805 článků s nálepkou zoologie
Obojživelníci v ohrožení
- ČRO - Příroda
- 21. 9. 01:05
-
Necitlivými zásahy člověka do krajiny ubývá míst, kde se lze setkat s obojživelníky. Mnohé druhy jsou již kriticky ohrožené. Jaroměřská organizace ČSOP se proto snaží jejich výskyt obnovit. Jak? Na to se ptal redaktor Miroslav Ponomarev ochránce přírody Davida Čípa.
Čtvrtek 3. září 2009
Malá pumpička pro velkou kočku
Malé zařízení může přinést velkou úlevu jedněm z nejobtížnějších zvířecích pacientů - velkým kočkám.
Termiti odposlouchávají své nepřátele
Malé kolonie dřevokazných termitů správně pochopily, že informace mohou vyhrát válku nebo alespoň zachránit holý život. Bedlivě proto odposlouchávají zvuky, které vydávají mnohem početnější kolonie jejich agresivních nepřátel.
Středa 2. září 2009
Pokusní mazlíčci v roli alkoholiků
S křečky toho máme společného víc, než jen nutkání dělat si zásoby. Je to i slabost pro opojení. Křečci se alkoholiky stávají dobrovolně a rádi. Stejně jako jim i nám alkohol posouvá chod biologických hodin a nabourává synchronizaci denních aktivit. Vzniklé problémy křečkům přetrvávají i poté, co abstinují.
Všudypřítomní měkkýši
Možná už vás napadlo, že na místech, intenzivně využívaných člověkem, nemůže žít nijak velké spektrum živočichů. Města nebo okolí komunikací určitě nejsou tím pravým prostředím pro jejich zdárnou existenci. Budete možná překvapeni, ale vůbec to není pravda.
Úterý 1. září 2009
Jak křečci převlékli kabátek
Jen pár tisíc let stačilo k tomu, aby američtí křečkové dlouhoocasí zcela změnili barvu srsti. Evolučním biologům tak názorně předvedli, co všechno dokáže přirozený výběr.
Legendární opolidé
Kryptozoologie se jako hraniční zoologický obor snaží prověřovat zprávy a od domorodců a cestovatelů o existenci vědě dosud neznámých zvířat. Mnohá pátrání vedou do slepé uličky, mnohá se trefila do černého. Stále dochází k objevům nových tvorů, a nejsou to jen ti malincí a nenápadní. Jaroslav Mareš bude tentokrát vyprávět o objevných cestách za...
Pondělí 31. srpna 2009
Konec teorie "smíchaných" motýlů
Genetické studie zcela rozmetaly jednu výstřední, nicméně zábavnou teorii o příčinách existence motýlů a jim zcela nepodobných housenek.
Neděle 30. srpna 2009
Evropské noci pro netopýry
- ČRO - Příroda
- 30. 8. 01:00
-
Evropské noci pro netopýry se každoročně na přelomu srpna a září pořádají na řadě míst po celé Evropě - a také u nás. Jedné z letošních prvních nocí pro netopýry, která se konala poblíž obce Srbsko ve středních Čechách nedaleko jeskyní, kde netopýři každoročně zimují, se účastnil také redaktor Daniel Mrázek. O celé akci mu řekla více zooložka Dana...
Pátek 28. srpna 2009
Červi a hlubokomořský „ohňostroj“
Ze zhruba dvoukilometrové hloubky u pobřeží Kalifornie a Filipín se vědcům nedávno podařilo vytáhnout červy, kteří po svých nepřátelích „střílí“ zelené svítící balónky!
Pondělí 3. srpna 2009
Plejtváci obrovští znovu objevili svá ztracená loviště
Největším živočichem všech dob na Zemi je s délkou 33,5 m plejtvák obrovský, dosahující hmotnosti 190 tun. Loven byl teprve od počátku 20. století, o to však intenzivněji.
RNDr. Martin Smrček
Zoologie jako práce i koníček...
Sobota 1. srpna 2009
Čím včely sterilizují své úly
Včely medonosné sterilizují své úly antimikrobiální pryskyřicí, objevili vědci. Ačkoliv pryskyřice včely medonosné je známá pro zneškodnění řady patogenů, je tomu poprvé, co včely samy ukázaly tyto vlastnosti ..
Pátek 31. července 2009
Netopýr, který zdědil chůzi
Bizarní kráčející netopýr z Nového Zélandu zřejmě schopnost chůze zdědil po pravěkých předcích.
Medúzy míchají oceánem
Malí plovoucí živočichové, jako například medúzy a korýši, mohou mít podle nové studie obrovský vliv na míchání vody v oceánech.
Čtvrtek 30. července 2009
"Sladká horečka" migrujících krabů
Na Vánočním ostrově dochází každý rok k jedné z nejzajímavějších migrací zvířat. Tím, co ji spouští, je zřejmě vysoký obsah cukru v krvi krabů.
Plešatý zpěvný pták
V pralesích Laosu žije dosud neznámý druh zpěvného ptáka. Pozoruhodné je na něm především to, že je úplně plešatý.
Milosrdní hříšníci
Pod heslem altruismus najdeme ve slovníku cizích slov české ekvivalenty: nesobeckost, nezištný zájem, vztah a láska k lidem. Primatolog Frans de Waal ve své knize Dobráci od přírody snáší důkazy pro tvrzení, že prvky altruistického jednání najdeme již u lidoopů.
Středa 29. července 2009
Teplé prostředí zkracuje život
V teplém prostředí nelze žít extrémně dlouhý život. To je závěr, který zřejmě platí pro studenokrevné živočichy z celého světa.
Přizpůsobit se a zemřít
Přizpůsobit se, znamená přežít. Tak to v přírodě chodí. Z každého pravidla existují výjimky. Američtí biologové odhalili u brouka potemníka adaptaci, která v konečném důsledku přináší smrt.
Chudoba přináší více dcer
V přírodě jsme svědky situací, kdy si živočichové dokážou podobná přání splnit. Když je pro ně výhodnější plodit dcery, převažují mezi jejich potomstvem samičky. A naopak. Vysvětlení tohoto fenoménu nabídli už před šestatřiceti lety biologové Robert Trivers a Dan Willard.
Hroši si vykračují jako astronauti ve stavu bez tíže
Většina z nás, kteří jsme hrochy viděli pouze v zoologických zahradách, je má za nemotorná až neohrabaná zvířata. Kdybychom však překonali strach a nebezpečí a ponořili se za nimi do jejich přirozeného prostředí, spatřili bychom téměř balet. Vědce nedávno napadlo pohyb hrochů pod vodou detailně prozkoumat.
Neděle 5. července 2009
Koralové útesy v Karibiku: pohroma v dvoch dejstvách
V posledných štyridsiatich rokoch sa prekrásne rozkonárené karibské koralové útesy sploštili. Rozložité, stromom podobné koraly nahradili jednoduchšie ......
Pátek 3. července 2009
Miliónové kolonie mravenců
Jednotlivé miliónové kolonie mravenců zkolonizovalo téměř celý svět, objevili vědci, kteří se výzkumem této kolonie mravenců zabývali. Čím jsou tyto superkolonie mravenců zajímavé? A jak je vůbec možný jejich ..
Zvíře, které nemusí pít
Jak to, že přímorožec šavlorohý nezemře žízní? Původní obyvatelé Sahary pokládali přímorožce za zvíře, které vůbec nemusí pít vodu.