feed info

3,550 článků z ArmádníNoviny.cz

Zvýšení výdajů na obranu (bez příležitosti pro český průmysl)

Změna bezpečnostní situace ve světě vede u řady zemí k nárůstu výdajů na obranu. A zatímco armády většinou velmi době vědí, v jakých oblastech chtějí posílit své schopnosti, schopnosti vlád využít nové situace k posílení domácích vojensko-průmyslových schopností a zvýšení soběstačnosti se bohužel nemění. Takřka učebnicovým příkladem je současný...


Pátek 12. srpna 2022


Válka na Ukrajině podtrhuje důležitost domácího zbrojního průmyslu

Amatéři mluví o taktice, profesionálové o logistice. Tento proslulý výrok, který patrně pronesl americký generál Omar Bradley, se znovu a znovu opakuje v souvislosti s válkou na Ukrajině. Mnoho problémů ruské armády totiž pramení právě z problematické logistiky, jež zjevně není koncipována na takový druh války. Ruský průmysl totiž pravděpodobně nemůže vykrýt...


Čtvrtek 11. srpna 2022


Americké letectvo kupuje službu Starlink

Americké letectvo (USAF) začne od příštího roku oficiálně využívat satelitní konstelaci Starlink od SpaceX. První kontrakty uzavřelo Velitelství amerického letectva pro Evropu a Afriku USAFE-AFAFRICA (United States Air Forces in Europe – Air Forces Africa) a Velitelství speciálních operací amerického letectva AFSOC (Air Force Special Operations Command).


Úterý 9. srpna 2022



Pondělí 8. srpna 2022



Pátek 5. srpna 2022



Čtvrtek 4. srpna 2022


Itálie modernizuje tanky C1 Ariete

Podle italského vojenského blogu Ares Osservatorio Difesa hloubková modernizace 125 tanků C1 Ariete dostala zelenou. Konsorcium Iveco Defence Vehicles a OTO Melara (součást koncernu Leonardo) vylepší tanky za 980 milionů euro (24 miliard Kč).


Úterý 2. srpna 2022


Spojenecké námořní cvičení RIMPAC 2022

Ve čtvrtek končí každoroční obří mezinárodní námořní cvičení RIMPAC (Rim of the Pacific Exercise). Námořní manévry probíhají na pozadí ostře sledované cesty předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi na Tchaj-wan. Čína cestu Pelosi nese nelibě a vyhrožuje použitím vojenské síly.


Pondělí 1. srpna 2022


Bunkry a tunely nakonec Hodžův režim nezachránily

Srpnové invaze do Československa v roce 1968, jejíž čtyřiapadesáté výročí si letos připomeneme, se nezúčastnily dvě země Varšavské smlouvy – Rumunská socialistická republika a Albánská lidová republika. Rumunský prezident Nicolae Ceaușescu se odmítl na agresi Brežněvova Sovětského svazu podílet a dokonce ji tvrdě odsoudil. Již několik let před invazí dával...


Pátek 29. července 2022



Úterý 26. července 2022


Polsko se stane evropskou vojenskou velmocí. S pomocí Jižní Koreje

Polský vojenský publicista Jaroslav Wolski pozval do svého pořadu Wolski o Wojnie Krzysztofa Plateka, tiskového mluvčí polské Agentury pro vyzbrojování (Agencja Uzbrojenia). Platek představil ambiciózní vyzbrojovací plány polských ozbrojených sil. Polsko za pomocí Jižní Koreje během několika let extrémně zvýší schopnosti svých ozbrojených sil a vojensko-průmyslového...


Pondělí 25. července 2022


Výstava zničené ruské vojenské techniky v Praze

Na Letné v Praze je vystavena ruská okupační technika zneškodněná ukrajinskou armádou v bojích na Ukrajině. Výstavu do Prahy přivezlo Ministerstvo vnitra Ukrajiny ve spolupráci s dalšími ukrajinskými i českými úřady. Výstava měla trvat do 24. července, ale nakonec pro velký zájem potrvá do 3. srpna 2022.


Pátek 22. července 2022



Úterý 19. července 2022


Raketomety HIMARS pro Estonsko

Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej šesti raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) do Estonska. Maximální výše kontraktu je 500 milionů dolarů (12 miliard Kč).


Pondělí 18. července 2022


České letouny L-159 se stanou agresory při výcviku pilotů britských RAF

Český výrobce letadel Aero Vodochody a specialista na bojový letecký výcvik, britská společnost Draken Europe, oznámili podpis dohody o spolupráci při podpoře projektu Red Air Aggressor Training Service (IRAATS) britských Královských vzdušných sil (RAF). Kontrakt byl oznámen v rámci mezinárodní airshow The Royal International Air Tattoo, konané na základně RAF Fairford ve...


Pátek 15. července 2022



Středa 13. července 2022


První fotky průzkumně-bojového vrtulníku 360 Invictus

Společnost Bell zveřejnila první fotografie a video potenciálního nástupce průzkumně-bojového vrtulníku OH-58D Kiowa Warrior – vrtulníku Bell 360 Invictus. Prvořadým úkolem nového stroje je hledat a zaměřovat cíle pro zbraně dlouhého dosahu všech složek amerických ozbrojených sil.


Úterý 12. července 2022


Tanky Leopard 2 míří do české armády

Česká armáda už řadu let potřebuje 7. mechanizovanou brigádu přezbrojit novou technikou. Staré obrněnce BVP-2 i modernizované T-72M4CZ již nevyhovují moderním požadavkům na obrněná bojová vozidla, a především nejsou kompatibilní se standardy NATO.


Pondělí 11. července 2022


Heron – konstrukce ultimátního bezpilotního letadla

Bezpilotní letecké systémy UAS (Unmanned Aerial Systems) poskytují nebývalou kvalitu a kvantitu informací z palubních senzorů. Nehledě na důležitost těchto sofistikovaných senzorů je však velmi složitým inženýrským úkolem navrhnout platformu, která efektivně, spolehlivě a bezpečně splní požadované mise.


Pátek 8. července 2022


Kdo ovládne vesmír, ovládne Zemi

Vedení moderního boje je absolutně nemyslitelné bez podpory satelitů obíhajících kolem Země. Stačí se podívat na mediálně populární raketomet M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Bez desítek (stovek) průzkumných, komunikačních a navigačních satelitů nemůže HIMARS fungovat.


Pondělí 4. července 2022


Další letouny F-35A Lightning II pro Jižní Koreu

Jihokorejská obranná akviziční kancelář DAPA (Defense Acquisition Program Administration) oznámila záměr nakoupit 20 víceúčelových taktických nadzvukových stealth letadel páté generace F-35 Lightning II ve verzi Block 4. Americké F-35A společně s domácími stíhačkami KF-21 Boramae budou tvořit páteř jihokorejského letectva ROKAF (Republic of Korea Air Force) po většinu...


Pátek 1. července 2022


Generálka Kročová: Hlavně jde o to, jaký jste člověk

Brigádní generálka Zuzana Kročová byla na funkční čtyřleté období do funkce rektorky-velitelky Univerzity obrany jmenována prezidentem republiky v červenci 2020. Generálka v novém rozhovoru pro Armádní noviny mimo jiné připomněla znepokojivý celospolečenský trend – klesající zájem o technické odbory.


Čtvrtek 30. června 2022



Středa 29. června 2022