211 článků s nálepkou biologie


Středa 2. září 2009Pondělí 31. srpna 2009Čtvrtek 2. července 2009


Černí vlci se psí krví

Britští vědci navázali buňky kostní dřeně na mikroskopické magnetické částice. Díky tomu mohou buňky ovládat na dálku. Při pokusech dokázali biologové řídit pohyb buněk, které vpíchli myším pod kůži na zádech.


Středa 1. července 2009


Bakterie umí předvídat

Evoluce u mikroorganismů přirozeným výběrem vypěstovala cosi na způsob pavlovovských reflexů. Bakterie dokáží „předvídat“ budoucí události a reagovat na ně s předstihem.


Pondělí 29. června 2009


Zahubení bakterie Staphylococcus epidermidis

Stafylokok je velmi známý, bakteriální rod čeledi Staphylococcaceae. Tento rod zahrnuje 32 druhů bakterií, mezi něž patří Staphylococcus epidermidis. Čím je tato bakterie lidstvu nebezpečná, a co objevili vědci ..


Pondělí 22. června 2009Neděle 21. června 2009


Mikroorganismy také umí předvídat

Izraelští vědci zkoumali mikroorganismy v jejich přirozených podmínkách. Zjistili, že bakterie a dokonce i kvasinky, dokážou periodické události poznat a začnou na měnící se situace reagovat s předstihem.


Čtvrtek 7. května 2009


Kvasnice dokáží vyrobit umělou vanilku

Kvasinky jsou jednobuněčné organismy, které biologové zařazují mezi houby (Fungi). My lidé jsme se s nimi naučili spolupracovat už dávno. Toto spojenectví nám dalo například chléb či pivo. Američtí vědci nedávno naučili kvasinky produkovat látku s příjemnou vůní - vanillin.


Středa 6. května 2009


Bakterie jako nosič cílených léčiv

Cílená léčiva představují výzvu pro mnoho vědeckých týmů na celém světě. Možnost jejich dopravy krevním řečištěm pacienta na místo určení je zatím otevřenou otázkou. S novou možností přichází tým kanadských bioinženýrů pod vedením Sylvaina Martela, upozornil New Scientist.


Pátek 1. května 2009Pondělí 27. dubna 2009Čtvrtek 23. dubna 2009


Na superbakterie barvou s N-halaminem

Vědci vytvořili nátěr, který zabíjí plísně, bakterie i viry. Předpokládá se, že latexový nátěr s polymerovanými N-halaminy brzo dojde širokého uplatnění v úřadech, nemocnicích i domácnostech.


Středa 22. dubna 2009Pondělí 20. dubna 2009


Přečtené řasy

Sto padesát jednobuněčných mořských řas rodu Micromonas by se muselo seřadit vedle sebe, aby obtočily souvislým prstýnkem lidský vlas. Přesto patří těmto „trpaslíkům“ mezi mikroorganismy mořského planktonu významné postavení.


Pátek 17. dubna 2009Středa 8. dubna 2009Pondělí 6. dubna 2009


Záhadný fytoplankton

Fytoplankton, tedy řasy a sinice, jsou nejstarší a nejjednodušší organizmy, které vznikly už před více než třemi miliardami let. Jejich význam v současnosti to ale nikterak nesnižuje. Mají totiž schopnost fotosyntézy – vytváření kyslíku z oxidu uhličitého a organických látek. Právě díky této schopnosti by se možná mohly jednou stát účinnou zbraní v boji...


Neděle 5. dubna 2009


Usmernenie rastu buniek svetlom

Gélové lešenie, ktoré sa v laboratóriách používa na rast tkaniva, je podľa vedcov opäť zaujímavejšie. April Kloxinová a jej kolegovia z Coloradskej univerzity vytvorili skupinu...


Sobota 4. dubna 2009


Baterie s viry pro auto na elektrický pohon

Výzkumný tým tvrdí, že jejich virem upravené baterie mají tak velikou kapacitu a výkon, že by mohly být využity do budoucna k pohonu hybridních vozidel jako třeba Tesla model S nebo Chevy Volt.


Pondělí 30. března 2009