feed info
5,180 článků z ČT24 - Věda
Suchý zápal plic se po Číně šíří i v Evropě. Případů přibývá ve Francii i Nizozemsku
- ČT24 - Věda
- 28. 11. 12:13
-
Čína se už několik týdnů potýká s velkým množstvím dětských hospitalizací. Podle vyjádření, které na konci minulého týdne poskytla Světové zdravotnické organizaci, jsou způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae, která způsobuje nemoc nazývanou suchý nebo také studený zápal plic. Tento týden informují o zvýšené nemocnosti tímto patogenem už i evropské...
Český vědec v Oxfordu vymyslel nástroj na odhalování metanových emisí. Pomůže mu AI
- ČT24 - Věda
- 28. 11. 10:04
-
Pro člověka je prakticky nemožné odhalit včas a spolehlivě emise metanu. Ale umělá inteligence to dokáže – a tým vedený českým vědcem popsal, jak na to.
Vědci popsali, proč po červeném vínu bolí hlava. Pomoci může levnější láhev
- ČT24 - Věda
- 28. 11. 09:19
-
Pití červeného vína působí bolesti hlavy některým lidem, kteří mohou jiné alkoholické nápoje pít bez problémů. Řešením pro ně může být kupovat si levnější lahve vína vyrobeného z bobulí, které trávily méně času na slunci, tvrdí emeritní profesor enologie, vědního oboru zabývajícího se vínem, Andrew Waterhouse z Kalifornské univerzity v Davisu. Waterhouse...
Pondělí 27. listopadu 2023
Australští delfíni se naučili vykrádat pasti na kraby
- ČT24 - Věda
- 27. 11. 14:59
-
Delfíni opět prokázali, jak inteligentní tvorové jsou. Dokázali se totiž naučit, jak proniknout do velmi složitých pastí. Vadí to místním rybářům, ale také ochráncům zvířat, kteří se bojí, že toto chování může zvířatům ublížit.
Vzpomínky na pandemii jsou zavádějící. Lidem je zkresluje jejich postoj k očkování
- ČT24 - Věda
- 27. 11. 12:54
-
Lidé si už nepamatují, jak vypadala pandemie covidu. Ukazuje to nová studie, která zkoumala vzpomínky lidí na dobu lockdownů a začátků vakcinace. Právě to, jestli respondenti podstoupili, nebo nepodstoupili očkování, mělo největší dopad na to, jak si tři roky staré události pamatovali.
Dvacet minut cvičení dokáže napravit noc s mizerným spánkem
- ČT24 - Věda
- 27. 11. 11:07
-
Pouhých dvacet minut cvičení dokáže zlepšit výkon mozku po probdělé noci, vyplývá ze studie, o které informoval server Independent. Její autoři zdůraznili, že až čtyřicet procent světové populace nemá dostatek spánku, který je podle nich základem zdravého životního stylu.
Paradoxní studie naznačuje, že v chudých zemích může korupce pomáhat chránit přírodu
- ČT24 - Věda
- 27. 11. 09:09
-
Zejména země třetího světa se potýkají s ničením životného prostředí. Nová rozsáhlá studie sledovala, jaký vliv na to má korupce. Výsledky jsou překvapivé, protože naznačují, že korupce může ochraně přírody paradoxně pomáhat.
Pátek 24. listopadu 2023
Ocenění Česká hlava získala kardioložka Moťovská. Je první ženou, která cenu dostala
- ČT24 - Věda
- 24. 11. 14:38
-
Nejvyšší české vědecké ocenění Česká hlava letos získala kardioložka Zuzana Moťovská. Kromě Moťovské dostali cenu například Jan Martínek za nové minimálně invazivní způsoby léčby onemocnění žaludku a jícnu nebo archeolog Jiří Macháček za objev germánských run na slovanském sídlišti. Laureáty představil předseda správní rady projektu Česká hlava...
