225 článků s nálepkou osobnosti

Výzkum je důstojná zábava

Člověk by se až skoro bál, že v Čechách už nemáme vynálezce formátu Metoděje Vlacha či Františka Křižíka. Že všichni průkopníci, kteří chtěli změnit svět, zmizeli v šedi let minulých, kdy byl každý dobrý nápad náležitě potrestán. Naštěstí tomu tak není.


Sobota 29. srpna 2009


Keplerovský týden

Tento týden jsme si připomněli kulaté výročí spojené s Janem Keplerem. Letos uplynulo 400 let od publikace jeho díla Astronomia Nova. U této příležitosti proběhla v Národním technickém muzeu mezinárodní konference Keplerův odkaz v kosmickém věku a v pražské Karlově ulici se otevřelo Keplerovo muzeum.


Pondělí 29. června 2009


Byl Alexandr Makedonský alchymista?

Nebyl. Zdálo by se, že nemusíme pokračovat. Alexandros III. Veliký, známý též jako Makedonský (356 - 323 př. n. l.), zemřel v době, kdy alchymie ještě není doložena; dnes se soudí, že se rodila v helénistickém Egyptě přibližně na přelomu letopočtu. Jméno slavného vojevůdce se však objevuje v díle Kitáb Tahírat Al-Iskandar (Kniha pokladu Alexandrova), což zní...


Pátek 26. června 2009



Středa 17. června 2009



Pátek 8. května 2009



Středa 6. května 2009


Bedřich Hrozný a Chetité (repríza ze září 2003)

Lví podíl na objevech světového významu mělo v minulosti i nemálo Čechů nebo Moravanů. Někteří z nich dosáhli mezinárodní proslulosti a najdou se mezi nimi i opravdu slavná jména. K těm rozhodně patří také orientalista Bedřich Hrozný, od jehož narození uplynulo 6. května 2009 rovných 130 let.


Pondělí 4. května 2009


Památce profesora Jana Fixela

Krátce po svých osmdesátých narozeninách, 11. dubna 2009, zemřel Prof. Ing. Jan Fixel, CSc. Celý svůj profesionální život byl vysokoškolským pedagogem, působícím na Vojenské akademii a Vysokém učení technickém v Brně. Rodák z Veselí na Moravě, v roce 1952 ukončil studia zeměměřictví na Vysoké škole technické v Brně.

Hvězdný život M. R. Štefánika

Od tragické smrti významného astronoma, politika a státníka Milana Rastislava Štefánika uplynulo dnes 90 let. Národ však navzdory plynoucímu času nezapomíná na jeho politické a vojenské úspěchy a zejména úsilí pro osamostatnění Československa. Nesmíme ale opomenout, že Štefánik byl celou svou duší astronomem a nebýt jeho předčasné smrti, jistě by si vybojoval...


Neděle 26. dubna 2009


Rafael Navarro González dostal významné ocenění

Slavný mexický astrobiolog Rafael Navarro González, o kterém jsme na našem webu už psali (viz článek), obdržel významné ocenění za svou vědeckou práci.   Rafael Navarro González obdržel prestižní Medaili Alexandera Von Humbolta. Ta je určena vědcům z rozvojových zemí Afriky a Latinské Ameriky za vědecký přínos ve vědách o Zemi a vesmíru. Rafael Navarro...


Neděle 19. dubna 2009


Glo

(2009-04-19 16:53:52) V lednu 2009 zemřela jedna z pionýrek a "první dáma" výzkumu blízkozemních asteroidů Eleanor (Glo) Helin(ová). Mezi stovky jejích objevů patří nejznámější tělesa této kategorie jako první z kategorie Atenů, planetko-kometa Wilson-Harrington, Braille pozorovaný posléze kosmickou sondou či asteroidy Golevka či Castalia, zkoumané posléze radarem.


Pátek 10. dubna 2009


Dobrodružná cesta do Keplerovy hlavy

Hlavní hrdina dnešní knihy má letos kulaté výročí. V roce 1609 vydal Jan Kepler spis pojednávající o zákonitostech pohybu planet. Kepler navíc v té době působil v Praze, můžeme tedy mít dobrý pocit, že zákony řídící sluneční soustavu byly objeveny u nás. Pojďme se vypravit do rudolfinské Prahy a pozorovat Keplera při práci na objevu, který posunul vědu o velký...


