feed info
2,091 článků z National Geographic
Česko-saské Švýcarsko: Geomorfologie, romantismus a krajina, která formovala evropskou kulturu
Česko-saské Švýcarsko je jedinečným krajinářským fenoménem evropského významu. Spojuje pískovcové stolové hory, hluboká říční údolí a vulkanické vrchy v harmonický celek. Tato krajina inspirovala romantiky i vědce – a dodnes vypráví příběh geologie, kultury a lidské imaginace.
Trauma nemusí jen ničit. Co je posttraumatický růst a jak z bolesti vytěžit sílu a nový pohled na svět
I v troskách může klíčit nový život – tak zní hlavní myšlenka konceptu posttraumatického růstu, který vědci zkoumají už téměř tři desetiletí. Příběh Ericy Soloveové, jež přišla v požáru o vše, ale našla nový smysl a posílené vztahy, ukazuje, že bolest může vést k hluboké proměně.
Devastace zachycená kamerami odhaluje temnou tvář průmyslového rybolovu pod hladinou oceánu
Dosud nezveřejněné záběry mořských tvorů zoufale bojujících v rybářských sítích jsou součástí nového dokumentu National Geographic Oceán s Davidem Attenboroughem.
Zero-G, prezident a ploutve: Jak Matyáš Šanda spojil extrémy a vynesl českou vědu o krok blíž k vesmíru
Matyáš Šanda, zakladatel podvodní laboratoře Hydronaut H03 DeepLab, se v březnu 2025 zúčastnil parabolického letu na palubě Airbusu A310, kde zažil stav beztíže. Tento let, součást projektu Zero-G v rámci iniciativy Česká cesta do vesmíru, spojil teoretické simulace s reálným zážitkem, což může přinést nové možnosti pro výcvik a výzkum vesmírných misí.
Válečné pilotky z USA prokazovaly výjimečnou odvahu při riskantních přeletech s rozstřílenými letouny
Těchto pětadvacet amerických žen, které měly za války zakázáno létat, se vydalo do Británie, aby pomáhalo převážet vojenská letadla. A navíc fascinovaly veřejnost svým svobodomyslným životem.
Jeden den nestačí: květen na Bermudách se každý rok mění v měsíc kultury, hudby, jídla a historie
Den Bermud se oficiálně koná čtvrtý pátek v květnu, ale jeden den na oslavu tohoto kulturního dědictví ostrova opravdu nestačí. Zde se dozvíte, jak vznikl, jak se vyvíjel a jak se ho můžete zúčastnit.
Sobota 10. května 2025
Mozek si oddychne, tělo se uzdraví: proč se znovu naučit „dotýkat se trávy“ a vypnout digitální svět
Jsme svým způsobem odborníci na umění opětovného spojení s přírodou. Zde je náš kompletní průvodce tím, čemu chronicky připojení lidé říkají „dotýkání se trávy".
Skryté poklady oceánů: Barevné světy mořských ježků odhalují tajemství křehkého ekosystému útesů
Tito drobní, pestrobarevní živočichové chrání korálové útesy. Ale i oni sami potřebují ochranu.
V bruselském kulinářském labyrintu najdete lambik, korejské „fine dining“ i pečený celer
V belgickém hlavním městě si můžete pochutnat na rostlinných pokrmech, inovativním pouličním jídle a stále se rozšiřující nabídce řemeslných piv.
Pod ledovým příkrovem Aljašky se probouzí sopka, která může utopit Anchorage v temnotě
Exploze na Mount Spurr by vytvořila masivní mrak vulkanického popela, který by ochromil leteckou dopravu a proměnil jasný den nad Anchorage v náhlý soumrak.
Lví srdce Vatikánu: Jak jméno Lev formovalo dějiny katolické církve po staletí
Pontifik Lev I. stanul tváří v tvář Attilovi Hunovi a odvrátil zkázu Říma. Papež Lev III. položil základy středověkého světa korunovací Karla Velikého prvním císařem Svaté říše římské. Jejich jméno se stalo symbolem síly a duchovní autority.
Vychutnejte si cyklistiku na historických kočárových cestách továrníka Rockefellera v americkém Maine
Historické kočárové cesty v Maine, které jsou oblíbené mezi cyklisty, nabízejí 72 kilometrů lesních cest bez motorových vozidel.
