feed info

3,071 článků z ArmádníNoviny.cz

Big Tech: Hvězdná komora digitálního světa

Vyřazení sociální sítě Parler z provozu, které bylo de facto realizováno rozhodnutím jen tří firem (Apple, Google a Amazon), přivedlo hodně lidí k otázce, co se stalo s původním decentralizovaným charakterem internetu. Celosvětová informační síť byla původně založena právě na tom, že nemá žádný „centrální bod“, který by se dal vyřadit. Je potomkem...


Pondělí 18. ledna 2021Pátek 15. ledna 2021


Róbert Dziak: Na naše výsadkáře jsem byl vždycky hrdý

Jsou to více než tři měsíce, co se chrudimský 43. výsadkový prapor změnil na pluk. Výsadkáři upravili svůj výcvikový plán a letos se budou připravovat na boj ve městech i v horách. Současně jsou nasazeni v nemocnicích nebo domovech pro seniory. „Je to trochu jiné nasazení, než jsme si představovali. Ale krize jako krize. Bereme ji jako výzvu,“ říká v rozhovoru...

Slovensko nakoupí 17 izraelských 3D radiolokátorů

Ve středu slovenské ministerstvo obrany (MO SR) oznámilo začátek smluvního vyjednávání s Izraelem ve věci nákupu 17 izraelských 3D radiolokátorů. Předmětem vyjednávání je dodávka pěti až šesti radiolokátorů ELM-2084M-MMR, pěti ELM-2084S-MMR a šesti ELM-2138M od společnosti ELTA Systems, dceřiné společnosti IAI (Israel Aerospace Industries).


Čtvrtek 14. ledna 2021


Tatra Trucks loni dodala 1186 vozů a splnila své závazky

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks i přes pandemickou situaci a celosvětový propad automobilového průmyslu dosáhla svých výrobních cílů a splnila své závazky vůči zákazníkům. Celkem dodala zákazníkům 1186 vozů. V roce 2020 také oslavila jubilejní 170. výročí svého založení a získala například významnou referenční zakázku v Německu.

Mluva politiků a vojáků je často emocionální

Mimořádné situace si vyžadují i mimořádné reakce. S takovými situacemi, k nimž patří válečné události spojené se ztrátami na lidských životech, se musí nezřídka vypořádat představitelé států či armády. V minulosti přední představitelé a nejvyšší velitelé zpravidla nemívali poradce pro komunikaci a jejich vystupování se z velké části řídilo jejich...


Středa 13. ledna 2021


Network-Centric Warfare vs. Multi-Domain Operations

S rozvojem informačních technologií (jak softwaru, tak hardwaru) došlo a dochází ke změnám a vývoji v rámci ozbrojených sil. Ty jsou dnes, víc než kdy dřív, propojeny a společným působením dokážou znásobit účinky jednotlivých zbraňových systémů a senzorů. Změny vychází z konceptů Network-Centric Warfare a Multi-Domain Operations. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Bojové vozidlo pěchoty Redback pro australskou armádu

Hanwha Defence Australia, australská divize jihokorejského průmyslového koncernu Hanwha, představila první testovací model bojového vozidla pěchoty (BVP) ASK21 Redback pro australskou armádu. Jihokorejský Redback soutěží o úspěch v australském programu LAND 400 Phase 3 s německým BVP Lynx od společnosti Rheinmetall.


Úterý 12. ledna 2021


Estonská Milrem Robotics testuje bojového robota Type-X

Estonská společnost Milrem Robotics je předním výrobcem robotických pozemních vozidel pro bezpečnostní složky a ozbrojené síly. Po komerčně úspěšném robotu THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) nyní vyvíjí a testuje mnohem výkonnější pásovou robotickou platformu Type-X.

Nigérie nasadila čínské tanky VT-4 proti Boko Haram

Nigerijská armáda na severovýchodě země spustila rozsáhlou protiteroristickou operaci Tura Takaibango proti islamistickým militantům Boko Haram. Operace se účastní tanky VT-4, kolové „tanky“ ST-1 a samohybné houfnice SH-2 / SH-5 od čínské společnosti Norinco. Jde o vůbec první bojové použití čínských tanků VT-4.