Čtvrtek 9. dubna 2009


Elektrický mág Nikola Tesla

Život málokterého vědce či vynálezce je opředen tolika mýty, jako život slavného fyzika a elektrotechnika Nikoly Tesly, který na přelomu 19. a 20. století získal pověst "elektrického mága" a čaroděje. O jeho pokusech a objevech se dodnes vyprávějí hotové báje.


Středa 8. dubna 2009


Seznamte se, Artur Kraus! - díl druhý

Za činy velikánů našich dějin vždy stálo několik jedinců, kteří napomáhali svými radami, skutky, či velikostí své osobnosti k pokroku. V dnešním druhém díle o životě a díle barona Krause Vám budeme vyprávět příběh o dobývání výšin nebeských a co má astronom vizionář a průkopník na poli technickém, Artur Kraus, společného s českou aviatikou.


Pondělí 6. dubna 2009


Po stopách Tychona Braheho

Třebíčská pobočka České astronomické společnosti a Hvězdárna MKS Třebíč pořádá ve dnech 19. - 22. června 2009 zájezd do Dánska a Švédska tématicky zaměřený především na velevýznamnou postavu astronomické historie, kterou není nikdo jiný, než Tycho Brahe.


Sobota 4. dubna 2009


Kosmické záření a klimatické změny

Rok 1912 nebyl významný jen potopením Titaniku. V tomto roce došlo k objevu do té doby neznámého fenoménu - kosmického záření. Tento objev učinil rakouský fyzik Victor Franz Hess (1883 - 1964), který byl svým objevem1 dosti překvapen, neboť intenzita nově objeveného záření rostla s nadmořskou výškou. Jediným možným vysvětlením bylo, že záření není pozemského...


Pátek 3. dubna 2009


Exoplanety III. - nesplněný sen Petera van de Kampa

V historii astronomie nalezneme spoustu slavných i bezejmenných astronomů, kteří zasvětili svůj život hledání a výzkumu něčeho, co neexistuje. Ve vědě je ale i neúspěch prospěšný, a tak se tito neúspěšní badatelé stali velkými provokatéry v dobrém slova smyslu, inspirovali mnoho svých nástupců a posunuli astronomii kupředu. Také hledání exoplanet má takové...


Úterý 31. března 2009



Pátek 27. března 2009



Úterý 17. března 2009



Pondělí 16. března 2009


Johannes Kepler

V sobotu 7. března se vydal na svou vesmírnou pouť kosmický dalekohled, který bude z heliocentrické dráhy hledat a sledovat exoplanety. Jméno této misi přes propast věků propůjčil německý hvězdář Johannes Kepler.


Pátek 13. března 2009


Shakespearův portrét z keramiky?

Při průzkumu základů divadla postaveného v roce 1576 v londýnské vykřičené čtvrti našli archeologové keramiku s portrétem muže, který se nápadně podobá dochovaným portrétům Williama Shakespeara.


Středa 11. března 2009


Osobní vzpomínka na Zdeňka Horského

Dnes, 11. března 2009 by se historik astronomie RNDr. Zdeněk Horský, CSc., dožil osmdesáti let. Studoval filosofii a hudební vědu na Filosofické fakultě UK a astronomii a matematiku na Přírodovědecké fakultě UK. Pod vlivem profesora Otakara Zicha, též mého učitele, se soustředil na dějiny vědy.


Pondělí 9. března 2009


Seznamte se, Artur Kraus! - díl první

Ano, tak pokud Vám nadpis připadá poněkud povědomý, máte naprostou pravdu. Trochu jsem si ho vypůjčil a poupravil z jistého filmu. Nicméně i tak můžete již na první pohled vyčíst, kudy se budou ubírat další řádky tohoto článku. Rád bych Vám přiblížil osobnost renezančního člověka, kterého známe nejen jako zakladatele první lidové hvězdárny v českých...


Středa 25. února 2009


Druhý da Vinciho autoportrét?

V Itálii byl objeven obraz, který by mohl být druhým známým autoportrétem Leonarda da Vinciho. Ten první, nakreslený červenou křídou, pochází z roku 1512 a nachází se v Turíně.