Pátek 9. května 2025
Magická tequila je velvyslankyní Mexika, zrozenou z tvrdé práce na sopečných polích a tisícileté tradice
Od Guadalajary po Amatitán, výrobci tequily v Jaliscu nevyrábějí jen skvělé lihoviny – uchovávají i bohaté kulturní dědictví.
Chemické narovnávání vlasů zvyšuje riziko vážných chorob
Chemické narovnávače vlasů slibují hladké vlasy bez krepatění, ale vědecké studie spojují tyto procedury se zvýšeným rizikem rakoviny a dalších závažných zdravotních problémů.
Na římské kostře z Yorku našli stopy lva: První důkaz, že gladiátoři v Británii čelili šelmám z Afriky
Poprvé byly na kostech, o nichž se předpokládá, že patřily starověkému římskému gladiátorovi, identifikovány stopy po kousnutí velké kočkovité šelmy, pravděpodobně afrického lva.
Skryté perly Tchaj-wanu: Pět míst, kde se tradice a příroda spojují v kouzelnou alternativu k Tchaj-peji
Chcete-li zažít něco jiného než rušné hlavní město Tchaj-pej a přeplněná turistická místa, vydejte se na Tchaj-wanu do malých měst a odlehlejších lokalit, které formovala úchvatná příroda a bohaté kulturní tradice.
První papež z USA otevírá novou kapitolu v dějinách křesťanství
Po relativně krátkém konkláve byl náš reportér součástí davu na Svatopetrském náměstí, když lidé poprvé spatřili papeže Lva XIV. Nyní vatikánští zasvěcenci mezi sebou spekulují, kolik změn lze očekávat.
Objevte Ostende, belgické město rozmanité architektury, pláží, chutných darů moře a živé kultury
Pláž v Ostende je sice nejoblíbenější v létě, ale díky živé umělecké a kulturní scéně je toto belgické přímořské město vhodnou destinací k vaší návštěvě po celý rok.
Čtvrtek 8. května 2025
Kosatky a ranní výskoky velryb: Kajakem za přírodní show, která se nedá srovnat s ničím jiným na světě
Při plavbě na mořském kajaku v průlivu Johnstone u ostrova Vancouver můžete tváří v tvář spatřit kosatky, velryby i lachtany. Prostě dobrodružný výlet, na který jen tak nezapomenete.
Lze zmírnit osamělost? Vědci navrhují nové způsoby, jak mají města podpořit vzájemné propojení lidí
Odborníci tvrdí, že drobné změny v našich čtvrtích – například kde sedíme, chodíme nebo se scházíme – mohou výrazně ovlivnit, jak silně se cítíme propojeni s lidmi kolem nás.
Vatikánské konkláve: Jak kardinálové volí nástupce papeže Františka
Intriky, móda, pokora, víra – 133 kardinálů-volitelů se sjelo do Říma, aby zvolili nového papeže, a každý jejich pohyb i motiv je pečlivě zkoumán.
Mahua, voňavá indická pálenka, zažívá po letech přezírání renesanci v barech i domorodých komunitách
Mahua, starodávný alkoholický nápoj, byl kdysi za koloniální nadvlády odsuzován. Změna zákona a podnikavá místní barová komunita však vedly v |Indii k oživení tohoto „drinku“ – ku prospěchu domorodých komunit.
Malé půtky okolo velkého muže? Záhada spáleného portrétu Winstona Churchilla plná vášní a napětí
Proslulá hašteřivost britského parlamentu, kde protistrany po staletí odděluje mezera o šířce dvou kordů, se možná projevila i při chystání daru Winstonu Churchillovi, který zemi krátce předtím vyvedl z těžké dějinné zkoušky.
Když řeka mluví: Robert Macfarlane o tom, co nám řeky opravdu říkají v nové knize „Is a river alive?“
Přerušili jsme přirozenou smlouvu mezi lidmi a řekami? Přírodopisec Robert Macfarlane se zamýšlí nad naším vztahem k vodním tokům, který ho inspiroval k napsání jeho nejnovější knihy „Is a River Alive“ (Je řeka živá?).
Středa 7. května 2025
Písečný příliv, který pohlcuje domovy: Příběh marockého muže bojujícího za záchranu tisícileté oázy
Po staletí se stovky milionů lidí spoléhaly na pouštní mokřady, které nyní mizí. Může propojení dávných znalostí a moderních inovací ochránit tyto jedinečné ekosystémy?