140 článků s nálepkou člověk


Úterý 1. září 2009



Pondělí 31. srpna 2009


Ženy se bojí pavouků více než muži

Je to chlupaté, má to osm nohou a hrozně rychle to běží nevyzpytatelným směrem? Nejlepší bude buď rychle utéct, nebo to rychle zabít! K takové reakci vás stres donutí s mnohem větší pravděpodobností, když budete žena.


Pátek 28. srpna 2009


Vztahy s rodiči mají vliv na sklony k alkoholismu

Potomek, který si rozumí s rodiči, sáhne po alkoholu později a má menší sklony stát se alkoholikem. Tvrdí to Emmanuel Kutsche z Institutu pro prevenci alkoholu a drogových problémů v Lausanne. Třikrát během dvou let zkoumal 364 mladistvých.


Pondělí 3. srpna 2009


Odkud přišli první Australané?

Australský kontinent byl lidmi osídlen jako jeden z posledních. Podle archeologických nálezů se tam prvním lidem podařilo proniknout až před 50 000 lety. Vědci však pořád neměli přesně jasno, odkud vlastně první obyvatelé Austrálie přišli. Genetikové nedávno potvrdili, že to bylo nejspíše z Indie.


Středa 29. července 2009


Chudoba přináší více dcer

V přírodě jsme svědky situací, kdy si živočichové dokážou podobná přání splnit. Když je pro ně výhodnější plodit dcery, převažují mezi jejich potomstvem samičky. A naopak. Vysvětlení tohoto fenoménu nabídli už před šestatřiceti lety biologové Robert Trivers a Dan Willard.


Pátek 3. července 2009



Pátek 26. června 2009


Bude planeta jedním velkým městem

Růst světového počtu obyvatelstva a proces urbanizace (neboli koncentrace obyvatelstva do měst) patří k nejdiskutovanějším tématům demografie obyvatelstva. Jaké jsou statistické prognózy těchto dvou demografických otázek?


Středa 24. června 2009


Luk a šíp je starý 100 000 let

Vynález luku a šípu je připisován našim předkům – lidem Homo sapiens. Neměl by být starší než 20 000 roků. Američtí antropologové Matthew Sisk a John Shea jsou přesvědčeni, že historie této zbraně je podstatně delší.

Chuťová nářečí

Místo, kde jsme vyrostli, zdaleka neovlivňuje jen to, jak mluvíme, ale i to, co nám chutná. Projevuje se to jakýmisi „chuťovými nářečími“, Britští vědci zmapovali chutě obyvatel Britských ostrovů a vytvořili celkem zevrubnou „chuťovou mapu“ Británie. Ta přinesla řadu překvapení.


Pondělí 22. června 2009


Oheň změnil u našich předků cykly melatoninu

Těžko zpochybnit, že používání a posléze i aktivní ovládání ohně hrálo v lidské evoluci podstatnou roli. I milovníci tatarského bifteku si dokáží jen obtížně představit, jak se naši předkové živili výhradně syrovým masem (navíc zřejmě mnohdy mršinami).


Pátek 19. června 2009


Všichni Pygmejové mají společné předky

Původ afrických Pygmejů halí tajemství. Rekonstrukci jejich historie umožnil teprve výzkum dědičné informace. Vědci analyzovali DNA více než šesti stovek Afričanů náležejících k devíti pygmejským kmenům a k dvanácti populacím, v jejichž sousedství Pygmejové žijí. Výsledky prokázaly, že mezi jednotlivými pygmejskými kmeny jsou rozdíly jako mezi Evropany a Asiaty.


Středa 13. května 2009


Chytrí muži sú vraj zdravší

Výskum, ktorý spája väčšiu náchylnosť na choroby s nižším IQ, ukázal, že zdravie a inteligencia sú výsledkom spoločných genetických faktorov.


Pondělí 11. května 2009


Hobiti sú nový druh

Vedci našli ďalšie dôkazy o tom, že kosti indonézskych „hobitov“ patrili novému druhu človeka a nie moderným pygmejom.


Středa 6. května 2009



Pondělí 4. května 2009



Středa 22. dubna 2009



Úterý 21. dubna 2009