feed info

3,187 článků z ArmádníNoviny.cz

Výbuchy ve Vrběticích, Vladimír Putin a dezinformátoři

Česká republika prožívá od soboty události, na které nejsme vůbec zvyklí. Předseda vlády a ministr vnitra na mimořádné tiskové konferenci oznámili, že za dvěma výbuchy muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 stojí agenti ruských tajných služeb Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Jedná se o stejné špiony, kteří se pokusili před třemi lety ve Velké...

AH-1Z Viper a UH-1Y Venom: Unikátní schopnosti pro Armádu ČR

V roce 2023 Armáda České republiky získá první bojové vrtulníky AH-1Z Viper (Zulu) a víceúčelové vrtulníky UH-1Y Venom (Yankee). Čeští vojáci vůbec poprvé do rukou dostanou skutečně bojem ověřený „těžký“ high-tech zbraňový systém. Přechod ze stařičkých vrtulníků Mi-24 na špičkové americké bojové stroje Viper / Venom bude pro vojáky bez nadsázky...


Pondělí 19. dubna 2021Pátek 16. dubna 2021Čtvrtek 15. dubna 2021


Neměnila bych, přiznává důstojnice ze 71. mechanizované praporu

Poručice Lucie Hudáková má ve své četě třicet jedna mužů, především automechaniků, elektrikářů nebo zbrojířů. Jako velitelka čety oprav roty logistiky se musí orientovat v technice a znát konstrukci vozidel. „Starám se o to, aby veškeré požadavky, které jsou na četu oprav kladeny, proběhly bez problému a dané úkoly byly splněny,“ říká v rozhovoru pro...


Středa 14. dubna 2021


Americká strategie pro nadvládu v elektromagnetickém spektru

Na podzim minulého roku vydalo americké ministerstvo obrany dokument Electromagnetic Spectrum Superiority Strategy, v němž představuje, jak chce své aktivity v elektromagnetickém spektru (EMS) sladit s Národní bezpečnostní strategií 2017 a Národní obrannou strategií 2018 a čelit tak rostoucím schopnostem Ruska a Číny v EMS.


Úterý 13. dubna 2021


Zbraně v rukou dětí v Africe a v Asii

V celých dějinách lidské civilizace se odehrálo mnoho válek, které stály dohromady miliony a miliony životů. Jen za druhé světové války zahynulo na bojištích i v zázemí více než 72 000 000 lidí, z nichž více než polovinu tvořili civilisté, a mezi nimi bylo samozřejmě i mnoho dětí.

Jihokorejská stíhačka KF-21 Boramae vzlétne v roce 2022

V sídle jihokorejské letecké společnosti Korean Aerospace Industries (KAI) v Sacheonu byl poprvé představen první prototyp jihokorejského víceúčelového taktického nadzvukového letadla 4,5 generace KF-21 Boramae (KF-21 Jestřáb). Se začátkem sériové výroby se počítá v roce 2026.


Pondělí 12. dubna 2021Pátek 9. dubna 2021


Americká pásová vozidla pro Arktidu

Američané, stejně jako Rusové, se začínají znovu připravovat na vojenské operace v Arktidě. V lednu americká armáda vydala novou arktickou strategii Regaining Arctic Dominance. Strategie zmiňuje nutnost náhrady pásových vozidel SUVS (Small Unit Support Vehicles).


Čtvrtek 8. dubna 2021Středa 7. dubna 2021


Fotbal vyústil v ozbrojený konflikt dvou středoamerických států

Řádění zdivočelých hord fotbalových příznivců ve Velké Británii, ale i v některých dalších zemích patří bohužel již neodmyslitelně k „folklóru“ významných kvalifikačních, ale třeba i ligových utkání v kopané. Světový primát v této smutné záležitosti dlouho drželi chuligáni z Velké Británie. Časem se však ukázalo, že i v jiných zemích se najdou...


Úterý 6. dubna 2021Pátek 2. dubna 2021


IVAS: Armádní brýle pro rozšířenou realitu za 20 miliard dolarů

Americká armáda (US Army) uzavřela s firmou Microsoft obří desetiletou rámcovou smlouvu na dodávku neznámého počtu brýlí IVAS (Integrated Visual Augmentation System) za 21,88 miliardy dolarů. IVAS jsou taktické brýle osazené senzory a technologii rozšířené reality. Cílem zavedení IVAS je výrazné zlepšení situačního povědomí pěšáků o bojové scéně.


Čtvrtek 1. dubna 2021


Čínská armáda zabrání útoku na Srbsko

Čínský ministr obrany Wej Feng-che před týdnem navštívil Bělehrad. „Lidová osvobozenecká armáda nikdy nedovolí, aby se historie opakovala,“ ujistil Wej své srbské kolegy v souvislosti s 22. výročím aliančního bombardování Jugoslávie. Wej kromě Srbska navštívil také Řecko, Severní Makedonii a Maďarsko.


Středa 31. března 2021


Fotbalový hooliganism, výtržnosti a násilí má své oběti

Český fotbalista Ondřej Kúdela nakonec odjel na utkání naší fotbalové reprezentace v rámci kvalifikace mistrovství světa ve Walesu. Původně měl však tento třiatřicetiletý obránce pražské Slavie z bezpečnostních důvodů s ohledem na události, které provázely odvetu osmifinále Evropské ligy v Glasgow proti Rangers, zůstat doma.


Úterý 30. března 2021


Američané otestovali střelu ER GMLRS s doletem 150 km

Americká společnost Lockheed Martin na raketové střelnici White Sands Missile Range v Novém Mexiku vyzkoušela vyvíjenou taktickou střelu ER GMLRS (Extended-Range Guided Multiple Launch Rocket System) s doletem až 150 km. Rozvoj taktických raketových sil (resp. zbraní dlouhého dosahu země-země) patří mezi hlavní priority Pentagonu pro nejbližší roky.


Pondělí 29. března 2021


Velitelský rozhodovací proces 101, část 5.

Pátá část seriálu o plánovacím procesu otevře poměrně obsáhlou kapitolu, kterou vystihuje označení „Zpravodajská příprava bojiště“. V závislosti na dostupných informacích a úrovni ji jednotky provádějí více či méně detailní. Základem je definice prostoru naší bojové činnosti a vyhodnocení našeho a nepřátelského působení v oblasti.

Francouzské stíhačky Rafale pro Ukrajinu

Podle ukrajinského modernizačního plánu Vize letectva 2035 Ukrajina do roku 2030 nakoupí až 42 nových západních víceúčelových taktických nadzvukových letounů minimálně čtvrté generace. Podle francouzského portálu Intelligence Online (IOL) Paříž nabízí Kyjevu bojové letouny Rafale.


Pátek 26. března 2021


Střely a rakety hnutí Hizballáh proti Izraeli

Ačkoliv se může zdát, že na izraelsko-libanonské hranici je momentálně klid a oba státy řeší jiné problémy, opak je pravdou. Náčelník generálního štábu izraelské armády uvedl, že hnutí Hizballáh disponuje v Libanonu více než tisícovkou kusů balistických, řízených i neřízených nebo protitankových střel. O jaké zbraně se konkrétně jedná?