feed info

2,653 článků z ArmádníNoviny.cz


Úterý 25. února 2020Pondělí 24. února 2020


Geopolitické úsilí jde do plynu

Jakkoliv jsou Spojené státy označovány jako viník mnoha vojenských konfliktů ve světě kvůli ropě, je možné, že za řadou sporů a konfliktů stojí v poslední době jiná komodita, a to zemní plyn. Mezi USA a Ruskem probíhá již delší dobu konflikt o to, kdo bude dodávat plyn do Evropy. Pokud se začneme dívat na celou věc globálně, tak zjistíme, že tato šachová partie...


Pátek 21. února 2020Čtvrtek 20. února 2020Úterý 18. února 2020


Americké námořnictvo vyřadí problematické lodě LCS

Námořní složka ozbrojených sil Spojených států se chce zbavit prvních čtyř lodí kategorie Littoral Combat Ship (LCS, česky pobřežní bojová loď). Potřebují upgrade. Byl by však příliš drahý a nevyplatil by se. Nejstarší LCS přitom slouží teprve pouhých dvanáct let.

Land Rover Defender: legenda se znovu hlásí do služby

Ministerstvo obrany ČR dne 23. prosince 2019 zastavilo výběrové řízení na zakoupení nových osobních terénních automobilů. Proces provázely nejasnosti ohledně zadávací dokumentace, a přestože ministerstvo údajně chce řízení záhy obnovit, hrozí velké zpoždění, kvůli kterému by vojáci museli pokračovat v používání zcela zastaralých vozů. Nabízí se proto...


Pondělí 17. února 2020


Polské F-16 uprostřed polsko-německé mediální války

Předminulý týden polský web Onet.pl přinesl velmi kritický článek o stavu polského letectva a zejména o flotile polských víceúčelových stíhaček F-16C/D Fighting Falcon. Článek tohoto proti-vládního média se však nezakládal na pravdě, jak potvrzuje polské ministerstvo obrany. K žádnému vyřazení stíhaček nedošlo a nasaditelnost polských F-16 je v normálu.


Pátek 14. února 2020Čtvrtek 13. února 2020


Otázka dělostřeleckých raketometů: ráže 122 mm má stále co nabídnout

Na podzim 2019 byla schválena Koncepce výstavby Armády České republiky 2030. Přestože tento dokument celkově nepochybně směřuje správnou cestou, tzn. k obnovování vševojskové armády pro efektivní obranu území, vyvolal také diskuse týkající se některých formulací nebo naopak toho, co v něm chybí. Do druhé kategorie náleží mj. naprostá absence dělostřeleckých...

Turecká stíhačka F-16 sestřelila syrský vrtulník Mi-17

V úterý 11. února došlo nad Idlibem ke sestřelení syrského vrtulníku Mi-17. Sestřel se přisuzuje turecké stíhačce F-16. Turecká strana zničení Mi-17 potvrdila, ale neuvedla další podrobnosti. Turecký prezident Erdogan ale varoval před zničením jakéhokoliv letadla, které bude útočit na civilisty.


Středa 12. února 2020Úterý 11. února 2020Pondělí 10. února 2020


Špičkové protilodní střely LRASM pro Austrálii

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) odsouhlasila potenciální prodej 200 špičkových protilodních střel AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) do Austrálie. Nosičem střel se stanou australské bojové letouny F/A-18E/F Super Hornet a F-35A Lightning II.

T-14 Armata dokončuje testování. Kde jsou ale motory?

Minulý týden ruský portál Vojennoje.rf přinesl zprávu o zastavení vývoje rodiny perspektivních ruských dieselových motorů 12TV373Č (Čajka). Motory byly určeny pro vozidla na platformě Armata a Kurganěc-25. Informaci o zastavení vývoje potvrdil přímo výrobce motorů, společnost ČTZ-Uraltrak patřící pod koncern Uralvagonzavod (UVZ).


Pátek 7. února 2020Čtvrtek 6. února 2020


Onet.pl: Bojeschopných je 30 až 40 % polských stíhaček F-16

Polský webový portál Onet v posledních měsících přinesl sérií kritických článků o údajně znepokojivém stavu flotily polských frontových stíhaček MiG-29 a víceúčelových taktických letadlech F-16C/D Fighting Falcon. Po sérií článků se na ministra obrany Mariusze Blasczaka s interpelací obratila poslankyně Joanna Kluzik-Rostkowska z opoziční strany Občanská...


Středa 5. února 2020Úterý 4. února 2020


První let ruského bombardéru Tu-160M a realita Kazaňského závodu

2. února 2020 poprvé vzlétl první prototyp ruského strategického bombardéru Tu-160M (ocasní číslo „19“) z letiště Kazaňského leteckého závodu Gorbunova (KAZ). Závod v Kazani řeší modernizaci i stavbu nových T-160M. Zároveň v KAZ vznikne nový ruský strategický bombardér PAK DA (Perspektivní letecký komplex dálkového letectva).