Obří antarktický ledovec se dal do pohybu. Míří na volný oceán
- ČT24 - Věda
- 24. 11. 13:32
-
Největší ledovec světa se dal do pohybu poté, co byl přes tři desítky let usazen na mořském dně. Obří kus ledu pojmenovaný A23a o rozloze téměř čtyř tisíc kilometrů čtverečních se v roce 1986 oddělil od antarktické pevniny, brzy však zakotvil ve Weddellově moři, a stal se tak prakticky ledovým ostrovem. V uplynulém roce ho však voda začala unášet značnou...
Klokaní kytarista porazil ptačí hádku. Soutěž o nejvtipnější fotku přírody zná vítěze
- ČT24 - Věda
- 24. 11. 12:52
-
Fotografická soutěž The Comedy Wildlife Photography Awards má za cíl ukázat, že příroda je nejen krásná, křehká a nesmírně zajímavá na poznávání, ale že také může být velmi vtipná. Letošní vítěze oznámila v polovině listopadu.
Rychle přibývá prachových a písečných bouří. Postižené země hledají účinnou ochranu
- ČT24 - Věda
- 24. 11. 10:53
-
Písečné a prachové bouře způsobují v některých částech Asie a Afriky v současné době velké škody. Jsou totiž stále častější; podle nové zprávy OSN jich přibývá dokonce dramaticky.
Šíření zápalu plic mezi dětmi na severu Číny není nic neobvyklého, uklidňuje WHO
- ČT24 - Věda
- 24. 11. 09:43
-
Na začátku týdne informoval zdravotní systém ProMed, že se v Číně šíří neobvykle rychle zápal plic, který postihuje hlavně děti. Vyvolalo to znepokojení Světové zdravotnické organizace (WHO), která požádala Peking o vyjádření. Teď ho dostala.
Evropská raketa Ariane 6 zvládla klíčovou zkoušku před prvním letem
- ČT24 - Věda
- 24. 11. 08:48
-
Evropská raketa Ariane 6 postoupila v noci na pátek na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně „rozsáhlou generální zkoušku“ před prvním letem do vesmíru, který je naplánovaný na příští rok. Během zkoušky byl úspěšně spuštěn motor Vulcain 2.1 hlavního stupně nosné rakety. „Dlouhodobý test pohonu nosné rakety Ariane 6 na startovací rampě v Guyanském...
Čtvrtek 23. listopadu 2023
Na Třeboňsku se vyskytuje orel východní. Ptáka z Kamčatky odborníci na jihu Čech nevidí rádi
- ČT24 - Věda
- 23. 11. 17:13
-
Záhadou a velkou vzácností je pro odborníky výskyt orla východního, který už několik let žije ve volné přírodě na Třeboňsku. Domovem jednoho z největších dravců světa je přitom Kamčatka. Do střední Evropy nelétá, přesto ho nejen ornitologové sledují u chlumských rybníků. Orel východní tam ale ruší hnízdící orly mořské.
Vědci z Českých Budějovic zjistili, že jejich přípravek chrání kaštany
- ČT24 - Věda
- 23. 11. 15:22
-
Vědci z českobudějovického Biologického centra akademie věd ČR prokázali, že jimi vyvinutý přípravek pomáhá chránit kaštany před klíněnkou jírovcovou a houbovou chorobou. Škůdci způsobují skvrny na listech, které kvůli tomu opadávají.
Jak vidí ryby? Čeští vědci získali prestižní granty, na jejich výzkum půjdou desítky milionů korun
- ČT24 - Věda
- 23. 11. 14:57
-
Dva čeští vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy získali prestižní evropské granty. Z této finanční podpory ve výši desítek milionů korun mohou vybudovat své týmy a ještě tak zlepšit výzkum, který provádějí.
Fakulta VŠE ruší bakalářské práce. V době umělé inteligence podle ní nemají smysl
- ČT24 - Věda
- 23. 11. 13:14
-
Studenti Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) nebudou od příštího akademického roku psát bakalářské práce. Důvodem je zneužívání generativní umělé inteligence při jejich tvorbě. Studenti budou místo psaní plnit bakalářské projekty, uvádí web E15.cz. Další fakulty VŠE podle něj podobný krok zatím nechystají.
