feed info

8,223 článků z OSEL.cz


Pátek 8. prosince 2023


Gravitačně se hmota s antihmotou přitahují

Obecná teorie relativity předpovídá, že působení gravitační síly nezávisí na tom, o jakou hmotu jde, ale čistě na její hmotnosti. Přesto existují hypotézy, že v případě gravitační interakce mezi hmotou a antihmotou by tomu mohlo být jinak. Že by se hmota a antihmota mohly dokonce odpuzovat. Nemáme makroskopická tělesa z antihmoty, a jen na antičásticích se pohyb...

Vědci nalezli ve hvězdách stopy přítomnosti nečekaně těžkých prvků

Nejtěžší chemické prvky ve vesmíru, pokud víme, vyrábějí neutronové hvězdy během svého zrodu, zániku či srážky. Nový výzkum ukazuje, že v jejich výhni mohou vznikat opravdu extrémně těžké prvky, přinejmenším s nukleonovým číslem 260, což zhruba odpovídá lawrenciu. Něco takového jsme zatím nenašli nikde kromě fyzikálních experimentů.


Čtvrtek 7. prosince 2023


Dvojfunkční energetická věž TSSS dodává energii nepřetržitě

Nová technologie Twin Technology Solar System (TTSS) spojuje dva různé systémy pro těžbu energie do jediného. Solární věž získává energii ze stoupajícího ohřátého vzduchu, zatímco chladící věže se spodním tahem ji těží z klesajícího ochlazeného vzduchu. TTSS nejlépe funguje na poušti, ale zároveň potřebuje k provozu vodu, což je nemilá komplikace.


Středa 6. prosince 2023


Postkvantová teorie klasické gravitace smiřuje Einsteina s kvanty

Obecná relativita a kvantová mechanika jsou stále jako voda a oheň. Britský fyzik Jonathan Oppenheim s kolegy se snaží nesmiřitelné teorie spojit nikoliv krocením časoprostoru, jak je obvyklé, ale krocením kvantových podivností. Stačí extrémně přesně sledovat hmotnost vhodných objektů a budeme mít jasno.


Úterý 5. prosince 2023


Roadrunner je pozoruhodný sebevražedný dron – interceptor

Je to dron s tryskovým pohonem nebo raketa s křídly? Roadrunner od společnosti Anduril Industries je vlastně obojí. Představuje novou kategorii autonomních zařízení. Může sloužit jako všestranný dron anebo ve variantě Roadrunner-M jako interceptor protivzdušné obrany, který může zasahovat proti letounům, raketám i dronům.


Pondělí 4. prosince 2023


Připravili nás o "nesmrtelnost" druhohorní dinosauři?

Linie vedoucí k dnešním savcům strávily téměř dvě třetiny celkové doby své existence s nepříliš sympatickými druhohorními dinosaury. Podle nové hypotézy molekulárního biogerontologa de Magalhaese to mohlo vést ke ztrátě dlouhověkosti a s ní spojených genů a molekulárních mechanismů.

První fulleren tvořený pouze atomy kovů

Striktně vzato nejde o fulleren, protože tímto pojmem označujeme speciální uhlíkové nanostruktury. Jenže čínským vědcům se nyní podařilo syntetizovat materiál, v němž objevili shluky se strukturou podobnou menším fullerenovým míčkům. Každý je však tvořen 33 atomy antimonu, zlata a draslíku.


Sobota 2. prosince 2023


Žijeme v gigantické vesmírné prázdnotě? Řešilo by to záhadu rozpínání vesmíru

Hubbleova konstanta je jablkem sváru astrofyziky. Nebo spíš jablkem zoufalství. Měření se potvrzují, ale nedávají smysl. Jako by Hubbleova konstanta nebyla tak úplně konstantní. Vysvětlením by prý mohlo být, že žijeme v gigantické kosmické prázdnotě o poloměru 1 miliardy světelných let, která očividně není úplně prázdná, ale o pětinu řidší než okolní...


Pátek 1. prosince 2023


Čedičové valouny na Slezské Ostravě jako příbojový jev miocenního moře

Od 19. století do 30. let 20. století se v dnešním ostravském obvodě Slezská Ostrava v místech, kde se nachází fotbalový stadión Baníku Ostrava, těžil písek a čedič. Do vybudování stadionu v letech 1958-1959 zde krajina s nerovnostmi a kaňony posetými čedičovými balvany připomínala filmové scenérie z westernů. Pro geology a sběratele fosilií to byl ráj. Původ...

