Předchůdci dnešních kytovců měli ohebné končetiny s prsty
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v...
Neptun
Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.
Elektromobil Volkswagen ID. Buzz jede na cestu kolem světa
Hlavním cílem je překonání světového rekordu v počtu zemí navštívených elektromobilem v průběhu jedné cesty.
Často se diskutuje o elektromobilitě a rozšiřování nabíjecí infrastruktury. A nyní je tu někdo, kdo chce dokázat, že elektromobily nejenže dojedou kamkoli, ale dokonce se mohou vydat i na cestu kolem světa.
SOUVISEJÍCÍ: Mladá influencerka má na dosah...
Proč se bleskové povodně stávají smrtelnějšími než kdy dříve a jak se na ně připravit
Povodně nejsou jen náhlé – stávají se silnějšími, rychlejšími a smrtelnějšími. Představujeme vědecké poznatky o povodních. Zjistěte, jak klimatická změna zhoršuje tento přírodní jev.
Umělé inteligence ovlivňují řeč vědců. Změny jsou větší než za covidu, říká výzkum
Umělé inteligence mění svět v mnoha ohledech. Podle nového výzkumu začínají mít už vliv i na podobu jazyka, kterým lidé mezi sebou komunikují. První náznaky se našly ve vědeckých studiích.
Tradiční pokrmy USA z celého světa: Jak imigranti vytvořili menu Dne nezávislosti
Hamburgery, hot dogy a bramborový salát se staly nepostradatelnou součástí oslav 4. července po celých Spojených státech. Jejich kořeny však sahají od starověkého Říma přes německé pivnice až po peruánské Andy.
European Launcher Challenge
Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů....
Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě
Částečky, které se uvolňují z pneumatik, mají zásadní dopady na přírodu. Podle nové studie, která vyšla v odborném časopise Journal of Environmental Management, se dají negativní důsledky najít v celé řadě oblastí, hlavně ve vodních ekosystémech.
Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu
V momentě, kdy se má Česko opět potýkat se silnými dešti, bude zásadní aktuální stav půdy. Pokud totiž bude úplně suchá nebo naopak již nasycená vodou, srážky se do ní budou hůře vsakovat. „Množství vody, které půda dokáže pojmout, záleží na tom, kolik vzduchu v ní je, tedy kolik volného prostoru může voda zabrat,“ vysvětlil hydrolog z Ústavu pro...
Od ekvádorských pralesů po skotské ostrovy vás čeká 5 míst, která v srpnu překvapí opuštěnými plážemi
Očekávání, ale i teploty v srpnu jsou obvykle vysoké. Zde jsou některé z destinací, které si v létě zaslouží vaši pozornost – od dalekého Ekvádoru až po ostrovní výlety do Skotska.
NASA prodlouží misi sledující kvalitu ovzduší
Od svého startu v roce 2023 se mise TEMPO (Tropospheric Emissions: Monitoring of Pollution) od NASA z výšky 36 000 kilometrů věnuje měření kvality vzduchu. 19. června mise úspěšně zakončila svou 20 měsíců trvající základní misi. Díky kvalitě jejích dosavadních měření byla mise prodloužena nejméně do září 2026. TEMPO je první misí NASA, která...
Roztomilá hvězda nového Jurského světa Aquilops
…aneb Představení malého rohatého dinosaura z Montany
Pondělí 7. července 2025
Družicová platforma mise Arcstone funguje správně
Postupné uvádění do provozu systémů na družicové platformě družice Arcstone bylo dokončeno. Mise nyní pokračuje uváděním do provozu a testy dalších kusů hardwaru. Předpokládá se, že sběr vědeckých měření (tzv. první světlo – first light) by mohl proběhnout přibližně tři týdny po startu. Arscstone je technologický demonstrátor, který má pomoci...
Odborníci na žraloky odhalují tajemství bezpečného plavání s nejobávanějšími predátory oceánů
Žraloci sice nejsou bezmyšlenkovití lidožrouti, za jaké bývají někdy považováni, odborníci však vědí, že bezpečnost vyžaduje dovednosti, znalosti a praxi.
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost rostlin může významně ovlivnit, kolik uhlíku se ukládá do půdy. Klíčem je ale správné místo a správné podmínky –...
Tisíce lidí stále žijí v jeskyních. Proč jejich pradávný způsob života dává i dnes smysl
Po staletí lidé žili v podzemí. Dnes je tato pradávná tradice vážně ohrožena – přestože život v jeskyních dává stále větší smysl.
Boeing
Boeing získal kontrakt v hodnotě 2,8 miliardy dolarů na výstavbu družic ESS, které jsou ústředním bodem amerického jaderného velení, řízení a komunikace.
Archeologové našli kousek od českých hranic neandertálskou „továrnu na tuk“
Pravěcí lidé dokázali sofistikovaně zpracovávat zvířata o sto tisíc let dříve, než naznačovaly dosavadní důkazy. Nové objevy ukázaly také na nečekaně velký rozsah této činnosti.
Hurikány sílí s teplejšími oceány a jejich ničivá síla roste každým rokem
Hurikány jsou stále vlhčí, rychlejší a poháněné klimatickou změnou. Tady je vysvětlení, co je způsobuje – a proč se stávají mnohem ničivějšími.
Přibývá rakoviny plic u nekuřáků. Příčinou je znečištění, v Asii i bylinky, konstatuje studie
Nová studie ukazuje, že ke vzniku rakoviny plic silně přispívají znečištěné ovzduší, tradiční bylinné léky a další environmentální vlivy. Způsobují totiž genetické mutace, které mohou přispívat ke vzniku rakoviny plic také u lidí, kteří v minulosti nekouřili.