Řeka zázraků – povídky psané rukou čerstvého padesátníka
Vladimír Kořen, jedna z těch osobností, jejíchž hlas poznáte během vteřiny, si dal ke svému životnímu jubileu knihu o svém životě. Nečekejte ale klasický životopis, čekejte velmi barvitě popsaný příběh člověka, který od malička miluje přírodu.
Středa 11. září 2024
Čekají nás extrémní deště podobné jako v roce 1997 a 2002
Dlouhodobě teploty nad 30°C i na začátku září. Pak extrémní strážky ve velké části střední Evropy. Ano, klimatická změna se ukazuje i u nás v plné síle. Kéž by se předpovědní modely pletly a nebylo to tak extrémní. Nicméně raději chystejte pytle s pískem.
„Ten Roundup už není co býval.“
Podle Jakuba Hrušky výrok jednoho ze zemědělců. Ono je to ale trošku jinak.
Pátek 6. září 2024
Výlet do Krkonoš - S kočárkem z Pece až pod vrchol Sněžky
Asi jediná možnost jak se pohodlně dostat z Pece pod Sněžkou až těsně pod vrchol Sněžky s kočárkem. Když pomineme lanovku na Sněžku. Nicméně i tady lanovku využijeme, i když jinou a mnohem méně frekventovanou. Jedná se o sedačkovou lanovku, takže nosítko s sebou. Tu chviličku to přežije i dítko, které nosítka nemusí.
Středa 4. září 2024
Slunce na talíři aneb dýně, kam se podíváš
V září a říjnu vrcholí sezóna dýní, a že jich máme co do množství i druhů nepočítané množství. Mnozí však neví, že kromě kulinářské dobroty se v ní skrývá i léčivý zázrak. K čemu všemu nám tedy dýně může být užitečná?
Pondělí 2. září 2024
Přerod v moderní zoo
Dnes a denně si lze na sociálních sítích, recenzích na mapách nebo v diskusních fórech přečíst několik stále se opakujících nespokojených frází na výběhy v zoologických zahradách. Prakticky vždy se lze setkat s některou z následujících – výběh byl zarostlý, výběh byl příliš velký, zvířata nebyla vidět, zvířata jsou příliš daleko, zvířata jsou...
Pátek 30. srpna 2024
Výlet do Krkonoš - Lanovkou na Hnědý vrch, za výhledy na Výrovku, kolem vodopádů Zeleným dolem zpět do Pece
Pěkná pěší procházka méně frekventovanou částí Krkonoš. Přes Hnědý vrch a Liščí horu vyrazíme za výhledy na Výrovku a zpátky do Pece se vrátíme kolem vodopádů v Zeleném dole.
Středa 28. srpna 2024
Jinan dvoulaločný, ginkgo biloba nebo-li pozdrav z pravěku
Ginkgo nebo také botanicky jinan dvoulaločný všichni známe z reklam na přípravky pro podporu paměti tolik inzerované především pro seniory. Ano, ginkgo je skutečným požehnáním pro náš nervový systém a mozkové funkce, ale umí toho daleko víc. Pojďme se tedy na tento zvláštní jehličnan, který nás provází v neměnné podobě už od pravěku, podívat blíž.
Úterý 27. srpna 2024
Vyschlý Pramen Labe
Přestože data ukazují, že v ČR výrazné sucho podstatě není, jsou místa, která jsou na tom aktuálně hůře. Jedná se především o horské oblasti. Krkonoše nevyjímaje. Turisté, kteří se vydají k prameni Labe najdou jen suché balvany.
Pondělí 26. srpna 2024
Masožravky v české přírodě
Nepředstavujte si samozřejmě takové obryně, která se představila ve filmu Adéla ještě nevečeřela. V Česku se vyskytují poněkud miniaturnější druhy a je jich hned několik. Uvádí se 12. Najdete je na rašeliništích ale také ve vodě. Tou nejznámější je asi rosnatka okrouhlolistá.
Čtvrtek 22. srpna 2024
Umilovat přírodu v Krkonoších, aneb mohu tam přespat pod širákem?
Je skvělé, že lidi chodí do přírody. Její návštěvnost stoupá každým rokem. Krkonoše navštívilo za první tři čtvrtletí 2023 zhruba stejný počet lidí, jako za celý rok 2017. Za posledních 30 let stoupá i počet lidí, kteří v přírodě na horách nocují. Nezanedbatelný podíl na tomto trendu má vývoj outdoorových technologií – voděodolných paropropustných...
Nezkreslená věda 2 - Jak pochopit současnost
Je tomu už nějakou dobu, co si Akademie věd uvědomila, že je 21 století a je potřeba lidem ukázat vědu moderně a zábavně. Pro starší děti připravila již druhý díl knihy vycházející z cyklu videí na Youtube kanále Otevřená věda. Tentokrát zaměřený více na aktuální témata, nejen přírodní, ale i společenská.
Středa 21. srpna 2024
Bylinky pro naši slinivku a pomáhající při cukrovce
Slinivka je orgán pro naše tělo velmi důležitý – mimo jiné je zodpovědná za mnoho hormonálních procesů, včetně regulace hladiny cukru v krvi. Nejčastěji se s ní tedy potkáváme v souvislosti s onemocněním zvané cukrovka, nebo-li odborně diabetes mellitus.