Temná inteligence AntiFake ochrání váš hlas před zneužitím

V dnešní době už není v zásadě problém ukrást někomu hlas a použít ho k podvodu nebo i horším věcem. Technologie AntiFake, původně nástroj kyberzločinců, ochrání hlas před dnešními deepfake inteligencemi. Problém ale bude nejspíš v tom, že kyberzločinci nespí na vavřínech.


Čtvrtek 30. listopadu 2023


Héfaistos, božský kovář, technik a vynálezce

Héfaistos nebyl jen božsky zručný kovář a kovotepec, ale také konstruktér automatů a předchůdce robotiky. Přesto byl jeho život na Olympu plný problémů. Nakonec něco o problémech techniky v řecké antice a o problémech časové orientace v mýtech.

Personalizovaná liečba karcinómu prostaty s pomocou umelej inteligencie

Osud pacientov s diagnostikovaným karcinómom prostaty je vždy neistý. Väčšinu z nich tento nádor nezahubí, ale keď sa začne šíriť, je ťažko zastaviteľný. Ale radikálna liečba môže byť spojená s nepríjemnými a doživotnými komplikáciami. Kedy a koho začať liečiť, je komplikované a zodpovedné rozhodnutie, a čo robiť s pacientom s pokročilou chorobou, ešte...


Středa 29. listopadu 2023


Ultrakompaktní urychlovač částic pokořil 10 GeV na 10 centimetrech

Doba mamutích urychlovačů se pomalu chýlí ke konci. Laserový urychlovač s brázdovým polem vylepšený nanotechnologií urychluje na 10 GeV v zařízení o velikosti 10 cm. Celý urychlovač je menší než 20 metrů. Stávající Americké urychlovače s tímto výkonem mají velikost zhruba 3 kilometry.


Úterý 28. listopadu 2023


Mohli bychom využívat miniaturní černé díry jako zdroje elektřiny?

Představte si, že bychom někde sehnali maličké černé díry, zhruba o velikosti atomu. Dvojice čínských fyziků se odvázala v myšlenkovém experimentu a navrhuje tyto černé díry využívat k těžbě elektrické energie. Byly by jako nabíjitelné baterie a nepatrné jaderné reaktory zároveň.


Pondělí 27. listopadu 2023


Airbus testuje autonomní systém Auto'Mate pro tankování paliva za letu

Představte si technologii, která dlouhodobě zajistí tankování paliva za letu, v podstatě bez lidské intervence, pro autonomní drony i letouny s lidskou posádkou. Takový je systém Auto'Mate, který z paluby tankovacího letounu ovládne řízení letounu, co si přiletěl pro palivo, a zajistí tím hladký průběh doplňování paliva.

Léčba přeprogramovanými destičkami

Pokud jste nečetli nejnovější číslo odborného časopisu Research, tak se vám nejspíš vybaví, že trombocyty máme proto, aby přispívaly ke vzniku krevních sraženin zastavujících krvácení a podporovali rozvoj zánětu. Ostatně, tak se to také učí i na univerzitách. Z výsledků studie uveřejněné nyní ve zmíněné tiskovině ale vyplývá, že krevní destičky...


Neděle 26. listopadu 2023


Autonomní laboratoř objevila kvantové tečky za pár hodin. Lidem by to trvalo roky

Pokud by materiálová laboratoř plná lidí hledala dopované perovskitové kvantové tečky pro pokročilé solární technologie, jejichž kvantový výtěžek by překonal dosavadní rekord, mohlo by to trvat klidně 10 let. Autonomní laboratoř Smart Dope to zvládne za několik hodin. Stačí jí říct, co má zjistit a jaké chemikálie má používat.


Sobota 25. listopadu 2023


Zemi zasáhlo energetické monstrum Amaterasu z temnoty Lokální prázdnoty

21. května 2021 narazila do pozemské atmosféry částice kosmického záření, které nesla energii asi 240 EeV (exaelektronvoltů). Spršku záření po této divoké srážce zachytila observatoř Telescope Array v utažské poušti. Částice, kterou pojmenovali Amaterasu po šintoistické bohyni, je druhou nejvíce energetickou částicí svého druhu v historii. Zřejmě přiletěla...


Pátek 24. listopadu 2023


Autonomní bagr postavil masivní 6metrovou zeď

Kráčející rypadlo s umělou inteligencí dorazí na místo stavbu, udělá si jeho 3D mapu, vytipuje si vhodný stavební materiál a naplánuje stavbu zdi. Nejspíš se dožijeme toho, že stavby opanují umělé inteligence a rozmanití roboti, kteří zvládnou i náročné výzvy, jako je stavba šestimetrové zdi