feed info

63 článků z Příroda.cz

Vosa není nebezpečný nepřítel, ale užitečný pomocník!

Vosa v mnoha lidech vyvolává panický strach a potřebu „zabít vosu dřív, než mi dá žihadlo“. Ve skutečnosti si ale vosy takovou pověst vůbec nezaslouží. Nejenže většinou nemají žádnou potřebu zaútočit na člověka, ale také hrají mimořádně důležitou roli v naší přírodě. Chcete o tom vědět víc?


Sobota 23. září 2023


Čtyři tipy na zajímavé čtení o houbách

Houbařská sezóna vrcholí. Možná jste i vy zatoužili dozvědět se něco nového o fascinujícím světě hub. Možná chcete s houbami seznámit vaše děti. Možná chcete začít houbařit. Možná potřebujete opravdu obsáhlý atlas hub, kde nebudou jen základní druhy. Tipy jsou určeny právě vám.

Jak poznat správného bylinkáře?

V dřívějších dobách, kdy dostupnost lékaře nebyla takovou samozřejmostí jako dnes, byl bylinkář nebo vesnický léčitel důležitou součástí společnosti. Nejčastěji tuto pozici zaujímaly ženy, tzv. „babky kořenářky“, ale výjimkou nebyli ani „dědkové kořenáři“, tedy muži.


Úterý 19. září 2023


Lepší pivo díky ovečkám a kytkám

Jsou místa, kde byste ovečky asi nečekali. Stádo osmi oveček se pase na jedné ze žateckých chmelnic. Chmelaři tu společně s výzkumníky a Plzeňským prazdrojem testují návrat k tradičnímu způsobu hospodaření našich dědečků a babiček. Chtějí tak získat odolnější rostliny vůči klimatickým změnám. Nenechte si ujít video. Je opravdu vtipné.


Pondělí 18. září 2023Pátek 15. září 2023


Fotografování rostlin – jak na ostrost

Různobarevné květy, sluncem prozářené listy a roztodivné plody – prostě nádhera jako vyšitá. Je opravdu škoda nevzít do rukou fotoaparát nebo mobil a nepřetavit to všechno v pěkné snímky. Tady máte pár tipů, jak to udělat trochu netradičně.

Bylinky ve třetím trimestru těhotenství - dopřejte si artyčok

Poslední díl miniseriálu o bylinkách v těhotenství zaměříme na poslední trimestr. Ten bývá nabitý očekáváním blížícího se porodu a vrcholem těhotenství. Miminko je již téměř hotové a většinu času už jenom roste. Největším vývojem nyní prochází smysly, mozek a nervová soustava.

Chcete prodat či darovat čerstvě nasbírané houby? Pozor na přísné podmínky

Jsme houbařský národ. Nejeden z nás z lesa donese množství hub, které sám nespotřebuje. Chcete toto množství prodat či darovat? Je tomu už víc jak deset let, co se podmínky výrazně zpřísnily. Hlavní důvod je asi všem jasný. Možnost snadné záměny hub za nejedlé či přímo jedovaté houby a dodržování správných hygienických zásad. Týká se to i mražených a...

Kniha Planta sapiens – padne hlavní důvod pro veganství?

Paco Calvo v této knize otevírá pro běžného člověka úplně jiný pohled na svět rostlin. Poukazuje na již dlouho známé a přináší nové poznatky nejmodernější vědy, které ukazují na možnosti vědomí rostlin. Boří představy rostlin jako pouhé kulisy a zdroje potravy.


Pondělí 11. září 2023Pátek 8. září 2023Čtvrtek 7. září 2023Středa 6. září 2023Pondělí 4. září 2023Pátek 1. září 2023Čtvrtek 31. srpna 2023


Dlask tlustozobý – pták s louskáčkem

Pták našich lesů, sadů, parků i zahrad, který svým tlustým zobákem rozlouskne kdejaké tvrdé semínko. Zvláštní je nejen zobák, ale i křídla. I když je u nás v zimě potkáme, nejsou to nejspíš u nás narození jedinci.


Pondělí 28. srpna 2023


Přijdou Krkonoše o arkto-alpínské bezlesí?

Arkto-alpínská tundra je pozůstatkem doby ledové a je evropským unikátem. Vlivem zvyšující se teploty se do těchto míst začíná pomalinku nasouvat les. Je tu ale spousta dalších faktorů, které rozrůstání lesa na vrcholových partiích Krkonoš brzdí. Postup hranice lesa již leta zkoumají vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Příjdou Krkonoše o arto-alpínské bezlesí?

Arkto-alpínská tundra je pozůstatkem doby ledové a je evropským unikátem. Vlivem zvyšující se teploty se do těchto míst začíná pomalinku nasouvat les. Je tu ale spousta dalších faktorů, které rozrůstání lesa na vrcholových partiích Krkonoš brzdí. Postup hranice lesa již leta zkoumají vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.


Pátek 25. srpna 2023Pondělí 21. srpna 2023Pátek 18. srpna 2023