feed info

8,207 článků z OSEL.cz

Héfaistos, božský kovář, technik a vynálezce

Héfaistos nebyl jen božsky zručný kovář a kovotepec, ale také konstruktér automatů a předchůdce robotiky. Přesto byl jeho život na Olympu plný problémů. Nakonec něco o problémech techniky v řecké antice a o problémech časové orientace v mýtech.


Středa 29. listopadu 2023


Ultrakompaktní urychlovač částic pokořil 10 GeV na 10 centimetrech

Doba mamutích urychlovačů se pomalu chýlí ke konci. Laserový urychlovač s brázdovým polem vylepšený nanotechnologií urychluje na 10 GeV v zařízení o velikosti 10 cm. Celý urychlovač je menší než 20 metrů. Stávající Americké urychlovače s tímto výkonem mají velikost zhruba 3 kilometry.


Úterý 28. listopadu 2023


Mohli bychom využívat miniaturní černé díry jako zdroje elektřiny?

Představte si, že bychom někde sehnali maličké černé díry, zhruba o velikosti atomu. Dvojice čínských fyziků se odvázala v myšlenkovém experimentu a navrhuje tyto černé díry využívat k těžbě elektrické energie. Byly by jako nabíjitelné baterie a nepatrné jaderné reaktory zároveň.


Pondělí 27. listopadu 2023


Airbus testuje autonomní systém Auto'Mate pro tankování paliva za letu

Představte si technologii, která dlouhodobě zajistí tankování paliva za letu, v podstatě bez lidské intervence, pro autonomní drony i letouny s lidskou posádkou. Takový je systém Auto'Mate, který z paluby tankovacího letounu ovládne řízení letounu, co si přiletěl pro palivo, a zajistí tím hladký průběh doplňování paliva.

Léčba přeprogramovanými destičkami

Pokud jste nečetli nejnovější číslo odborného časopisu Research, tak se vám nejspíš vybaví, že trombocyty máme proto, aby přispívaly ke vzniku krevních sraženin zastavujících krvácení a podporovali rozvoj zánětu. Ostatně, tak se to také učí i na univerzitách. Z výsledků studie uveřejněné nyní ve zmíněné tiskovině ale vyplývá, že krevní destičky...


Neděle 26. listopadu 2023


Autonomní laboratoř objevila kvantové tečky za pár hodin. Lidem by to trvalo roky

Pokud by materiálová laboratoř plná lidí hledala dopované perovskitové kvantové tečky pro pokročilé solární technologie, jejichž kvantový výtěžek by překonal dosavadní rekord, mohlo by to trvat klidně 10 let. Autonomní laboratoř Smart Dope to zvládne za několik hodin. Stačí jí říct, co má zjistit a jaké chemikálie má používat.


Sobota 25. listopadu 2023


Zemi zasáhlo energetické monstrum Amaterasu z temnoty Lokální prázdnoty

21. května 2021 narazila do pozemské atmosféry částice kosmického záření, které nesla energii asi 240 EeV (exaelektronvoltů). Spršku záření po této divoké srážce zachytila observatoř Telescope Array v utažské poušti. Částice, kterou pojmenovali Amaterasu po šintoistické bohyni, je druhou nejvíce energetickou částicí svého druhu v historii. Zřejmě přiletěla...


Pátek 24. listopadu 2023


Autonomní bagr postavil masivní 6metrovou zeď

Kráčející rypadlo s umělou inteligencí dorazí na místo stavbu, udělá si jeho 3D mapu, vytipuje si vhodný stavební materiál a naplánuje stavbu zdi. Nejspíš se dožijeme toho, že stavby opanují umělé inteligence a rozmanití roboti, kteří zvládnou i náročné výzvy, jako je stavba šestimetrové zdi

V Izraeli objevili nejstarší výrobu zbraní světa

V „Královstí nebeském“ se válčilo už před 7 200 lety, v rané době měděné. Dokládají o nálezy standardně „průmyslově“ vyrobených kamenných projektilů do praku z lokalit ‘En Esur a ‘En Zippori. Jejich design je pro ideální vrhání prakem a navzájem se podobají jako vejce vejci.


Čtvrtek 23. listopadu 2023


Okouzlující epistemický experiment: Proč ten člověk třese krabicí?

Možná nevěříte, že je možné udělat sice jednoduchý, ale zároveň fascinující experiment a sondu do fungování lidské mysli s papírovou krabicí. Američtí kognitivní psychologové to dokázali. Jejich výzkum nám nejen nastavuje zrcadlo, ale také by mohl přispět k vývoji umělých inteligencí.


