440 článků s nálepkou kosmonautika

Rojení kosmonautů

Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně pořádá ve středu 7. října 2009 v rámci XXII. Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů, ASE Prague 2009, tzv. „moravskou část“ kongresu. V rámci této části kongresu navštíví naši metropoli necelé dvě desítky kosmonautů z celého světa doprovázených jejich partnerkami. V dopoledních...

Rozhovor s americkým astronautem Andrewem Feustelem

Od doby, co americký astronaut Andrew Feustel navštívil ČR uplynul zhruba měsíc a půl. Vzpomeňte si, že si s sebou v květnu vzal na poslední servisní misi k Hubbleovu teleskopu výtisk Písní kosmických a pak nám ho osobně vrátil. A. Feustel poskytl po svém návratu do USA redakci astro.cz následující rozhovor.


Čtvrtek 3. září 2009


Revoluce na českém astronomickém internetu: sledujte přistání raketoplánu živě na Twitteru!

Web exoplanety.cz intenzivně pracuje na revoluční novince. Ve čtvrtek 10. září vám přineseme živě minutu po minutě komentovaný přímý přenos z přistání raketoplánu Discovery. To vše zadarmo a česky prostřednictvím služby Twitter.   Vzpomínám si na to, jako by to bylo včera, když jsem v roce 2006 dělal vůbec první textový online přenos ze startu...


Pondělí 31. srpna 2009


Navštivte místa americké kosmonautiky

Čas letních prázdnin jsme v pořadu Nebeský cestopis věnovali putování po Spojených státech, konkrétně po místech spojených s kosmonautikou. Našim průvodcem byl Ing. Tomáš Přibyl, který všech šest míst, o kterých jsme si postupně říkali, navštívil. Prázdniny končí, ale kosmická střediska, muzea a střelnice můžete navštívit kdykoli. Osobní zážitky Tomáše...


Pátek 28. srpna 2009


Raketoplán a obrněné transportéry

Představte si situaci, kdy během startu raketoplánu dojde k nějaké nehodě, posádka se ocitne v bezvědomí a bude zapotřebí ji co nejrychleji dostat pryč, do bezpečí. Co teď? Vždyť z důvodu bezpečnosti je v tuto dobu několikakilometrové okolí kolem startovací rampy vyklizeno a nejsou zde žádní lidé. Opravdu žádní?


Pondělí 3. srpna 2009


Robot skúma Tróju - na Marse

Robotické vozidlo Spirit na Marse uviazlo v sypkom substráte, no nezaháľa. Náhoda mu priala: pôda rozrytá kolesami pri úsilí vyprostiť ho je unikátne ......

Kosmická jízda

Bez transportních prostředků by byly možnosti výzkumu v oblasti pilotované kosmonautiky na Měsíci a Marsu velmi omezené. Jak ale budou tato vozítka vypadat?


Pátek 31. července 2009


Družice Chandra slaví 10. narozeniny

Astronomové nedávno oslavili 10. výročí vypuštění astronomické observatoře Chandra X-ray Observatory. Před 10 roky, 23. července 1999, byla na oběžnou dráhu kolem Země dopravena v nákladovém prostoru raketoplánu Columbia v rámci mise STS-93.


Středa 29. července 2009


Hledá se smeták na kosmické smetí

13. února letošního roku potkal nad Sibiří satelit globálního komunikačního systému Iridium 33 starý sovětský satelit Kosmos 2251. Výsledkem byla srážka, která obohatila více jak 1500 kousky o velikosti nad 10 cm to smetiště, které se z oběžné dráhy Země pomalu stává. Za dobu, co létáme do kosmu jsme si nejbližší okolí země stačili už pěkně zaneřádit.


Neděle 5. července 2009



Sobota 4. července 2009


Srdečné pozdravy z vesmíru

Úniky vodíku z nádrže raketoplánu Endeavour byly vyřešeny, stroj čeká na otevření startovacího okna. Ale co se mezitím děje v jeho cíli, na Mezinárodní kosmické stanici, na které už delší dobu pracuje šestičle á posádka? Pojďme se ohlédnout za jejich zážitky z posledních dní.


Čtvrtek 2. července 2009


Kolik bylo vyrobeno amerických raketoplánů?

Možná jste si už někdy položili stejnou otázku, jaká je uvedena v nadpisu. Ta je zdánlivě velmi jednoduchá a odpovědět na ní by tudíž neměl být žádný problém. Když se však trochu zamyslíme, zjistíme, že najít správnou odpověď zase tak úplně triviální nebude.


Středa 1. července 2009


Test nádrže úspěšný, Endeavour bude startovat 12. července

V Ke edyho kosmickém středisku na Floridě dnes proběhlo "ostré" tankování externí nádrže raketoplánu Endeavour, z níž unikající vodík překazil dva pokusy o start mise STS-127 k Mezinárodní kosmické stanici. Dnešní test dokázal, že provedená opatření byla dostatečná a raketoplánu Endeavour již nic nestojí v cestě.

Uran na Měsíci aneb svědectví ze záhrobí

ne 10. června 2009 ukončila nárazem o povrch Měsíce svou misi japonská sonda Kaguya. Výsledky, získané kosmoplavcem ze země vycházejícího slunce, ale přicházejí i nyní. Kaguya odhalila stopy uranu i dalších chemických prvků.   Spektrometr gama záření GRS (Gamma-ray spectrometer) prokázal jako první přítomnost uranu na Měsíci. To se zatím žádné kosmické...

Světový kosmický týden 2008 - Česká republika na prvním místě

Kancelář Organizace spojených národů ve Vídni vydala v minulých dnech Závěrečnou zprávu o Světovém kosmickém týdnu (World Space Week, WSW) za rok 2008. Může nás jistě těšit, že Česká republika se mezi 63 zeměmi celého světa, které se každoroční oslavy kosmonautiky zúčastnily, umístila v počtu uspořádaných akci na prvním místě.


Úterý 30. června 2009



Pondělí 29. června 2009


Největší padák světa se rozevře nad Marsem

Řídká atmosféra planety Mars našim zájmům na Marsu sice v mnohém nahrává, v mnohém je ale naopak nepříznivá. Nový rover, který by měl přistát na povrchu Marsu v roce 2012 je natolik těžký, že by jej neunes žádný ze současných typů padáků. Odborníci z NASA tedy pro něj tedy ušít zbrusu nový.


Pátek 26. června 2009



Úterý 23. června 2009


Červená karta pro bratříčka dalekohledu Kepler

NASA vybrala dva návrhy, které budou realizovány v rámci projektu SMEX. Mezi uchazeči byla i družice TESS, jejímž úkolem mělo být hledání exoplanet tranzitní metodou. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír ale dal přednost projektům pro výzkum Slunce a černých děr.   Družice TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) měla být principiálně jakousi...

Sabotuje si NASA vlastní raketoplány?

Nedávno jsme vás v článku „Raketoplány v pohybu“ informovali o tom, že se NASA snaží z vypětím všech sil stihnout plánovaný termín startu raketoplánu Endeavour. Nakonec se to úřadu podařilo, kosmický koráb se ale k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) přesto nevydal. Několik hodin před startem se objevila technická závada a NASA postupně propásla krátké...


Pátek 19. června 2009


První fotografie největšího kosmického dalekohledu

Přesně měsíc po startu pořídil nový kosmický dalekohled Herschel první snímek. V zorném poli testovací fotografie se ocitla známá galaxie M 51 v souhvězdí Honících psů. Už tento první snímek ukázal, že je Herschel výkonnějším dalekohledem než známý infračervený kosmický dalekohled Spitzer. Vědci čekají na nové objevy.