- National Geographic
- 4. 7. 16:02
V ontarijském kraji vinic nabízejí ovocné sady, mikrofarmy a stánky u silnic místní bohatství, které talentovaní domácí kuchaři proměňují v hostiny podávané s velkým množstvím ledového vína.
173,846 článků
V ontarijském kraji vinic nabízejí ovocné sady, mikrofarmy a stánky u silnic místní bohatství, které talentovaní domácí kuchaři proměňují v hostiny podávané s velkým množstvím ledového vína.
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost...
Americký kongres schválil návrh zákona o rozpočtovém sladění, který zahrnuje téměř 10 miliard dolarů na programy NASA pro pilotované vesmírné lety.
Nově vypuštěný satelit MTG-S1 umí měřit teploty vzduchu v různých výškách, takže by mohl přinést úplně novou rovinu do přesností předpovědí. Největší prospěch z něj bude mít Evropa, která ho financovala.
V posledních měsících se do médií organizovaně dostávala nepravdivá informace o tom, že Česká republika platí do Evropské unie jakousi pokutu za nerecyklaci plastových obalů. Podobné nepravdivé informace byly šířeny záměrně, s cílem oslabení důvěry lidí ve stávající třídící a recyklační systém, který v České republice máme a který zde obce, města a......
Když mohutný strom v brazilské Amazonii vyvrátil kořeny, odhalil sedm pohřebních uren s lidskými kostmi. Archeologové se domnívají, že pocházejí od domorodých kultur zpřed tisíců let, ale jejich původ zůstává záhadou.
Pytláctví vlků je na vzestupu a pachatelé zůstávají téměř vždy nedopadeni.
Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava...
Kulturní scéna tohoto města se mění a jeho kreativní obyvatelé připravují mezinárodní jídla a míchají vynalézavé koktejly, díky nimž se do místní komunity vracejí peníze.
Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho...
Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů...
Vědci poprvé sekvenovali nejúplnější a nejstarší genom starověkého Egypťana – a odhalili nová tajemství Staré říše. Průlomový objev umožnil rekonstruovat obličej hrnčíře, který žil před 4 500 lety.
Od Londýna po Wisconsin – jednodenní akademie ginu po celém světě umožňují veřejnosti vařit vlastní destiláty. Možná neodejdete domů s diplomem, ale s nejvzácnějším ginem na světě ano.
Léto je v plném proudu, děti si užívají prázdnin a dospělí zase dovolených. Také náš portál ctí odlehčenost nejteplejšího období roku a už od léta 2015 Vám přinášíme každý červencový a srpnový pátek letní seriál TOP5. Ani letošní rok nebude v tomto směru výjimkou. V rámci desátých narozenin tohoto formátu se můžete těšit...
V noci z 2. na 3. července bylo jasno a na ondřejovské hvězdárně Mayerův dalekohled skupiny astrofyziky asteroidů Oddělení meziplanetární hmoty, s průměrem zrcadlového objektivu 65 cm, pracoval. Pozorovatelé Hana Kučáková nasnímala a Kamil Hornoch zpracoval snímky interstelárního objektu A11pl3Z (původní označení, čtěte dále). Ano, je to ta nenápadná tečka...
Čtvrtek 3. července 2025
Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu...
Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
Lety kosmických lodí k Mezinárodní kosmické stanici jsou vždy takovým malým svátkem kosmonautiky, ať už se jedná o mise pilotované, či nákladní. Právě jedna nákladní mise by mohla odstartovat už za pár hodin. Na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu už stojí raketa Sojuz-2.1a, pod jejímž aerodynamickým krytem se ukrývá bezpilotní kosmická loď Progress...
Klokan rudý je ikonickým symbolem Austrálie. Jeho jedinečný způsob pohybu, síla a rychlost z něj činí skutečného mistra přežití v nehostinných podmínkách australských pouští. Co ale o klokanovi rudém možná nevíte?
Po patnácti stoletích existence je slavný svatostánek Hagia Sofia stojící v Turecku v problémech. Přestože stavba prochází rekonstrukcí, nemusí to stačit na to, aby přežila další silné otřesy, které Istanbul podle vědců čekají.
S nárůstem produkce odpadů se rozvíjí možné způsoby jejich recyklace, spalování a kompostování. Úměrně se vznikem inovativních způsobů nakládání s odpady dochází i k nárůstu rizik, které je potřeba omezit na přijatelnou úroveň. Jedním z nich je riziko požáru. Systémy potlačení požáru v oblasti průmyslové recyklace a zpracování odpadů Dle... ...
Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bojoové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé… Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce...
Představte si, že máte v ruce fotoaparát, a před sebou vzácný předmět, jehož cena se vůbec nedá vyčíslit penězi. Třeba sošku Věstonické venuše.
Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.
Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se začala přesouvat hlavně na Moravu.
Podobně jako samotné Spojené státy a Velká Británie, i Americké a Britské Panenské ostrovy si jsou v lecčems podobné, a přitom se liší v jemných detailech. Tady je několik tipů pro cestovatele, kteří se rozhodují, kam zamířit.
Věda znala houbu přezdívanou „Tutanchamonova kletba“ jako nebezpečnou, zejména archeologům totiž způsobovala vážné nemoci. Teď ale biologové popsali její doposud neznámé vlastnosti, které by se daly využít v medicíně.