102 článků s nálepkou energie

Solární články nové generace

Fotovoltaické články jsou dosud příliš drahé. Vývoj ale směřuje ke zhruba 10x levnějším solárním článkům na bázi tenkých vrstev, které bude možné tisknout. Možná, že díky tomu brzy dosáhneme ceny jednoho Wattu příkonu za cenu jednoho dolaru.


Úterý 1. září 2009Pátek 31. července 2009


Energie - 2x využitá, nebo 1x vyhozená?

Pokud by se nám podařilo využít pětinu energie, kterou ztrácíme při průmyslové výrobě, dosáhli bychom stejného efektu, jako kdybychom zdvojnásobili celosvětovou produkci čisté energie z obnovitelných zdrojů.


Čtvrtek 30. července 2009


Problematika průmyslu větrné energie

Jako součást prvního stádia výstavby větrné farmy s výkonem 4000 MW v texaském pásu si objednal Pickens množství 667 turbín ze společnosti GE. Tyto turbíny by měly být hotové v letech 2010 a 2011, výstavba větrné ..

Nový geotermální extrakční proces slibuje čistější energii

Na geotermální energie se pohlíží jako na jednu z nejatraktivnějších energetických alternativ budoucnosti. Je to zdroj bez jakýchokoliv emisí škodlivin, stabilní a spolehlivý - což se zdaleka nedá říci o větru, vodě či slunci. Cílem samozřejmě je získat z geotermálních zdrojů takové množství energie, aby nejen pokrylo režii provozu, ale samozřejmě, aby se...


Neděle 5. července 2009Čtvrtek 2. července 2009


Budoucí větrný gigant

V Číně bude v provozu nejen největší hydroelektrárna na světě, podle plánů by se měla stát také obrovským producentem větrné energie. Zatím ovšem vyrábí elektřinu především v uhelných elektrárnách.


Pátek 26. června 2009


Nové technologie pro levné i výkonné solární články

Vývojáři různých společností i mnoho vědců po celém světě každý den pracuje na hledání nových technologií pro solární články nebo optimalizace a vylepšení stávajících. V současné době asi mezi nejprogresivnější technologie patří tzv. barvivové články, ale ty jsou stále ještě ve vývoji v laboratořích. Naopak ohebné a tiskem vyráběné CIGS solární...


Středa 17. června 2009Středa 13. května 2009Středa 6. května 2009Neděle 26. dubna 2009Pátek 10. dubna 2009


Jak využít vodík?

Foto: Terje S. Knudsen, zdroj: HydroProblémem obnovitelných zdrojů energie (zejména slunce a větru) je nerovnoměrnost výroby, což je příčinou ostré kritiky ze strany některých energetiků, kteří tvrdí, že větrníky a fotovoltaické elektrárny destabilizují rozvodnou soustavu. V české republice tento problém není příliš palčivý, protože zatím máme těchto...


Čtvrtek 9. dubna 2009Středa 8. dubna 2009Pondělí 6. dubna 2009


Metan snad půjde těžit i z mořského dna

O tom, že metan z hydrátů vody, ať již z věčně zmrzlé půdy nebo ze dna oceánů, by se mohl stát v blízké budoucnosti významným zdrojem energie, jsme zde už opakovaně psali. Nyní se objevuje metoda, jak metan ze dna moří dostat.


Úterý 31. března 2009Pondělí 30. března 2009


Ledové palivo

Nová metoda získávání metanu ze dna oceánů by snad mohla nejen zajistit nový zdroj energie, ale také vyřešit ukládání oxidu uhličitého.


Pátek 27. března 2009


Na polceste k fotosyntéze paliva

Prvé fotosyntetizujúce organizmy sa na Zemi objavili už pred vyše troma miliardami rokov. Fotosyntéza podstatne ovplyvnila smer vývoja života. Nielen tým, že jej vedľajším produktom je kyslík. Umožňuje transformovať slnečnú energiu do biologicky využiteľných energetických zásob. Príroda je, napriek súčasnej technickej vyspelosti, stále inšpirujúcou múzou aj pre mnohé...

Energetika a klima

Názory na optimální rozvoj energetiky v budoucnosti se liší. Neexistuje však řešení, které by nemělo společenské dopady.


Úterý 17. března 2009Sobota 14. března 2009