Robotický bagr sám postavil šest metrů vysokou zeď z kamení
- ČT24 - Věda
- 23. 11. 12:10
-
Další oblastí, kde mohou stroje v blízké budoucnosti plně nahradit člověka, je stavění zdí. V experimentu to prokázali vědci ze Švýcarska se svým plně robotickým bagrem.
V Číně se rychle šíří zápal plic neznámého původu. WHO chce další informace
- ČT24 - Věda
- 23. 11. 10:02
-
Čínské nemocnice se podle zpráv ze země potýkají s rychlým nárůstem hospitalizací dětí. Ve městech po celé zemi, včetně Pekingu, totiž propukla epidemie zápalu plic, kterou způsobuje zatím neznámý patogen.
Astronautům hrozí erektilní problémy, zjistili vědci. NASA hledá řešení
- ČT24 - Věda
- 23. 11. 09:20
-
To, že delší pobyt ve vesmíru představuje zdravotní riziko například kvůli řídnutí kostí, svalové atrofii nebo možným psychickým obtížím, se ví už delší dobu. Nově ale vědci zjistili, že astronautům hrozí po návratu na Zemi i poruchy erekce.
Umělá inteligence dokáže předpovědět infarkt až deset let dopředu
- ČT24 - Věda
- 23. 11. 08:39
-
Umělá inteligence by mohla do budoucna pomoci lékařům vyhodnocovat riziko infarktu u pacientů. Zjistili to vědci z anglické Oxfordské univerzity, podle kterých by zkoumaný nástroj AI mohl poskytnout přesnější analýzu snímků výpočetní tomografie (CT) a zjistit, jestli pacientům hrozí infarkt, až deset let dopředu. Nová technologie pomohla zlepšit léčbu téměř u...
Středa 22. listopadu 2023
Všichni experti na umělou inteligenci chtějí AGI. Neumí se ale shodnout, co to je
- ČT24 - Věda
- 22. 11. 16:20
-
Většina velkých společností, které se věnují umělé inteligenci, mluví o svém konečném cíli, jímž by měla být „opravdová umělá inteligence“ neboli AGI, obecná umělá inteligence. Podle nového výzkumu společnosti DeepMind se ale tvůrci neshodují na tom, co by vlastně AGI mělo být. A tak to zkusili definovat sami.
Prodělání covidu ani očkování proti němu nemůže za úmrtí mladých sportovců, ukázala analýza
- ČT24 - Věda
- 22. 11. 14:02
-
Vědci shromáždili data, která se týkají úmrtí mladých a zdánlivě zdravých sportovců, za dvacet let. Nepodařilo se jim v nich najít žádný důkaz, který by ukazoval, že covid nebo očkování proti němu nějak zvýšily počet těchto tragických událostí.
Vědci našli v mozku místo, kde je ukrytý fanatismus
- ČT24 - Věda
- 22. 11. 09:44
-
Vědci se pokoušeli zjistit, kde a jak v mozku vznikají emoce spojené s fanatismem. Popsali, jaké oblasti se v něm aktivují při vypjatých emočních stavech. Zaměřili se přitom na lidi sledující sportovní utkání. Na základě dosažených výsledků věří, že by tyto mechanismy mohly podobně fungovat také při fanatismu spojeném s náboženstvím nebo politikou.
Ruské medvědy čeká bezesná zima. Kvůli teplu se nemohou uložit ke spánku
- ČT24 - Věda
- 22. 11. 09:11
-
Nebývale vysoké teploty během letošního listopadu brání medvědům na Sibiři, aby se uložili k zimnímu spánku. Některá zvířata se tak v polospánku motají kolem svých doupat. Podle zpravodajského portálu The Moscow Times to uvedl úřad pro ochranu zvířat v Amurské oblasti.