Středa 22. listopadu 2023


Nové elektrokalorické tepelné čerpadlo překonává klasickou klimatizaci

Vytouženou náhradou klasické klimatizace, která polyká energii jako smyslů zbavená, by se mohl stát nový typ elektrokalorického tepelného čerpadla, který využívá kapalinu namísto dříve používaných pevných látek. Laboratorní výsledky jsou skvělé. Pokud se technologii podaří doladit i pro reálné prostředí, mohla by se časem objevit na trhu.


Úterý 21. listopadu 2023


Rentgenový gigant European XEFL půjde po krku kvantovým fluktuacím vakua

Ve vakuu není nic. Ale podle kvantové mechaniky je tohle „nic“ velice vzrušující. Neustále se tam na okamžik zjevují a pak zase zanikají virtuální částice a antičástice. Kvantové fluktuace je ale velmi obtížné zkoumat. Teď se na ně zaměří donedávna nejvýkonnější rentgenový laser světa European XFEL.

Samoopravný beton s technologií BioFibers využívá živé bakterie

Moderní beton je levný, vcelku pevný, a také velmi zranitelný vnějšími vlivy. Každá betonová stavba vystavená počasí vyžaduje údržbu a opravy, které znamenají další a další náklady. Polymerová vlákna BioFiber s endosporami bakterií udělají z běžného betonu „živou tkáň,“ která se do jisté míry sama opravuje.


Pondělí 20. listopadu 2023


Evropa v minulém interglaciálu nebyla ani omylem celá pokrytá lesy

Rozsáhlá studie početného týmu odborníků potvrzuje, že Evropa v minulém interglaciálu nebyla porostlá Temným hvozdem od moře k moři. Tehdy běžní nosorožci a sloni zařídili, že i bez moderních lidí byla polovina Evropy porostlá stepí a savanou. Bujné hvozdy jsou jen blouzněním romantických naturfilozofů.


Neděle 19. listopadu 2023


Nejjižnější hranice kontinentálního pleistocenního zalednění v Moravské bráně

Nejstarším pracím, které se detailně zabývaly určením maximální hranice skandinávského zalednění, je více než sto let. I když již na počátku druhé  poloviny 19. století bylo známo, že nejdál na jih postoupil ledovec v Moravské bráně, přesněji byla hranice maximálního zalednění vymezena až na počátku 20. století. Pokud jde o to, zda a kde zalednění...

V Akabském zálivu vyrostou ultrafuturistické věže projektu Epicon

V Saúdské Arábii pracují na tom, aby byli méně závislí na ropě. Součástí tohoto úsilí je výstavba urbanizované zóny Neom, která by měla být plná unikátních designů a technologií, včetně 170kilometrového lineárního města Line. Novým přírůstkem Neomu je projekt podivuhodného hotelového resortu Epicon, který by se hodil i na exoplanetu.


Sobota 18. listopadu 2023


Americká armáda předvedla mobilní protidronový systém v kontejneru

Na letošním cvičení Red Sands 23.2 v Saúdské Arábii se poprvé představil nový americký protidronový systém, který je umístěný ve dvou kontejnerech s odklápěcí střechou. Kontejner „killer“ obsahuje zbraňový systém s laserem naváděnými raketami, zatímco kontejner „hunter“ je vybavený soustavou senzorů pro detekci a zaměřování dronů.


Pátek 17. listopadu 2023


Voda z povrchu Země prosakuje k zemskému jádru

Voda sice tvoří podstatnou část povrchu naší planety, ale kromě toho také nenápadně prosakuje do zemských hlubin. Extrémní experimenty na urychlovačích prozradily, že voda prosáklá z povrchu nejspíš reaguje se svrchní částí vnějšího jádra a vytváří zvláštní tenkou vrstvu mezi vnějším jádrem a pláštěm, jejíž původ byl doposud neznámý.


Čtvrtek 16. listopadu 2023


Brzy vyrazí do akce první komerční generátor poháněný teplem oceánu

V tropických mořích panuje výrazný teplotní gradient mezi hladinou oceánu a hlubinami, kde je prakticky po celém světě voda o teplotě asi 4 °C. Z tohoto gradientu těží elektřinu generátor OTEC (Ocean thermal energy conversion). Dlouho šlo o nepraktickou technologii, ale okolnosti se změnily. V roce 2025 by měl být spuštěn první plovoucí generátor OTEC u Svatého...