu o tradice i ve věcech náboženské víry. Svatostánky se naplnily lidmi a byla obnovena či nově vystavěna řada kostelů.


Středa 6. května 2009



Středa 29. dubna 2009



Pátek 17. dubna 2009


"Ostrov cti" Korsika

S nápisem FLNC se na Korsice setkáte všude. Stoupenci organizace usilují o odtržení ostrova od Francie a bouří se proti zvyšujícímu se počtu turistů. Těch se však nic z "národně osvobozeneckého" boje netýká. Dokonce je na ostrově bezpečněji, než jinde.


Středa 15. dubna 2009


Nepálské veletoče

Deset let bojovali Nepálci v krvavé občanské válce za změnu poměrů. Konflikt skončil v roce 2006 a zemi přinesl změn hodně. Staletá monarchie se odporoučela do pověstného propadliště dějin a na politické mapě světa se objevila nová republika.


Středa 8. dubna 2009


Estonsko mezi Baltem a Ruskem

Estonsko je jedním z nejvyspělejších států bývalé východní zóny i díky tomu, že má kulturně i jazykově blízko k Finsku, které leží blízko za mořem. Přesto stále zůstává pobaltským státem, který musí řešit spojenectví i problémy se sousedním Ruskem.


Středa 1. dubna 2009



Středa 25. března 2009


Slovinci bez stereotypu

Jen jeden stát z bývalého východního bloku nás předstihl v předsednictví EU a zároveň je vyspělejší než Česká republika. Jedná se o Slovinsko, zemi mezi východními výběžky Alp a Jaderským mořem, která si svou samostatnost na Jugoslávii musela vyvzdorovat.


Pátek 20. března 2009


Tamilský boj za samostatnost

Proč si Tamilští tygři zvolili do svého znaku tygra, když toto zvíře na Srí Lance nežije a nikdy nežilo? Říká se, že když Velupillai Prabhákaran, zakladatel LTTE, hledal něco, co by se hodilo do znaku právě vznikající separatistické organizace, do oka mu padla krabička od sirek. A tak na ní namalovaného tygra jednoduše obkreslil a tím dostali Tygři osvobození...


Středa 18. března 2009



Středa 11. března 2009


Katalánci regionální i světoví

Často se znovu a znovu v EU vypráví o našem kontinentu jako o "Evropě regionů". Jedním z nejvýraznějších a potenciálně nejsamostatnějších příkladů by mohlo být španělské Katalánsko, země okolo Barcelony s Čechům známým pobřežím Costa Brava a Costa Dorada.


Úterý 10. března 2009


Jak oživit Mrtvé moře?

Mrtvé moře, které tvoří hranici mezi Izraelem a sousedním Jordánskem, ze začíná dostávat do pořádných problémů. Během posledních 30 let z něj zmizelo 14 kubických kilometrů vody. Vědci proto začínají zvažovat varianty, jak toto vzácné jezero zachránit před úplným zmizením.


Středa 4. března 2009



Pátek 27. února 2009


Tikopia: Prales, kde je všechno jedlé

Snad stojí za zmínku ještě jeden příklad „divočiny“, která je ve skutečnosti sofistikovaně připravenou kulturní krajinou. Zatímco včera jsme si zde uvedli vysočiny Nové Guinee, dnes se podíváme na ostrov Tikopia.


Čtvrtek 26. února 2009


Divočina umělejší, než se zdá

O novoguinejské vysočině se dlouho předpokládalo, že je neosídlená. Od pobřežních nížin kraj oddělovaly příkré kaňony a malarické bažiny. Nepronikli sem prakticky žádní přistěhovalci, Austronésané osídlující pobřeží Nové Guinee a dlouho ani Evropané.


Středa 25. února 2009


Malý bratr Tibetu

Vysoko v Himalájích ztracený Ladakh dnes stojí na křižovatce, na níž se musí rozhodnout, jakým směrem se do budoucnosti vydá. Možnosti, mezi kterými si ladašští obyvatelé musí zvolit, jsou stejné jako jinde. Mají si zachovat své tradice a z nich vycházející identitu nebo se mají vydat za lákavým vábením líbivé modernizace?


Čtvrtek 19. února 2009



Středa 18. února 2009


Finské proměny

"Země tisíce jezer", kterých je ve skutečnosti 60 000 tisíc, patří k nejvyspělejším a nejúspěšnějším státům Evropské unie. Přitom ještě před padesáti lety šlo o velice chudou oblast. I tento fakt je pro nové státy EU nadějí, jak změnit vlastní osud k lepšímu stavu.


Středa 11. února 2009


Sicilané celého světa

V současnosti Česká republika předsedá Evropské unii, do které patří od roku 2004. Když panovník Přemysl Otakar I. roku 1212 získal dědičný královský titul pro svůj rod Zlatou bulou sicilskou, taky jsme důležitě vstoupili do Evropy. Co právě my víme o součásti Itálie, ostrově Sicílii a Sicilanech?

Czech made?

Ekoautem do Indie: Kdo je hnací silou Indie? Ve Stereotypech míříme na Sicílii. Kommando International SS.