Úterý 20. srpna 2024
Není sucho, nastal ten pravý čas vrhnout se na opatření proti suchu
Někomu se to možná zdá jako nesmysl, ale kdy jindy udělat opatření, která zadrží vodu v krajině než ve chvíli, kdy je té vody dostatek? Kdy jindy začít na poli pěstovat meziplodiny, které dodají půdě živiny? A jak to, že vlastně není sucho, když před ním všichni varovali?
Pondělí 19. srpna 2024
Máte čtyřlístkové oko?
Koho by nepotěšil jetel se čtyřmi lístky. Traduje se totiž, že jest poslíčkem štěstí. Natrefíme-li na něj, probudí v nás radostné pocity. Co kdyby na té depeši štěstí bylo něco pravdy. Ne každý ale bývá takový šťastlivec a je obdařen čtyřlístkovým okem.
Čtvrtek 15. srpna 2024
Kniha Kůrovci – Příběh největšího vyvrhele z říše hmyzu, ale neprávem
Pro většinu z nás je velmi nelichotivý pohled na paseku plnou pahýlů mrtvých stromů, které tu zůstaly po kůrovcových kalamitách. Opravdu to způsobil kůrovec nebo ne? To je jedna z otázek, na kterou Vám odpoví tahle krásná, vtipně napsaná knížka.
Středa 14. srpna 2024
Bazalka pravá – pomocník nejen v italské kuchyni
Bazalku pravou a její vůni nejčastěji známe v létě, kdy si ji hojně přidáváme do pokrmů. Často bývá používaná zejména v italské kuchyni, především na pizzách, těstovinách nebo v nejrůznějších pomazánkách. Všichni si jistě vybavíme její vůni, která je dána vysokým obsahem kafru, a tak nám někdy může vonět stejně jako například meduňka nebo máta,...
Úterý 13. srpna 2024
Kos horský – kos s půlměsícem na hrudi, kterého v zimě v Čechách nepotkáme
Blízký příbuzný snad stále ještě všudypřítomného kosa černého. Kos horský na sebe upoutá zejména bílým půlměsícem na hrudi. Na rozdíl od kosa černého je na břiše kropenatý. Jak už říká jeho jméno, u nás se zdržuje zejména na horách. Turek tu však v zimě nemá většinou co jíst, tak odlétá do teplých krajů.
Pondělí 12. srpna 2024
Nechceš cuketu? Aneb recept na cuketové „zelo“ ke knedlo, vepřo
V plném proudu je čas,
kdy cuketu dáme si zas.
K snídani, obědu i večeři,
že je to chutné už nikdo nevěří.
Pokus o veršovánky na úvod vám prozradí, o čem budou dnešní písmenka. Ano, hádáte správně. O letním hitu našich zahrádek aneb vítejte v Cuketově! Já osobně nepatřím k pěstitelům této hojně se vyskytující zeleniny, nýbrž...
Středa 7. srpna 2024
Bylinní pomocníci při potížích se srdcem
Naše srdce je životně důležitý orgán – bez něj to zkrátka nejde. Proto bychom se o něj měli náležitě starat, ale sami víme, že tomu tak mnohdy není. Když se pak objeví potíže se srdcem, člověk se snadno vyleká. Naštěstí, existuje spousta bylinek, které nám od potíží se srdcem mohou ulevit.
Úterý 6. srpna 2024
Tesařík alpský – nevybíravý a přesto ohrožený
Nedávno médii proletěla velmi dobrá zpráva. Byla nalezena nová lokalita, kterou tenhle krasavec osídlil. Je to oblast Křivoklátska. Ano přesně tam, kde se chystá vyhlášení národního parku. Takže o důvod více, proč by to mělo klapnout.
Pondělí 5. srpna 2024
Zvěřenu vesnici neodpářete aneb rozjímání o opravdovosti venkova
Čas od času si mě pozve některá z knihoven, abych pobesedovala s dětmi o zvěřeně domácí a venkovském žití. Povídání zpravidla zahajuji dotazem směrovaným k publiku na téma, co se vám vybaví, řekne-li se venkov. A dětští posluchači mi v odpověď vracejí slova: „příroda“, „pole“, „les“, „zvířata“, „hnůj“, „obilí“, „louky“,...
Pátek 2. srpna 2024
Naučné stezky v okolí Pece pod Sněžkou
Nechcete jen na výlet po okolí Pece pod Sněžkou, ale taky se něco dozvědět? Máme pro vás několik tipů na naučné stezky v okolí.
Čtvrtek 1. srpna 2024
Knihy Stezka Českem – nakopnou vás vyrazit
Kdo by čekal podrobné popisy a itineráře, bude zklamán. Ovšem ten, kdo potřebuje nakopnout k tomu, aby konečně na tenhle první oficiální Český dálkový trek po hranicích vyrazil, bude nadšen – nakopnut. Byť třeba jen vyrazit na krátkou část stezky, kterou třeba neznáte.
Středa 31. července 2024
Známý „kominíček“ jako živná rostlina pro vzácného motýla
Mnoha neposečeným podmáčeným loukám právě dominuje rozkvetlý kominíček, přesněji krvavec toten. Tuto velmi rozšířenou a známou rostlinu si vybral pro svá vajíčka a housenky drobný motýl modrásek bahenní. Jeden z celoevropsky chráněných a ubývajících druhů. Entomologové prosí: „Dejte nám o něm vědět“.