Pondělí 11. ledna 2021


Hypersonické novinky (5)

V dnešním závěrečném tématu o fyzikálních bariérách, jimž čelí vědci při vývoji hypersonických zbraní, popíšeme některé překážky při použití elektroniky.

Rozhodne se o statutu Náhorního Karabachu v Moskvě?

Dnes 11. ledna má proběhnout jednání arménského premiéra Pašinjana, ázerbájdžánského prezidenta Alijeva a ruského prezidenta Putina v Moskvě. Na stole bude téma statutu Náhorního Karabachu, Armény osídlené enklávy na ázerbájdžánském území, jejíž bezpečnost už Arménie v důsledku prohry ve 44denní válce vedené na podzim 2020 nedokáže garantovat.


Neděle 10. ledna 2021Pátek 8. ledna 2021


Ministřely vzduch-země SPEAR 3 pro britské F-35B Lightning II

Britské ministerstvo obrany u evropské společnosti MBDA (Matra BAe Dynamics Aérospatiale) objednalo dokončení vývoje, testování a výrobu střel vzduch-země SPEAR 3 za 550 milionů liber (16 miliard Kč; 609 milionů euro). SPEAR 3 zásadním způsobem zvýší bojovou efektivitu letounů F-35B (výhledově i F-35A a F-35C) proti pozemním a námořním cílům. SPEAR 3 se stane hlavní...


Čtvrtek 7. ledna 2021


KOMENTÁŘ: Trump a jeho věrní mají na svědomí čtyři lidské životy

Ve Spojených státech amerických, kde jsem byl bohužel zatím jen dvakrát, mám několik přátel českého původu. Jsou to přesvědčením a mentalitou Američané. Od nich již delší dobu vím, že naši krajané v USA, pokud ne všichni, tak určitě v drtivé většině jsou obvykle voliči Republikánů. Opakovaně mi to před časem potvrdil i hrdina protikomunistického odboje z 50....


Středa 6. ledna 2021


Řecko-izraelská vojenská spolupráce za 1,7 miliardy dolarů

Řecko a Izrael podepsali dohodu o vojenské spolupráci za 1,7 miliardy dolarů (36 miliard Kč; 1,38 miliardy euro). V rámci dohody Izrael Řecku dodá deset cvičně-bojových proudových letadel M-346 a postaví špičkové letecké výcvikové centrum s nejmodernějšími simulačními systémy. Investice umožní přípravu řeckých pilotů víceúčelových stíhaček F-35A Lightning II a...


Úterý 5. ledna 2021


NGJ-MB: Nové kontejnery elektronického boje pro EA-18G Growler

US Navy plánuje nahradit zastarávající systém AN/ALQ-99 novými rušícími kontejnery systému NGJ (Next Generation Jammer) pro letoun EA-18G Growler, který je určen k působení v elektromagnetickém spektru a podpoře ostatních složek v oblasti elektronického boje. Nejdůležitějším prvkem systému NGJ bude kontejner Mid Band.


Pondělí 4. ledna 2021


Vyzbrojovací projekty Armády ČR za rok 2020

V minulém roce Armáda ČR pokračovala v zavádění nové vojenské techniky, výzbroje a výstroje. Současně Ministerstvo obrany České republiky (MO ČR) uzavřelo několik významných akvizičních a modernizačních smluv. Bylo rozhodnuto také o nákupu dvou klíčových zbraňových systémů.


Čtvrtek 31. prosince 2020


Operace Zumbach: Polská armáda pomáhala ve Velké Británii

Jedním z nástrojů, které vláda může použít ke zmírnění nebo vyřešení krize, jsou ozbrojené síly. Polská vláda během pandemie COVID-19 již mnohokrát využila pomoc polských ozbrojených sil. Nedávno například polští vojáci v rámci humanitární operace Zumbach zamířili do Velké Británie.