feed info

3,269 článků z ArmádníNoviny.cz


Čtvrtek 22. července 2021Středa 21. července 2021


Průzkumné vozidlo ARV pro americkou námořní pěchotu

Společnosti Textron Systems a General Dynamics Land Systems (GDLS) postaví konkurenční prototypy nových průzkumných vozidel ARV (Advanced Reconnaissance Vehicle) pro americkou námořní pěchotu (USMC). Současně BAE Systems prozkoumá možnost vytvořit průzkumnou verzi obojživelného vozidla ACV (Amphibious Combat Vehicle).


Úterý 20. července 2021


LTS: Ruská jednomotorová stíhačka páté generace

Na moskevské výstavě MAKS 2021 státní koncern Rostec dnes představí model jednomotorového lehkého taktického letadla LTS (Legkij taktičeskij samolet). Jde o první projekt jednomotorové nadzvukové ruské stíhačky za posledních 50 let. Podle všeho ale LTS není součástí Státního vyzbrojovacího programu pro roky 2018 až 2027.


Pondělí 19. července 2021


STRATOM a GOLEM: Česká republika jako kosmická velmoc

Český premiér Andrej Babiš ve své knížce Sdílejte, než to zakážou! se mimo jiné věnuje velmi zajímavým českým kosmickým projektům – stratosférickému zpravodajskému systému STRATOM a vojenským družicím GOLEM. V obou případech jde o systémy poskytující České republice unikátní konkurenční výhodu a exportní možnosti.


Čtvrtek 15. července 2021Středa 14. července 2021


Ruská Národní bezpečnostní strategie 2021

Na začátku letošního července potvrdil ruský prezident Vladimir Putin novou národní bezpečnostní strategii. Dokument přichází v době překotných změn a nestabilní mezinárodní situace. Pro evropskou i globální bezpečnost jsou důležité zejména tyto oblasti: Obrana státu, informační bezpečnost, ekonomická bezpečnost, ochrana kulturních hodnot a zahraniční politika.


Úterý 13. července 2021Pondělí 12. července 2021Pátek 9. července 2021


Ruské a čínské námořní základny v Rudém moři

Rusko i Čína rozšiřují svůj vliv a zajišťují si přístup do všech oceánů. Rusko se snaží naplnit svůj cíl ještě z dob SSSR a mít přístup do Indického oceánu, k čemuž má pomoci základna v Súdánu. Čína si naopak chce vojensky pojistit své ekonomické zájmy v Africe, a tak buduje a rozšiřuje námořní základnu v Džibutsku.


Čtvrtek 8. července 2021


KAPA: Český obojživelný transportér pro Indonésii

Česká společnost Excalibur Army pro potřeby indonéské námořní pěchoty Kormar (Korps Marinir TNI Angkatan Laut) testuje obojživelný transportér KAPA. Podle dřívějších plánů indonéská námořní pěchota hodlá nakoupit 54 obojživelných transportérů za 398 milionů dolarů (8,6 miliardy Kč).

Too big to fail? Problémový britský program Ajax

Klíčový program britských pozemních sil Ajax má nepříjemný problém – díky velké hlučnosti vozidla dochází k poškozování sluchu vojáků. Problémy také způsobují velké vibrace. Z těchto důvodů již podruhé došlo k zastavení testování těchto vozidel.


Středa 7. července 2021


Problémová oblast Sahelu: Džihádisté upevňují pozice

Bezpečnostní situace v oblasti Sahelu se navzdory přítomnosti mnohonárodních koaličních sil stále zhoršuje. Džihádisté upevňují své pozice zejména díky obsazování zlatých dolů v Nigeru, Mali a Burkině Faso a kvůli slabým nebo prakticky neexistujícím centrálním vládám, jež nejsou schopny z různých důvodů situaci řešit.


Pondělí 5. července 2021


Elektromobilita: Ukázková kolektivní stupidita

Pascal Canfin, předseda Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu, v březnu letošního roku prohlásil, že EU od roku 2035 prakticky zakáže prodej vozidel se spalovacím či dokonce hybridním pohonem. Pokud se takové plány uskuteční, dramaticky se sníží mobilita celé evropské civilizace.


Pátek 2. července 2021


Systém Spyder pro AČR – technologický posun i šance pro český průmysl

Armáda České republiky se v loňském roce rozhodla pořídit izraelské komplexy protivzdušné obrany Spyder, které pocházejí od společnosti Rafael Advanced Defense Systems. Jedná se o vysoce pokročilý prostředek, který využívá univerzální střely Python-5 a Derby, které kombinuje s výkonnými radiolokátory a špičkovými prostředky velení a řízení.


Čtvrtek 1. července 2021Středa 30. června 2021


Teroristické hnutí Hizballáh v Jižní Americe

Libanonská šíitská teroristická organizace Hizballáh působí kromě své domoviny po celém světě. Jedna oblast je však v jejím působení významná a svým způsobem zvláštní. Jedná se o Jižní Ameriku a konkrétně oblast hranice mezi třemi jihoamerickými zeměmi – Argentinou, Brazílií a Paraguayí. Hizballáh také využívá spojenectví venezuelské a íránské vlády...


Úterý 29. června 2021


Další tanky Leopard 2PL pro polskou armádu

Strojírenský závod Bumar-Labedy varšavské 1. obrněné brigádě (1 WBPanc) dodal další dva modernizované tanky Leopard 2PL. Polská armáda prozatím převzala 16 tanků Leopard 2PL a další budou v následujících týdnech a měsících následovat. Celý program má ale výrazné zpoždění.

Západ Ukrajinu neopustí, ale ani se kvůli ní „nepřetrhne“

První písemná zmínka o Němcích na Ukrajině pochází již z 10. století. Během tohoto období začali němečtí obchodníci zakládat své kolonie v Kyjevské Rusi, a to především v Kyjevě, Lucku a ve Vladimirské Volyni. Ve druhé polovině 13. století se počet Němců (s povolením císařovny Alžběty) na Ukrajině dramaticky zvýšil. Němci se stěhovali na Ukrajinu, aby zde...


Pondělí 28. června 2021Sobota 26. června 2021Pátek 25. června 2021Čtvrtek 24. června 2021


Izraelský letecký laser sestřelil bezpilotní letadlo

Izrael jako první země světa provedla ostrý test leteckého laseru. Laser HPL-WS (High-Power Laser Weapon System) od firmy Elbit Systems, nesený civilním vrtulovým letounem Cessna 208 Caravan, úspěšně sestřelil bezpilotní letadlo. Podle Izraelců jde o „strategickou změnu ve schopnostech protivzdušné obrany Státu Izrael.“