230 článků s nálepkou archeologie

Johnsonova mluva: směsice nečekaných metafor okořeněných hrubostí

Nastupující nový britský premiér Boris Johnson se kdysi chlubil, že umí nazpaměť odcitovat prvních sto řádek Homérovy Iliady ve starořečtině. Někteří lingvisté a pozorovatelé si všímají jeho bombastického projevu a poněkud esoterické slovní zásoby okořeněné občasnou hrubostí a chvilkami chaotického burácení.


Pondělí 31. srpna 2009



Čtvrtek 2. července 2009


Ztracené světy

Archeologové narazili na dávno ztracené světy, ve kterých před několika tisíciletími kypěl čilý společenský ruch. Dnes je našim zrakům skrývá neprůhledná záclona. Stopy po amazonských civilizacích zakryl mohutný deštný prales. Loveckou kulturu země zvané Doggerland pohltilo Severní moře.


Středa 1. července 2009


Výzkumy v egyptském Abúsíru

Letošní jarní sezona českých egyptologů v Abúsíru sice už skončila, přesto přijměte pozvání na místo, kde už několik desítek let pracují naši vědci. Koncem března je navštívily redaktorky Českého rozhlasu Leonardo. Na těchto stránkách vás během následujícího měsíce budeme postupně informovat o výzkumech, které se v Abúsíru v průběhu jejich pobytu...


Sobota 27. června 2009


Archeologové zkoumají most přes Labe ve Staré Boleslavi

Probíhající rekonstrukce mostů přes Labe mezi Starou Boleslaví a Brandýsem nad Labem, v trase jedné z nejvýznamnějších tradičních historických cest směřujících z metropole českého státu přes někdejší přemyslovský hrad ve Staré Boleslavi dále k severovýchodu, působí starosti nejen místním obyvatelům.


Pátek 26. června 2009


Jak vypadala Meresamun?

Oživlé mumie jsou oblíbenou rekvizitou autorů druhořadých hororových filmů. Egyptologové se na ně obvykle dívají s despektem. Američtí kriminalisté "oživili" mumii starou 2800 let a vysloužili si za to od vědců vrcholné uznání.

Vyčmuchaná minulost

Nedávno zkoušeli archeologové na některých výzkumech v Praze velmi neotřelou metodu vyhledávání starých hrobů; nazvali ji kynoprospekce. Z toho je zřejmé, že hlavním prostředkem, který tato metoda využívá, je psí čich.


Čtvrtek 25. června 2009



Pondělí 22. června 2009


Praha-Malá Strana: Ztracená rotunda

Před pěti lety, v únoru 2004, došlo v Praze na Malé Straně k nečekanému objevu. Byly odkryty základy tři a čtvrt století ztracené románské rotundy sv. Václava - a ještě něco navíc.


Pátek 19. června 2009


Středověký střevíc

Němečtí archeologové objevili středověkou botu a mají tak jedinečnou příležitost nahlédnout přes propast staletí pod ruce dávným mistrům obuvnického cechu.


Středa 17. června 2009


Barevný Parthenón

Parthenón si většina z nás vybaví jako stavbu, která bělostně září na slunci. Nová studie ale dokázala, že v antických dobách byl mnohem pestřejší.


Pondělí 11. května 2009


Jsou znaky na předmětech harappské kultury skutečným písmem?

O vyspělé starověké civilizaci, která obývala prostor kolem řeky Indus a svého vrcholu dosáhla přibližně v letech 2600 až 1900 př.n.l., mají historici jen kusé informace. Veškeré naše vědomosti se opírají o archeologické vykopávky, protože písemné prameny scházejí a dochované piktogramy z pečetidel, amuletů, destiček a keramických nádob se nám rozluštit...


Středa 6. května 2009


Bedřich Hrozný a Chetité (repríza ze září 2003)

Lví podíl na objevech světového významu mělo v minulosti i nemálo Čechů nebo Moravanů. Někteří z nich dosáhli mezinárodní proslulosti a najdou se mezi nimi i opravdu slavná jména. K těm rozhodně patří také orientalista Bedřich Hrozný, od jehož narození uplynulo 6. května 2009 rovných 130 let.


Čtvrtek 30. dubna 2009



Středa 29. dubna 2009


Čeští vědci na Machu Picchu

Tajemné město Machu Picchu v peruánských Andách je jednou z nejslavnějších archeologických lokalit světa. Před časem vzrušila veřejnost zpráva, že podle měření japonských vědců hrozí této památce vinou neodvratných přírodních procesů zkáza. Nová měření naštěstí ukázala, že to není pravda. Svou roli při tom sehrály i přístroje českých vědců.


Pondělí 27. dubna 2009


3D pod vodou

Najít vrak staré lodi převážející poklady – to je snem každého dobrodružného ducha. Vědcům evropského projektu zvaného Venus se splnil. Zkoumají vrak římské nákladní lodi zvané „korbita“. Archeologové se domnívají, že loď se potopila již asi před 2100 lety, když narazila na nedaleký útes. Nejspíš byla naložena až třemi tisíci amforami s toskánským...


Úterý 21. dubna 2009


Původ mayské modři

Chemická analýza přesně ukázala, odkud Mayové brali hlavní součást modrého barviva, které dodnes zdobí jejich budovy, sošky a fresky.


Pondělí 20. dubna 2009


Praha - Čakovice: Tajemné kruhy

V roce 1954 byl při stavbě stadionu v Čakovicích u Prahy vykopán zvláštní pravěký kruhový areál, vymezený dvěma mělkými příkopy. Opravdu šlo o dávnou sluneční svatyni, jak mínili archeologové?


Pátek 17. dubna 2009


V Maďarsku byly objeveny další kostry obětovaných psů

Ačkoliv se křesťanské náboženství stalo státním náboženstvím v Uhrách okolo roku 1000, pohanským zvykům tím zdaleka neodzvonilo. Dokládá to mimo jiné řada koster rituálně obětovaných psů, nalezená nedávno při kopání základů obytných domů na předměstí Budapešti.


Čtvrtek 16. dubna 2009


CESTA DO PRAVĚKU VIII. - Doba římská

Závěrečná část seriálu nás zavede do doby římské a doby stěhování národů. Tato dvě období, která se u nás tradičně považují za konec pravěku, charakterizuje přítomnost germánských kmenů na našem území a také skutečnost, že se Čechy nakrátko, ale s velkou intenzitou, ocitly v hledáčku antických spisovatelů a historiků.