- OSEL.cz
- 24. 4. 00:00
Znáte to. Projíždíte zprávy na mobilu, lajkujete fotky koťátek a najednou na vás vyskočí reklama na něco, o čem jste si před chvílí jen povídali s kolegou.
Znáte to. Projíždíte zprávy na mobilu, lajkujete fotky koťátek a najednou na vás vyskočí reklama na něco, o čem jste si před chvílí jen povídali s kolegou.
Úder blesku nejspíš zcela zničí dron, pokud se mu připlete do cesty. Bleskosvodná multikoptéra japonské společnosti NTT nejen že se blesků nebojí, ale jejich zásah ustojí a nasměruje blesk na vybrané místo na zemi. Mohla by se stát leteckým bleskosvodem a současně lapačem blesků pro bleskovou energetiku. Vývoj je v plném proudu.
Ve vesmíru existují objekty, které jako by se vzpíraly našemu chápání, objekty tak podivné, že nutí astronomy a fyziky přehodnocovat zavedené teorie a posouvat hranice poznání. Jedním z nejpozoruhodnějších a nejzáhadnějších z nich je hvězda HD 101065, známá jako Przybylského hvězda.
Středa 23. dubna 2025
Vodní energetika bývá vázaná na vodní toky, nádrže, vlny nebo mořská pobřeží. Dešťová energetika by mohla využívat kapky deště, které jsou dostupné alespoň někdy téměř kdekoliv. Nová technologie týmu National University of Singapore těží energii z kapek procházejících trubičkami.
Jedním z nejikoničtějších důkazů pro existenci temné hmoty, té tajemné, neviditelné substance, která dominuje hmotě vesmíru, jsou rotační křivky galaxií.
…aneb Proč je dnes většina koster v soukromých rukou
Úterý 22. dubna 2025
Myšlenka, že náš vesmír a vše v něm, včetně nás samotných, by mohlo být jen nesmírně komplexní počítačovou simulací běžící na nějakém superpočítači v jiné, "základní" realitě, je znepokojivá, fascinující a překvapivě populární.
Když český Achilles Břetislav I v letech 1038 a 1039 podnikl invazi do Polska, zasadil tím ránu z milosti prvnímu polskému státu, jemuž vládli raní Piastovci. Mladý stát se prakticky rozplynul a Polsko na čas uvízlo v bezvládí. Svědectví o tehdejší situaci podávají pylové záznamy.
Pondělí 21. dubna 2025
Uran, sedmá planeta od Slunce, je jedním z nejméně prozkoumaných a nejzáhadnějších světů naší Sluneční soustavy.
Neděle 20. dubna 2025
Tam kde americké námořnictvo selhalo a vzdalo vývoj revoluční technologie railgunu, Japonsko, jak se zdá, vytrvale směřuje k cíli. Prototyp railgunu operuje na palubě vojenské lodě JS Asuka, která je technologickým demonstrátorem japonského námořnictva. Vystřeluje projektily rychlostí Mach 6,5 a jeho hlaveň vydrží nejméně 120 výstřelů.
Sobota 19. dubna 2025
Když se s lidským mozkem nedá experimentovat, musejí se využívat pacienti. Mapování poškození mozku u mnoha různých pacientů a jejich vlivu na chování přivedlo vědce k neurálnímu okruhu, který souvisí s intenzitou angažovanosti v politice, bez ohledu na konkrétní politickou ideologii nebo stranickou příslušnost.
Když satelitu na orbitě dojde palivo, je konec, i když je jinak v dobrém stavu. Zachránit je mohou servisní satelity MEV, které se připojí k dotyčnému satelitu a nahradí jeho pohon. Není to jednoduché, ale funguje to. Satelity MEV se dostávají do varu a podle všeho mají budoucnost.
Pátek 18. dubna 2025
Nová studie SETI zkoumá detekovatelnost pozemských technosignatur.
Exoplaneta K2-18b, obíhající červeného trpaslíka K2-18 ve vzdálenosti přibližně 120 světelných let, se stala jedním z nejdiskutovanějších světů mimo naši Sluneční soustavu.
