feed info

1,806 článků z ČT24 - Věda

VUT spustilo laboratoř s 5G sítěmi. Výzkumníci v ní budou testovat chytré domácnosti nebo průmysl

Vysoké učení technické v Brně (VUT) v úterý otevřelo novou laboratoř zaměřenou na komunikační sítě páté generace, takzvané 5G sítě. Firmy v ní mohou testovat nebo pracovat na vývoji zařízení v oblasti internetu věcí, který se využívá třeba pro chytré domácnosti. Sloužit bude rovněž pro výuku studentů. Odborníkům z ústavu telekomunikací se podařilo provoz...


Pondělí 19. dubna 2021


Pizzly je hybridní potomek klimatické změny. Těchto medvědů rychle přibývá

Roku 2006 viděli přírodovědci v kanadské severozápadní Arktidě podivného medvěda. Měl sice velikost i bílou srst jako lední medvěd, měl na ní ale výrazné hnědé skvrny. Také jeho lebka vypadala krajně nezvykle. Když lovci šelmu zastřelili, potvrdily testy DNA podezření, že se jedná o prvního hybridního potomka ledního medvěda a medvěda grizzlyho.


Sobota 17. dubna 2021Pátek 16. dubna 2021


Paleontologové spočítali, kolik na Zemi žilo tyranosaurů

Paleontologové už dokázali velmi dobře popsat, jak se měnila podoba zvířat, která v minulosti vládla Zemi. Dokázali vytvořit přesnou časovou osu tohoto vývoje, ale až doposud nebyli schopni říct, kolik těchto zvířat vlastně bylo. Teď ale přišli s metodou, jak to odhadnout, a vyzkoušeli ji na populaci tyranosaurů.

Stromům škodí hluk, dopady na flóru i faunu jsou dlouhodobé, ukazuje studie

Hluk škodí stromům a botanické diverzitě a jeho negativní vliv může být patrný ještě dlouho po návratu k normální zvukové hladině. Vyplývá to ze studie zveřejněné tento týden v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B. Krátkodobým vlivem hluku na stromy, například problémem snížení výskytu hmyzích opylovačů v hlučném prostředí, se již dříve...


Čtvrtek 15. dubna 2021


Britská varianta koronaviru není více smrtící, tvrdí nové studie. Pacienti ale mají vyšší virovou nálož

Podle dvou nových studií mají pacienti s britskou variantou koronaviru vyšší virovou nálož. Nepotvrdilo se však, že by tato nakažlivější mutace viru měla za následek horší průběh nemoci covid-19 nebo vyšší mortalitu. Britské studie tento týden zveřejnily vědecké časopisy The Lancet Infectious Diseases a The Lancet Public Health.


Středa 14. dubna 2021


Nizozemští dobrovolníci vyrazili na dovolenou. Vědcům dávají klíčová data o covidu-19

První den mají za sebou nizozemští turisté na řeckém ostrově Rhodos. Jejich pobyt má pomoci bezpečně organizovat v době pandemie hromadné akce. Je totiž součástí speciální série experimentů, která má dovést společnost zpět do běžného života. Pokusy zahrnují třeba i uspořádání fotbalového utkání, koncertu nebo divadelního představení.