feed info

3,232 článků z Vesmír

Účinnost očkování

Na rozhovor s demografkou Klárou Hulíkovou Tesárkovou, konkrétně na pasáž týkající se studie o účinnosti očkování, kriticky reagoval Tomáš Fürst z PřF UP v Olomouci, člen sdružení SMIS. Stručně na něho reagují autorky originální studie Klára Hulíková Tesárková a Dagmar Dzúrová.


Pondělí 4. března 2024


70 let Fyziologického ústavu AV ČR

Fyziologický ústav Akademie věd České republiky byl založen před sedmdesáti lety, 1. ledna 1954, v rámci (tehdy ještě Československé) Akademie věd. Věren svému názvu se od té doby systematicky věnuje výzkumu v oblasti normální i patologické fyziologie. Stále více do hloubky charakterizujeme základní biologické mechanismy se vztahem k člověku a medicíně.

Blíží se pokrok v boji proti zneužívání opiátů?

Opioidní léčiva, jejichž typickým představitelem je morfin, jsou odedávna užívána k léčbě silných bolestí. Jejich užívání je však spojeno s řadou vedlejších účinků, včetně těžké fyzické závislosti (Vesmír 99, 20, 2020/1). Čelit opiátové krizi by mohla pomoci nová léčiva s rafinovaným způsobem uvolňování.

Cesta k udržitelné mobilitě

Podíl elektromobilů na celkovém počtu nově registrovaných automobilů postupně roste, loni se v EU přiblížil patnácti procentům. Jednotlivé země tomuto trendu napomáhají dotacemi, daňovými úlevami a dalšími nástroji. Ale přechod k elektromobilům je jen jedním z aspektů snahy o rozvoj udržitelné mobility.

Elektromobil není jen auto

Elektromobily nejsou nic nového pod sluncem, ale teprve v posledních letech se začínají prosazovat ve velkém – mimo jiné díky technologickým průlomům a masivní veřejné podpoře. Do budoucna slibují proměnit nejen dopravu; budou součástí energetické a informační sítě, nabízející zcela nové možnosti.

Epitranskriptom: klíč ke zdravému srdci?

Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí.1) V Oddělení vývojové kardiologie ve Fyziologickém ústavu AV ČR se dlouhodobě věnujeme studiu srdce a jeho patologií ve snaze přispět ke snížení vysoké morbidity a mortality těchto onemocnění. Zajímá nás role epitranskriptomu (souboru epigenetických modifikací RNA) ve vývoji srdce a...

Inzulinem to nekončí

Cukrovka (diabetes mellitus) je chronické onemocnění, jehož hlavním znakem je porušená glukózová rovnováha v těle, která se projevuje zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykemií). Porozumění procesům kontroly glukózy na buněčné a molekulární úrovni otevírá cesty k novým způsobům léčby.

Jak najít molekulu v kupce… jiných molekul

Pátrání po sloučeninách ovlivňujících buněčné procesy patří k významným oblastem současné biologie a biochemie ve vědeckých ústavech i farmaceutických firmách. Hledané molekuly představují též potenciální kandidáty na budoucí léčiva. Chemických látek ale existuje nepřeberné množství, proto vznikly metody a přístupy umožňující testovat klidně i...

Jak to bylo, jak to je?

Jak se z chaotické směsi organických molekul na mladé Zemi zrodil první život? A jak by mohla vypadat jeho obdoba jinde ve vesmíru? Proč vše živé na naší planetě využívá dvacet aminokyselin? Proč ne méně, proč ne více, proč ne jiné? Nemohl by život fungovat i s jinou molekulární výbavou? Podobné otázky si klade Klára Hlouchová z Přírodovědecké fakulty Univerzity...

Minimální genom

Zkoumáme-li podstatu života, nutně se dostaneme k problému, kde leží hranice mezi živým a neživým. Jaká je nejjednodušší entita, o které můžeme spolehlivě říci, že je živá? Kolik genů jí stačí k přežití? Na tyto a podobné otázky dokážou nejlépe odpovědět bioinformatické a molekulárněgenetické metody, ve kterých se hlavním objektem výzkumu stává...