feed info

63 článků z Příroda.cz

Levandule – bylinka, co léčí duši

Vydejte se se mnou za krásou a nezaměnitelnou vůní této původem středomořské rostliny. Zjistěte, že tahle rostlina toho s umí mnohem více než jen ovonět a zkrášlit vaši zahradu, balkón, terasu, byt či dům. Vydejte se právě teď na výlet nejen do Provance ale i na česká levandulová pole.


Úterý 21. června 2022


Nezkreslená věda - věda, která baví

Pohodlně se usaďte, vypněte své mobilní telefony a připravte se na pořádnou jízdu. Takto začíná tato nádherná kniha plná zajímavostí ze světa „Nezkreslené“ vědy. Do něj vás už nějakou dobu zve Akademie věd České republiky na svém stejnojmenném seriálu na Youtube kanálu Otevřená věda.


Pondělí 20. června 2022


Budeme kuřata krmit konopím?

Když se řekne konopí, „tráva“ nebo rovnou marihuana - tak vás asi napadnou nejrůznější věci, ale krmení kuřat mezi nimi nebude. Což je ovšem chyba, protože konopí může být v chovu drůbeže pravděpodobně velmi užitečné.


Pátek 17. června 2022


Fenomén Sněžka

Ocitnout se na nejvyšší hoře Česka láká už od nepaměti snad každého turistu. Proto není divu, že je Sněžka jedním z míst, označovaných jako „Václavák“. Je to ale také velmi vzácné místo a proto bychom se k němu měli náležitě chovat.


Pondělí 13. června 2022


Sledujte pocitovou teplotu, aktivitu klíšťat, výskyt hub, pyly a další na portálu ČHMÚ

Při ranním brouzdání po internetu jsem úplně náhodou narazila na velmi zajímavé stránky, které jsou součástí portálu ČHMÚ. Jedná se o opravdu krásně řešenou Biometeorologickou předpověď. Na jednom místě se můžete zjistit jaké je riziko, že se venku potkáte s klíštětem, jaká je pravděpodobnost, že dneska v lese najdete houby, jak jsou na tom obecně pyly, kde...


Čtvrtek 9. června 2022


Ptačí řeč a inteligence sýkor koňader

Sýkora koňadra je krásný ptáček, kterého na krmítku většinou pozná i úplný laik. Tato naše největší a nejběžnější sýkorka má ale i některé zajímavé schopnosti, o kterých nejspíš nevíte.


Úterý 7. června 2022Pátek 3. června 2022


CHKO nebo NP Křivoklátsko?

Křivoklátsko patří z hlediska přírody k nejcenějším lokalitám v České republice. Už dlouho se tedy uvažuje o tom, že na cca 18% rozlohy současné CHKO Křivoklátsko vznikne pátý český národní park. Proti tomuto návrhu se zvedla vlna nevole zejména od místních lidí. Pojďme si shrnout aktuální dění a fakta.


Úterý 24. května 2022Pátek 20. května 2022


Jak se dá ochočit motýl?

Chtěli byste mít ochočeného motýla, který by vám ochotně sedal na ruku a poklidně na ní zůstal i při vaší chůzi? Máme pro vás návod, pomocí kterého se prý dá motýl ochočit.


Pátek 13. května 2022


Teplo a semenný rok smrku - pyl všude kam se podívám

Snad každý si na svém autě, oknech či dalších plochách všiml nánosu pylu. Je to způsobeno tím, že díky vysokým teplotám začala najednou kvést velká spousta více či méně alergizujících rostlin. Korunu tomu nasadilo to, že letošní rok je takzvaným semenným rokem smrku. Co to znamená a jsou v ohrožení alergici? Jak vypadá pylové zrnko smrku pod mikroskopem? Dozvíte...


Čtvrtek 12. května 2022


Výzva ministerstva: Nechte trávníky žít!

Nejrůznější zelené plochy jsou důležitou součástí našich měst. A protože řada lidí má ráda věci „hezky uklizené“ - což podle jejich mínění rozkvetlý trávník není, tak města na přání svých obyvatel trávníky velmi často sekají. Ministerstvo životního prostředí ale teď vydalo doporučení, jak se o obecní zelené plochy lépe starat.


Pátek 6. května 2022


Přírodovědecká křížovka a osmisměrka

Předpověď počasí slibuje na víkend poměrně hezké počasí. Proto jsme pro vás připravili něco, čím se budete moci venku zabavit třeba ve chvíli, až si na výletě uděláte přestávku na zaslouženou svačinku.


Úterý 26. dubna 2022Pondělí 25. dubna 2022Pátek 22. dubna 2022Úterý 19. dubna 2022


Podběl lékařský nejen proti kašli

Právě nyní je nejvyšší čas zajít si nasbírat květy této tradiční jarní bylinky, která Vám pomůže jen s jarními neduhami v podobě kašle. Na listy, které obsahují více účinných látek máte čas až do léta.


Středa 13. dubna 2022


Trhněte si nohou, je tu jaro!

Prosím, neurážejte se. Trhni si nohou totiž není urážka, ale tradiční (byť čím dál tím méně známý) koloběžkářský pozdrav. A právě o tento zábavný a ekologický způsob dopravy tu jde. Mimochodem, řeč bude jen o opravdových koloběžkách - nikoliv o malých čínských elektrických skútrech, které se z důvodu legislativy za (e)koloběžky jen falešně vydávají.


Úterý 12. dubna 2022


Králík nebo zajíc?

Na jednu stranu jsou si tyto dva druhy velice podobné. Když se na ně ale podíváme podrobněji, najdeme několik zásadních odlišností. Jaké to jsou?


Neděle 10. dubna 2022Čtvrtek 10. března 2022Neděle 6. března 2022Středa 23. února 2022


Jedinečná nabídka nejen pro školy: chcete navštívit české elektrárny a přitom nevytáhnout paty z domu?

Chtěli byste navštívit běžně nepřístupné prostory českých jaderných elektráren nebo elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie a k tomu si vyslechnout odborný výklad o jejich fungování? Tuto zajímavou možnost, vhodnou pro školy i soukromé osoby, vám nabízí projekt Virtuálně v elektrárně. Termíny a způsoby registrace se dozvíte v článku.