11 článků s nálepkou biosenzory

Čichající nanostruny

Cílem analytických chemiků je detekce individuálních molekul chemických látek. K tomuto účelu výzkumníci z Ludwig-Maximilianovy univerzity v Mnichově vynalezli nový typ nano-elektromechanického systému. Pokud ho zabudují do čipu, je na světě nejdokonalejší umělý "nos".


Středa 29. dubna 2009Úterý 21. dubna 2009Pátek 27. března 2009Úterý 24. února 2009


DNA test na citlivost k warfarinu

Miliony lidí na celém světě užívají lék warfarin, protože jsou náchylní k tvorbě nebezpečných krevních sraženin čili trombů. Sražená krev by jim mohla ucpat životně důležitou cévu a vyvolat vážné zdravotní komplikace. Warfarin potlačuje srážení krve a chrání tak pacienty třeba před infarktem myokardu nebo mozkovými cévními příhodami.


Pátek 19. září 2008


Fytohormony regulují růst rostlin

Nejen živočichové, ale i rostliny, mají hormony, které se, zjednodušeně řečeno, účastní na regulaci růstu a vývoje rostlin. V laboratoři hormonálních regulací Ústavu experimentální botaniky se věnují právě výzkumu těchto fytohormonů, zejména pak auxinům a cytokininům.


Úterý 9. září 2008


Oděvy se senzory

Pot o našem zdraví dokáže prozradit velmi mnoho, proto vědci z Dublinu vyvíjejí způsob, jak jej analyzovat. Jejich poslední prototypy sportovního oblečení mají vestavěné biochemické senzory, které zaznamenávají údaje, jako je obsah soli, kyselost a teplota potu. Výsledky se odesílají do počítače. Z nové technologie bude mít prospěch především průmysl sportovního...


Pátek 18. dubna 2008


Mikročip k detekci virů u hospodářských zvířat

Noční můrou, nejenom mnohých chovatelů hospodářských zvířat, jsou ptačí chřipka, slintavka a kulhavka a další nebezpečná virová onemocnění. Viry, které je způsobují, by mohly být rychle odhaleny s použitím malého kontrolního čipu.


Pondělí 14. dubna 2008Sobota 22. prosince 2007Středa 7. listopadu 2007


Detektor zbavuje bolesti hlavy po červeném víně

Bolest hlavy, způsobená požitím červeného vína, se může ztratit jako pára nad hrncem, pokud výrobci tohoto nápoje a jeho spotřebitelé začnou používat nový analyzátor, který bleskově určuje specifické látky, ..