Čtvrtek 17. dubna 2025
…aneb Výročí obřího teropoda druhu Acrocanthosaurus atokensis
Nově objevená exoplaneta obíhá zákrytovou dvojhvězdu hnědých trpaslíků. To by ještě nebylo tak mimořádné. 2M1510 (AB) b to ale dělá fascinujícím způsobem, když se pohybuje po polární oběžné dráze, která je kolmá na rovinu, v níž kolem sebe obíhají zmínění hnědí trpaslíci. Co asi exoplanety vymyslí příště?
Britská armáda úspěšně otestovala systém RapidDestroyer, oficiálně známý jako RFDEW, který dokáže mikrovlnami usmažit elektroniku a senzory dronů protivníka. Jedním výstřelem s mizivými finančními náklady může zničit větší počet dronů, včetně celých hejn. RapidDestroyer by se měl stát součásti protivzdušné obrany klíčových vojenských i civilních...
Středa 16. dubna 2025
Standardní model čelí výzvám a iniciativa CosmoVerse hledá odpovědi.
Úterý 15. dubna 2025
Implantovaný kardiostimulátor často zachraňuje pacientovi život, prinajmenšom ho zbavuje rôznych rizík a nepríjemností, spojených s príliš pomalou činnosťou srdca alebo s jej prerušovaním (bradykardia alebo asystola). Prístroje sa po smrti pacienta likvidujú, často spôsobilé fungovať ešte dlhé roky. Z pohľadu pacientov, ktorých život závisí na implantácii...
Hubbleova konstanta je stejně důležitá pro osud vesmíru jako problematická. Maďarský výzkumný tým parafrázuje Herakleita z Efesu a tvrdí, že vše se točí. Celý vesmír podle nich rotuje, momentálně rychlostí jedné otáčky za 500 miliard let. Mají-li pravdu, mohli by tím vysvětlit toxické rozpory v Hubbleově konstantě a snad tím vyjasnit osud vesmíru.
Pondělí 14. dubna 2025
Na kykladský ostrov Sikinos přišla v římské době bohatší rodina z maloasijské Lýkie a podle svého zvyku si pod horami postavila v 3. století mauzoleum. V 7. století bylo přestavěno na katedrálu, nakonec znovu trochu přestavěno při opravě v 17. století. Pak bylo biskupství opuštěno, v našem století se celek dočkal výzkumu a restaurování.
Po pár letech o sobě dávají vědět SpinLaunch se svým neuvěřitelným vesmírným katapultem. Uzavřeli smlouvu s NanoAvionics, divizí Kongsberg Defence and Aerospace a chtějí vystřelovat stovky mikrosatelitů současně v malých raketách, které je dopraví na orbitu. Takto vybudují konstelaci komunikačních satelitů Meridian Space, která bude tvrdě konkurovat Starlinku....
Neděle 13. dubna 2025
Odborníci výzkumného sdružení MICrONS Consortium devět let mapovali a analyzovali kousek myšího mozku velký jako zrnko písku. S vydatnou pomocí umělé inteligence vytvořili doposud nejrozsáhlejší konektom savčího mozku. Kdy asi dojde na lidský mozek?
Jednotná teorie pole by měla sjednotit známé fyzikální interakce a smířit obecnou relativitu s kvantovou mechanikou. Kde ji ale vzít? Jussi Lindgren s kolegy nabízí jako cestu k řešení geometrickou teorii elektromagnetismu, jejíž optikou je například elektrický náboj lokálním stlačením časoprostoru.
Pátek 11. dubna 2025
Kvantové plyny se chovají jako kapaliny. Dokonce vytvářejí kvantové kapky, jejichž vlastnosti jsou v lecčem podobné kapkám klasických kapalin. Luca Cavicchioli s kolegy tančili mezi kapkami kvantového deště směsi ultrachladných atomů draslíku a rubidia. Jejich výzkum otevírá cestu k novým kvantovým technologiím.